Ateismin synty!

iankaikkisuussielu

Kun on vaikea mieltää totuus omasta iankaikkisuudesta ja Jumalan olemassaolosta, on keksitty keinoksi väitää asia luomalla ateismi. Jos ei olis tätä sisäistä aavistusta ja vaistoa jumaluudesta, ei tarvitsisi vakuutella itselle eikä toisille. Tyhjää ei tarvitse kieltää tai sen puolesta väitellä - sehän on itsestään selvyys. Tuskin ateismi olisi syntynyt tarpeesta saarnata meille uskovaisille, ettei mitään yliluonnollista ole.

Kuitenkaan Jumala ei muutu eikä poistu kieltämällä.

12

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ateismi ei ole minkään kieltämistä.

      "Kuitenkaan Jumala ei muutu eikä poistu kieltämällä."

      Kuitenkaan Jumala ei muutu olemassaolevaksi vaikka jokainen ihminen tällä pallolla uskoisi, että hän on olemassa.

    • .

      Ateismi on vanhempaa kun kristinusko.

    • Gagarin

      Uskovaiset ovat niitä, jotka saarnaavat. Jos on olemassa jotain ns. yliluonnollista, sen täytyy siis olla luonnollista. Kaikki mitä on, ON luonnollista, selittämättömiin asioihin on vain niin kovin helppoa lyödä yliluonnollisen leima. Maailmassa on paljon asioita, joihin ei ole löydetty vielä vastauksia.

      Muutama sata vuotta sitten ihmistä, joka olisi väittänyt maata palloksi, olisi pidetty hulluna. Se, mitä maailmankaikkeudesta tiedetään nykyään, on aivan eri kantimissa, kuin pronssikaudella,vaikka siitäkin huolimatta jotkut typerykset väittävät ja julistavat suuvaahdossa, että totuus löytyy yli kaksituhatta vuotta vanhasta lammaspaimenten tarukokoelmasta! Epäilen sitä vahvasti.

      Olen samaa mieltä, että Jumala/ jumalat eivät muutu tai poistu kieltämällä, mutta niiden nimeen vannominenkaan ei tee niitä yhtään sen konkreettisemmaksi. Reaalimaailma vain puhuu enemmän sen puolesta, ettei mitään jumalaa ole olemassa.

    • ,,,

      Kun on vaikea mieltää totuus oman elämän rajallisuudesta, on keksitty keinoksi välttää asia luomalla jumala.

    • iankaikkisuussielu

      Jumalan Pelastuksien tekemättä jättäninen, ja Jumuus ei muutu eikä poistu kieltämällä.

      • .

        kun kukaan ei usko! :D


    • "Kun on vaikea mieltää totuus omasta iankaikkisuudesta ja Jumalan olemassaolosta, on keksitty keinoksi väitää asia luomalla ateismi."

      Ateismia ei ole luotu.

      Tietämättömyys on yritetty väistää keksimällä ylimääräinen oletus siitä, että Jumala on.

      • oppia ikä kaikki

        Jumala oli ennen ateismia.

        Ateismi on voi olla myös Jumalan kieltämistä.


      • oppia ikä kaikki kirjoitti:

        Jumala oli ennen ateismia.

        Ateismi on voi olla myös Jumalan kieltämistä.

        Miten kiellät sellaisen johon et edes usko? Tässä on nyt ristiriita, että asia joka kielletään pitäisi olla olemassa. Ei olematonta voi kieltää..


      • Sethos
        oppia ikä kaikki kirjoitti:

        Jumala oli ennen ateismia.

        Ateismi on voi olla myös Jumalan kieltämistä.

        Mitä Jumalaa mahdat tarkoittaa?
        Ennen Raamatun toisinsanoen Juutalaisten Jumalaa,löytyy Jumaluuksia sadoittain.
        Lukemalla Sumerin Akkadin ja Egyptin (muinais) historiaa,löytyy maailman/ihmisen luomistarinat.
        Raamattuun on plagioitu tarinoita joita toiset olivat kirjoittaneet 2000v.aiemmin.


      • ++++++++
        oppia ikä kaikki kirjoitti:

        Jumala oli ennen ateismia.

        Ateismi on voi olla myös Jumalan kieltämistä.

        Antiteismi on jumalan kieltämistä.

        Ateismi on vain jumaluskon puutetta. Oletko hatunpidon kieltäjä jos et käytä hattua?

        Antiteismi ja Ateismi ei ole synonyymejä

        synonyymi = samaa tarkoittava.


    • ...

      Mielenkiintoinen asia tuo sielu. Jotkut sanovat että kuolleistaherättäminen olisi mahdollista ilman sielua. Siis teoreettisesti ajateltuna. Mutta jos sinusta esimerkiksi nyt tehtäisi täydellinen kopio jolla olisi samat muistot sähkövarauksineen kaikkineen, et kuitenkaan eläisi kahdessa ruumissa yhtä aikaa etkä olisi tietoinen kopiolle tapahtuvista asioista sitä näkemättä tai siitä kuulematta. Tosin ulkopuoliselle tarkkailijalle se olisi samanlainen kuin sinä.

      Oletko sama ihminen aamulla kuin olet illalla nukkumaan mennessäsi. Kyllä. Mutta olisitko sama ihminen ilman sielua kuolleista herättyäsi. Oletetaan tässä että saisit atomi atomilta samanlaisen ruumin kuin nyt, mikä kylläkin olisi kuolevainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      19
      4983
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      127
      1575
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      101
      1450
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      70
      1389
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      328
      1309
    6. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      49
      1298
    7. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      72
      1200
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      4
      1035
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      935
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      50
      928
    Aihe