Kaikkien uskovien tulisi todistaa elämällään ja vaelluksellaan Jumalan kunniaa, armoa ja totuutta. Sellainen uskova on Jumalalle mieleen jonka vaellus on vakaa, tasainen ja oikea. Hän ei poikkea oikealle eikä vasemmalle tiestään, vaan pysyy uskollisesti kaidalla tiellä, tietäen että Jumala hänen kerran on Kruunaava ikuisella voittajan kunnian Kruunulla. Tälläinen uskova kääntää ja puhuttelee monta synnin orjaa ja toimii voitokkaasti ja evankeliumin edun mukaisesti.
Palkka tulee jokaiselle Jeesukselta tekojen mukaan
Olkaamme siis ahkerat ja innokkaat Herran työssä tietäen että meidän vaivannäkömme ei mene hukaan vaan kantaa iankaikkista hedelmää Jumalan kunniaksi.
Palkka tulee jokaiselle Jeesukselta tekojen mukaan
Olkaamme siis ahkerat ja innokkaat Herran työssä tietäen että meidän vaivannäkömme ei mene hukaan vaan kantaa iankaikkista hedelmää Jumalan kunniaksi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kun hän loistavissa vaatteissa esiintyen, muuttaa viinin ja leipän: "hokkus polkkus", tai jotain sinnepäin, Jeeusuksen ruumiiksi ja vereksi (transublimaatio) ja uhraa hänet yhä uudestaan ja uudestaa uhrina jumalalleen?
Löydätkö UT:stasi perusteita tällaisten taikatemppujen tekemiselle- ja tekijöille.
# Palkka tulee jokaiselle Jeesukselta tekojen mukaan #
Mistä teoista saa palkan ja mistä ei? Onko homojen ja naisten syrjintä niitä palkittuja tekoja?
Tämä raamatunlause ei siis olekaan totta
8 Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja.
9 Se ei perustu ihmisen tekoihin, jottei kukaan voisi ylpeillä
Onko se ihmisen vika, jos hänelle ei ole annettu uskoa?
Sillä ulkopuolella olevat tuomitsee Herra.
Ev lut lahkokirkon ulkopuolella oleviako tarkoitat vai mitä se herra on sinulle kuiskaillut?
13 Mutta ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha."
Milloinkas alat niitä pahoja poistamaan?
...eivät pelasta.