Kristityt ja lääketiede

pohtija,

Miten kristityt suhtautuvat lääketieteeseen? Raamatussahan sanotaan muistaakseni rukoilun parantavan kaikki taudit. Käyttekö silti lääkärillä?

Moderni lääketiede on kehitetty kaivamalla ruumiita haudoista ja leikkelemällä niitä ja eläin- ja ihmiskokeilla. Miten uskova kristitty suhtautuu ruumiiden kaivamiseen haudoista ja niiden leikkelyyn? Entä kuolleiden ruumiinavauksiin? Ovatko ne kristillisen uskon mukaisia?

Entä miten uskova kristitty suhtautuu lääketeollisuuteeen? Ovatko eläin- tai ihmiskokeet kristillisen uskon mukaisia? Entä rokotteet, joiden vaikutuksia ei olla tarpeeksi tutkittu, esim. sikainfluenssarokote?

Muistaakseni Raamatussa sanotaan, että Jumalan valtakunta ei ole velhoja/farmasikos(lääkkeen sekoittajia) varten. Voiko kristitty käyttää ihmisten valmistamia lääkkeitä tai toimia lääkkeiden valmistajana?

Jos te kristityt käytte lääkärillä, noudatatteko te silloin Jumalanne sanaa?

15

617

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumalan armosta

      Lääkäreitäkin Herra käyttää rukousvastauksena, ei rukous paranna kaikkia, mutta Jeesuksen lunastus sisältää täydellisen parantumisen, kun usko muuttuu näkemiseksi.

      • <<Hänen haavainsa

        kautta me olemme paratut


      • <<meri antoi ne
        <<Hänen haavainsa kirjoitti:

        kautta me olemme paratut

        kuolleet jotka siinä olivat


    • Bogdanov

      "Raamatussahan sanotaan muistaakseni rukoilun parantavan kaikki taudit."

      Ihan noin kategorista lupausta ei siellä anneta. Rukousvastauksiin on tietyt ehdot - kestävä pyytäminen, Jumalan tahdon mukaan pyytäminen, Jumalan tahdon mukaan eläminen muutenkin ja vankkumaton usko. Paavali muuten kehotti kirjeessään Timoteusta käyttämään vähän viiniä vatsavaivoihinsa, eikä rukoillut noita vaivoja pois.

      Ja joskushan kristitynkin on aika lähteä (kenen ennemmin, kenen myöhemmin), ja silloin se tapahtuu käytännössä usein jonkin sairauden kautta.

    • Threemoles

      Kyllä ruumiit kuuluvat aivan kaikkien ihmisten täyden ymmärryksen piiriin, eikä niissä sinänsä ole enää ketään "kotona", joten eipä niihin voi muuten suhtautua kuin ruumihina. Toki, onhan ne aina kuuluneet erikseen jollekkin persoonalle joskus, jonka viimeistä tahtoa täytyy kyllä kunnioittaa. Siis, tuon verran ruumiheista ja niiden kohtelusta.

      Lääkitseviä aineita on koko luomakunta täynnänsä. Ja kyllä niitä saa käyttää, kuten muitakin terveyttä edistäviä aineita ja asioita, kuten esim. oikeinlaista ja hyvää ravintoa sekä liikuntaa.

      Velhot ja taikuuksien tekijät, kuten esim. poppamiehet ja noitatohtorit kuuluvat ikivanhoihin luontaisuskontoihin joita on vaan päivitetty nykypäivään, eikä niillä ole sijaa kristillisyydessä
      kuten ei puoskaroinnillakaan, jota joskus jopa harjoitetaan myös näissä meidän ns. virallisissa hoitopisteissä kautta maan.

      Lääkärit ovat ihmisiä kuten mekin, joten miksi heitä pitäisi syrjiä jotenkin? Ja tietysti noudatamme Luojan, taivaallisen Isän tahtoa. Eikä kukaan voi estää meitä niin tekemästä.

    • ????

      siis ruumiiden kaivaminen haudoista ja niiden leikkely kristillisen uskon mukaista?

      • pohtija,

        kristitty todellakaan osaa vastata näin yksinkertaiseen kysymykseen?


      • Threemoles

        Mitä tekemistä uskolla on oikeuslääketieteellisen toimenpiteen kanssa?


      • pohtija,
        Threemoles kirjoitti:

        Mitä tekemistä uskolla on oikeuslääketieteellisen toimenpiteen kanssa?

        ruumiiden kaivaminen haudasta ja ruumiinavaukset kristillisen uskon mukaista toimintaa?


      • Threemoles
        pohtija, kirjoitti:

        ruumiiden kaivaminen haudasta ja ruumiinavaukset kristillisen uskon mukaista toimintaa?

        Ei ruuumiiden ylöskaivamiseen tarvita uskoa vaan lapio.


      • ??????
        Threemoles kirjoitti:

        Ei ruuumiiden ylöskaivamiseen tarvita uskoa vaan lapio.

        onko se kristitylle sallittua?


      • Threemoles
        ?????? kirjoitti:

        onko se kristitylle sallittua?

        Suomessa voimassa olevien säädöksien mukaan, joita laeiksi kutsutaan, on täysin mahdollista oikeudellisista syistä kaivaa vainajan ruumis ylös haudastaan ja suorittaa kliininen sekä patologinen -tutkimus uudelleen, siis kun asiaan liittyvät syyt ja tarvittavat luvat ovat kunnossa. Eikä tietääkseni siihen vaadita erikseen todistusta
        kristittynä olemisesta. Ei siis sen puoleen vainajasta kuin kaivajastakaan. ;) Mutta, jos sinulla on jotakin parenpaa tietoa ko. asiasta, niin anna meidän muidenkin se tietää.
        Muistutan tässä yhteydessä jotta nyt on edelleen vuosi 2010, ja ne lait voimassa jotka ovat säädetty tätä nyt vallalla olevaa nimenomaista aikaa sekä ihmisiä että eläimiä koskemaan! ;)


    • Hessu F.

      No onhan niitä uskovaisia jotka eivät käytä lääkkeitä. yleensä heidän lapset kuolevat nuorena.

    • Anonyymi

      Eivät uskovien lapset nuorina kuole, se mikä ne lapsett tappaa on länsimainen lääketiede,kuten käy suurimmalla osalle EI USKOVAISISTA. Jumala ei kehoita uskovaa turvautumaan LÄÄKETIETEESEEN, koska sen alkuperä ei ole Jeesuksen ristin kuoleman mukainen. Raamattu puhuu FARMAKEIASTA eli lääkkeillä noitumisesta. NyKyiNeN LÄÄKETIEDE PERUSTUU RAHAN. AHNEUTEEN ja. se on SYNTI.

      • Anonyymi

        Siinä taas yksi hörhö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2014
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    10. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      106
      447
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe