365 päivään vangittuna ja kidutettuna

ihmisoikeus

Gao Zhisheng on kiinalainen perheen isä ja ihmisoikeusjuristi. Hän on ympäri maailmaa tunnettu yhtäläisten oikeuksien ja vapauden puolustajana. Gao oli vuonna 2008 ehdokkaana Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi. Gao Zhisheng on ollut usemman kerran vuodesta 2005 eteenpäin Kiinan valtion viranomaisten vangitsemana ja kidutettavana. Päästyään vapaaksi hän kertoi julkisesti kohtelustaan ja kidutuksesta vangitsemisensa aikana.

Vuosi sitten, helmikuun 4. päivänä 2009, Kiinan viranomaiset (Public Security Bureau, PSB) pidättivät Gao Zhishengin kotoaan ja hän katosi Kiinan vankeusjärjestelmään. Nyt vuoden jälkeen Gao on yhä kateissa ja hänen tilansa on tuntematon. Pitkään luultiin, että Gao Zhisheng on kuollut vankeutensa aikana kidutukseen. Mutta tämän vuoden alussa, tammikuun 21. päivänä 2010, Kiinan ulkoministeriön puhemies Ma Zhaoxy antoi ymmärtää Gaon olevan hengissä. Hän vastasi Gaoa koskevaan kysymykseen mediakonferenssissa ja antoi ymmärtää, että viranomaiset ovat ratkaisseet Gaon tapauksen ja hän on ”siellä missä hänen kuuluu olla Kiinan lain mukaisesti”.

Pyydämme julkisesti Kiinan viranomaisia vapauttamaan välittömästi Gao Zhishengin.

http://ihmisoikeus.blogspot.com/2010/02/yli-vuoden-vangittuna-ja-kidutettuna.html

0

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        72
        3073
      2. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        55
        2735
      3. Kuoleman pelko katosi

        Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
        Hindulaisuus
        432
        2345
      4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

        tähän alas ⬇️⬇️⬇️
        Ikävä
        79
        2188
      5. Jos sitä keittelis teetä

        Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
        Ikävä
        95
        2006
      6. Myötähäpeä kun näkee sut,

        tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
        Ikävä
        57
        1949
      7. Huomenta ........

        Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
        Ikävä
        12
        1586
      8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

        Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
        Kuhmo
        17
        1547
      9. Ei mun tunteet

        ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
        Ikävä
        30
        1390
      10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

        Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
        Ikävä
        30
        1361
      Aihe