Hei, osaako joku tietää, paljonko enemmän auto kuluttaa per 100 km, jos autossa on 40 kg enemmän painoa? Ajattelin, että jos ja kun tankki vetää 80 l, jos tankkaisi aina vaan puolilleen, paljonko säästyisi?
Vuoden mittaan saattaisi kenties jokunen äyri säästyä?
Vuoden mittaan saattaisi kenties jokunen äyri säästyä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Säästät ehkä desin . Autoliiton miehet on näitä kokeillu. SE menetetty bensa on helppo kompensoida mononkertaisesti , kun korottaa rengaspaineita, ajaa rauhallisesti, ei ohittelel ja karsii turhat ajot. Eito kannata raahata aina turhaa tavraa mukanaan.
Tankkaa vaan tankki täyteen ja jätä seisontavakuutukseen (liikennekäytöstä poisto) niin säästät sekä vakuutuksissa että bensaqnkulutuksissa eikä tarvi ostaa edes talvirenkaita.
Ja kesäpyörätkin voi myydä vaikka Neiti Vanteessa (muista vararengaskin!)
Apukuskin oven ostanee joku omansa mällännyt teinix ja takapuskurin joku omansa mällännyt mummox.
taitaa kulutus lisääntyä kun joudut pysähtymään tankille useammin ja niihin risteyksessä kyttäämisiin ja ylimääräisiin kiihdytyksiin palaa sitten jo enemmä soppaa mitä säästät
40 litraa polttoainetta painaa vain noin 30 kg. Osa kulutuksesta riippuu suoraan massasta eli esim. kiihdytyksessä ja mäennousussa tarvittavasta tehosta. Tältä osin säästöä tulee. Toisaalta taas ilmanvastus ei muutu miksikään ja se on maantieajossa merkittävä tekijä. Eiköhän säästö jää pariin prosenttiin kaupunkiajossakin ja maantiellä vielä vähempään. Normaalikulutuksella siis noin desilitran verran sadalla. Eihän pari matkustajaakaan nosta auton kulutusta kovin paljon.
Joskus jonkun valmistajan internetsivuilla oli maininta, että keskikulutus lisääntyy 0,6 litraa satasella sataa painokiloa kohti.
Puolitankilla ajelulla saatava säästö olisi maksimissaan kaksi desia/100km.
Rahaksi muutettuna vuotuisella 20tkm ajomatkalla se tekee vuodessa:
-0,2 x 200 x 1,25 = 50 eur vuodessa, jos tiheämpään tankkaamiseen käytettyä ajoa ei huomioida.
Mulla tekis siis jo satasen vuodessa. Tankkaan joutuis varmaan (niin montako kertaa?) useammin, ehkä pari-kolme kertaa kuussa...
100/(12X3) on sellai kolmisen euroo per tankkaus maksais itelleen palkkaa, vai?
Jos oletetaan tankkausväliksi puolitankilla ajaessa 200km, niin tankkauksia tulee 20tkm matkalla 100kpl.
Säästö joka tankkauksella olisi siis 50 senttiä, jos ajelee puolitankilla.
se vajaa puoli litraa menee jo siihen kun käyt siellä tankilla eli ei säästöä
Jos toinen auto ajaa tankin täydestä tyhjään ja toinen puolesta tankista tyhjään, niin puolitankilla ajava kun tankkaa toisen kerran puoleen tankkiin ovat autot samanpainoisia. Säästö siis on teoriassakin vain puolet tuosta kahdesta desistä, koska puolet matkasta autot ovat samanpainoisia.
Väittäisin että ei pysty edes mittaamaan noin pientä eroa tarkasti. Tähän kun lisätään ylimääräiset tankkaukset tyhjäkäyntineen jos sattuu olemaan ruuhkaa, niin miinukselle menee.
Taitaa tuo 0,6 litraa olla aika vahvasti liioiteltu arvio, tai sitten se on mitattu runsaasti jarrutuksia sisältävässä kaupunkiajossa. Sehän tarkoittaisi sitä, että täydellä kuormalla (400kg) ajettaessa kulutus lisääntyisi 2,4 litraa. Jos keskikulutus on tyhjällä autolla 7 l/100 km, kulutus kasvaisi kuormauksen seurauksena 34 %...
Oman kokemukseni perusteella kuorma ei kuitenkaan ainakaan maantiejossa kulutusta havaittavasti kasvata. Edes kevytperävaunun vetäminen ei polttoaineenkulutusta nosta läheskään tuollaisilla lukemilla.
Totta. Tuloksesta pitää tosiaankin ottaa puolet pois. Säästö on siis 25 senttiä per tankkauskerta, jos ajaa aina alle puolitankilla.
Jos auton kilometrikustannus on vaikkapa 25 senttiä kilometrille, niin vajaalla tankilla ajellessa saa yhden ilmaisen kilometrin per tankkauskerta.
Ja sitten tulee vielä semmoinen asia että kun tankki on useammin tyhjänä, voi olla pakotettu ostamaan kalliimpaa bensaa. Jos tankkaa aina täyteen ja vähän seuraa hintoja niin säästää helposti tuon 25c/tankkauskerta.
Suuremman säästön saisi jos katsoisi bensan hintoja ja tankkaisi halvinta bensaa. Jo 1 sentti/litra kalliimpi bensanhinta kumoaa säästön, jonka saa ajamalla puolitankilla.
Taloudellisimmin siis ajaa, jos vähentää kaikki ylimääräiset painot pois autosta ja tankkaa aina täyteen, kun näkee halpaa bensaa.
Parempi on, että laihdutat.