Uskonnon opetus on saanut ajatukseni kirkastumaan niin että olen valmis kriminalisoimaan uskonnot.
Uskonnoista ei ole kuin haittaa ja paljon.
Uskonnon opetus
10
535
Vastaukset 10
- tyui
Ei normaalista uskonnonopetukseta varmaan haittaakaan ole, mutta saako uskonnon opetus olla julistusta? Yksi ala-asteen opettajani oli tosi uskovainen, tuputti uskoaan joka käänteessa. Se äsrytti silloin ja kaikki sellainen ärsyttää vieläkin, eli ei mennyt hänen oppinsa minuun, eikä tietääkseni kehenkään muuhun. Minulla on oma uskoni, en siis ole ateisti, mutta hirvittää kun lapseni menevät kohta kouluun, jos joutuvat samanlaiseen uskonnon pakkosyöttöön.
- kaapok
Samanlaista vouhkaamista kuulee myös muissa asioissa. Kuka opettaja uskoo alkuräjähdykseen, kuka rock-musiikkiin, joku karppaa ja joku kuuluu 4H-yhdistykseen. Kaikki edustavat jotain mutta jotkut pitävät asiasta vain suurempaa ääntä kuij toiset. Olemme inhimillisiä.
Onneksi (myös uskonnolliset) vauhkoajat saavat ainoastaan vastustusta aikaan! - Hallin Vanki
""Ei normaalista uskonnonopetukseta varmaan haittaakaan ole""
-On siitä haittaa jos se lisää uskonnollisuutta. - kaapok
Hallin Vanki kirjoitti:
""Ei normaalista uskonnonopetukseta varmaan haittaakaan ole""
-On siitä haittaa jos se lisää uskonnollisuutta."
""Ei normaalista uskonnonopetukseta varmaan haittaakaan ole""
-On siitä haittaa jos se lisää uskonnollisuutta."
"
Uskonnollisuutta ei varmaan edes voi lisätä, sehän on automaattisesti läsnä ja mukana ihmisyydessä.
kai sen ovat nyt osoittaneet yhteiskuntakokoilut, joissa uskonnollisuus on yritetty kitkeä siinä kuitenkaan onnistumatta.
päinvastoin tuntuu että kristinuskon suurin ongelma on juuri se opetus joka tuntuu vain lisäävän sen vastustusta. Jos oltaisiin ovelia niin kiellettäis uskonnonopetus kouluissa ja näin saataisiin paljon lisää kiinnostusta nimenomaan kristillistä uskoa ja evankeliumia kohtaan.
Mutta ihminenhän haluaa vain hyvää jälkikasvulleen, siksi opetamme edelleenkin kristillisiä arvoja ja elämänkatsomusta lapsillemme
- Kurssilainen
Minulle uskonnonopetus oli toisenlainen kokemus. Tiedän jotakin muiden uskonnoista (johon heillä on oikeus) ja sain tietoa omista uskon juurista ja myös tietoa siitä, mitä on meidänkin uskonnon nimissä" tehty väärin. Uskonnon nimissä on tehty myös paljon hyvää. Kirkko on ollut ensimmäinen puolustamassa ja aloittamassa nykyisin esim. itsestään selvyyksinä pidettyjä yleistä koulutusta, köyhäinhoitoa, lastenhuoltoa. Tämänkin tietäminen osa yleisisivitystä. Uskonnonopetus oli yleissivistävää ja auttaa siten myös suvaitsevaisuuteenkin.
- Kössönöm
Uskontoko auttaa suvaitsevaisuuteen. Lueskelepa nyt näitä uskontopalstoja, niin kyllä uskisten kommenteista on suvaitsevaisuus kaukana. Eniten mollataan homoja.
- Jumalan armosta
Kössönöm kirjoitti:
Uskontoko auttaa suvaitsevaisuuteen. Lueskelepa nyt näitä uskontopalstoja, niin kyllä uskisten kommenteista on suvaitsevaisuus kaukana. Eniten mollataan homoja.
Mutta kaikki on Jumalasta, joka on sovittanut meidät itsensä kanssa Kristuksen kautta ja uskonut meille sovituksen viran.
Me pyydämme Kristuksen puolesta, antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa. - kaapok
Kössönöm kirjoitti:
Uskontoko auttaa suvaitsevaisuuteen. Lueskelepa nyt näitä uskontopalstoja, niin kyllä uskisten kommenteista on suvaitsevaisuus kaukana. Eniten mollataan homoja.
Suvaitsemattomuutta näyttää olevan joko puolella, se ei liene pelkästään uskovaisten etuoikeus!
Ja kukas nyt homoja on mollannut? - Kössönöm
kaapok kirjoitti:
Suvaitsemattomuutta näyttää olevan joko puolella, se ei liene pelkästään uskovaisten etuoikeus!
Ja kukas nyt homoja on mollannut?Lue palstoja, niin huomaat. Uskiksethan homoja mollaavat koko ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481032Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17959- 82841
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21727- 59621
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203618- 102604
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188572- 90538
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html259476Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto71461Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.85448- 36408
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 28377
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 5368
- 29348