Nuoret kuljettajat

'matyh

Erityisesti nuorilla kuljettajilla on muita suurempi riski jo alhaisilla veren alkoholipitoisuuksilla. Alkoholi vaikuttaa voimakkaimmin niihin kuljettajan taitoihin, jotka eivät ajokokemuksen myötä ole vielä
automatisoituneita.

Johnsonin tutkimuksessa (1996) kuvailtiin tilannetta USA:ssa, jossa 28 osavaltiossa nuorille oli säädetty muita alhaisempi promilleraja (0-0,2). Niissä osavaltioissa olivat seurantatutkimuksen mukaan yöaikana tapahtuneet kuolemaan johtaneet yksittäisonnettomuudet vähentyneet 20 prosentilla.

Adressi promillerajan laskemiseksi http://www.adressit.com/promillerajaa

6

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NÄin se on

      Ideaa, otetaan promillerajat KOKONAAN pois, koska ne ei välttämättä kerro AJOKUNNOSTA mitään, joka on paaaljon tärkeämpi asia kuin numerot, eikö vaan?

      Eli tehdään vaan tienpäällä muutama ajokykyä, tarkkuutta, ja reagointia mittaavaa koetta, tämä kertoo heti ajokunnon, ja palstaa esim liian väsyvyyden yms riskitekiät

      • Mies66_Vantaa

        Ajoin autollani suoralla tieosuudella, vastaan tullut auto ajautui kaistalleni (pakettiauto). Kolari seurasi.
        Olen nyt halvaantunut kaulasta alaspäin ja tuo humaltunut pakettiautonkuljettaja hädin tuskin loukkaantui.
        En enää koskaan tule ajamaan autoa kiitos hänen.

        Kyse ei ole sinun tai minun taidoistani. Kyse on hänen, rattijuopon, kontrolloimisesta.
        Poliisille lisää resursseja.


      • _:_:_:_:_:_:_:_:_:_:
        Mies66_Vantaa kirjoitti:

        Ajoin autollani suoralla tieosuudella, vastaan tullut auto ajautui kaistalleni (pakettiauto). Kolari seurasi.
        Olen nyt halvaantunut kaulasta alaspäin ja tuo humaltunut pakettiautonkuljettaja hädin tuskin loukkaantui.
        En enää koskaan tule ajamaan autoa kiitos hänen.

        Kyse ei ole sinun tai minun taidoistani. Kyse on hänen, rattijuopon, kontrolloimisesta.
        Poliisille lisää resursseja.

        Jaa, miten pystyt kirjottamaan jos olet kaulasta alaspäin halvaantunut? Kielelläkö? Ei pahalla, mutta näitä provoja vaan tuuppii oleen joka paikassa.


    • turhayritttää

      nimenomaan suurin riski ole nämä keski-ikäiset miehet jotka koheltavat liikenteessä joko promillet veressä tai vääristyneen omakuvan kanssa (kuvitellaan siis niiden ajovuosien tuoneen enemmän kokemusta kun todellisuudessa). Tuore autokoululainen tuskin haluaa kärähtää ratista ainakaan välivaiheen aikana.
      Toki yksi riskiryhmä ovat nämä nuoret, tuoreet korttilaiset, jotka eivät autokoulussa ymmärtäneet ettei liikenteessä ajeta raillia.

      • Miksi sitten vain nuorille laskettaisiin promille rajaa. Voi olla että tuossa tutkimuksessa on perääkin, mutta ei se liikenteessä auta. Juopunut kuski on aina riski oli se sitten 18v tai 80v. Reaktio kyky muuhun liikenteeseen on kuitenkin heikentynyt vaikka ajo taidot olisivatkin paremmat vanhemmalla.

        Eli omasta puolesta lasketaan se 0,2 kaikilla tai sitten ei lainkaan.


      • Miksi ihmeessä?
        sfinski80 kirjoitti:

        Miksi sitten vain nuorille laskettaisiin promille rajaa. Voi olla että tuossa tutkimuksessa on perääkin, mutta ei se liikenteessä auta. Juopunut kuski on aina riski oli se sitten 18v tai 80v. Reaktio kyky muuhun liikenteeseen on kuitenkin heikentynyt vaikka ajo taidot olisivatkin paremmat vanhemmalla.

        Eli omasta puolesta lasketaan se 0,2 kaikilla tai sitten ei lainkaan.

        Jotain promillerajoa, minua ei kiinnosta yhtään, vaikka joku ajaisi promillen tai puolentoista humalssa kadulla, kunhan hänellä olisi reaktiot, havainnot yms, "selvän" tasolla, eli ymärrätkö, ei ne promillet haittaa mitäänn, se hunalatila haittaa, eli ruvettaisiin vaan mittaamaan näitä asioita eri testein, ja annettaisiin niiden promillejen mittausten olla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      335
      7337
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4679
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3205
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3077
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      75
      1985
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1876
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      218
      1824
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1597
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1558
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1468
    Aihe