Adventismissa annetaan kateettomia lupauksia.
http://2.bp.blogspot.com/_B7Xg3VJHeSY/SNaQLOCV2PI/AAAAAAAAAX8/NS5KQYLlc14/s400/Tattoo.jpg
http://store.maranathamedia.com/images/Core Adventism 2.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_B7Xg3VJHeSY/SNaQLOCV2PI/AAAAAAAAAX8/NS5KQYLlc14/s400/Tattoo.jpg
http://store.maranathamedia.com/images/Core Adventism 2.jpg
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varhaisadventismi on syntynyt suuren 1844-höynäytyksen kaaoksessa Yhdysvalloissa epämääräisissä olosuhteissa.
Uskovat pitävät tätä naista suurena höynäyttäjänä joka on antanut valhelupauksia sapatin varjolla (yli 2000 väärää profetiaa).
http://www.atoday.com/files/uploads/cover_bradford-a.jpg
Lupaus on Sanassa ja takuumiehenä on Jeesus Kristus Sapatin Herra.
Hän antaa iankaikkisen elämän armolahjaksi, uskon kautta Jeesuksen täytettyyn työhön.
Ajassa on taistelu hyvän ja pahan välillä. Sanan miekka käy pahaa vastaan ja on jo voittanut sen.
Seitsemmännen päivän sana viittaa Jumalan erottamaan ja pyhittämään päivään ja adventisti on Jeesuksen lupauksen siihen, että hän saapuu noutamaan omansa, niin kaippa kaverilla on halu näin kohdistaa katseen Häneen.
No mikä sinulla on päämäärä? Sapatin Herran lupaus iankaikkisesta elämästä ja siitä, että hän on luvannut taivaalliset joukot avuksi..
Eikö todistus ole Sanassa riittävä vai vaivaako rienaaja sydämessäsi ja vanhaa aatuasi haastaa puhukaan kaikkea, mitä tämä rienaaja suuhusi laittaa?
Sitäkö haluat julistaa rienaajan tahtoako vai Jumalan tahtoa?
Juutalaisetkaan eivät puhu Jumalasta Miikaelina ja SAPATIN HERRANA.
Taidat olla itse sapatin herran kätyri sunnuntai pedonmerkkeineen ja aina demonisoimassa
Näistä aloituksistasi voi johtaa vain yhden päätelmän, eli sen, että Jeesuksen evankeliumi ei ole saavuttanut sydäntäsi.
Entäpä jos olisi tilinteonhetki jo ensi yönä.
Kuinka sinun punnitsemisessasi käy?
puhuvat. Olen lukenut useammasta juutalaisesta opuksesta, että monet heidän vanhoista rabbeistaan opettivat MIkaelin olevan messias.