Suomenruotsalaiset suorittivat kansanmurhan vuonna 1918. Suurin osa valkoisten ja punaisten johtajista oli suomenruotsalaisia kuten Gylling tai Mannerheim.
37 000 ihmistä kuoli vuoden 1918 sodassa. 75 prosenttia uhreista oli suomalaisia työläisiä.
37 000 ihmistä kuoli vuoden 1918 sodassa. 75 prosenttia uhreista oli suomalaisia työläisiä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kunnan nimiluetteloa. Kyllä nämä työväen diktatuuriin pyrkineet ja punaisen terrorin siunanneet miehet olivat suomenkielisiä Gyllingiä lukuunottamatta. Hallituksen puolella oli johtomiehisssä kyllä enemmän ruotsinnimisiä.
Entäs Walter Borg joka pelasti Leninin hengen? Oliko hänkin suomenkielinen?
mukaan itävaltalaiset ovat äärimmäisen väkivaltaisia ja verenhimoisia koska Hitler oli syntyisin sieltä.
Itävallastahan tulee sellaisia kuuluisuuksia kuten Amon Göth ja Josef Fritzl.
muita heidän politiikkansa uhreja Venäjän vallan aikana, talvi- ja etenkin jatkosodassa.
Venäläistämistoimia vastusti propagandajärjestö Kagaali, joka tosiasiallisesti koostui vain suomenruottalaisista. Se vastusti suurruhtinaskunnan laillista valtaa ja heidän toiminnan huipentumana voidaan pitää , kenraalikuvernööri Bobrikov MURHAA. Venäjän keisari varmasti tykkäs, kun rääpäle kansan vierasmaakainen eliitti tapatti hänen edustajansa.
Kagaalin keskeisimpiä toimijoita: Mecheliniä, Mannerheim, von Bonsdorff, Estlander, Reuter, Törngren ja Zilliacus, Erkko, Homén, Renvall ja Svinhufvud, Grotenfelt, Põlon, Neovius, Castrên ja Schwindt.
Montakos suomalaista nimeä laskit ?
Näiden lisäksi ei passsa unohtaa jatkosotaan vieneitä herroja: Ryti, Rangnell, Witting, Walden, Mannerheim, Heinrichs. Noin 20% Suomen miesväestöstä (85' 000 + 202' 000) sai maksaa näiden Herråjen tyhmyyden. Ja sotakorvaukset päälle. Hieman ulkomaalais-painotteiselta tuo minusta vaikuttaa.
Joko joka poika ymmärtää, miksi ryssävihaa levitetään ruotsalais-omisteisen median toimesta ? Onhan se hienoa, ettei suomi-uuno IKINÄ tajua, kuka siihen vihtaan oikeasti kuseskeli.
Ja mitenkäs venäläisten suunnitelmat siirtää suomalaiset Siperiaan eroaa ruotsalaisten harjoittamasta sorrosta?
mainitsemasi nimet ovat suomalaisia vaikkakin ruotsinkielisiä. Ryssävihaa ei täällä tarvitse lietsoa vaan sen ne ryssät ovat ihan itse saaneet aikaan kolttosillaan. Niistä kun ei ole koskaan ollut rehellistä kaveria kenellekään.
Aleksis Stenvall, myöhemmin Kivi, oli suomalainen kuten myös Elias Lönnrot, monet meidän historiamme suuret suomalaiset ovat ollaat ruotsinkielisiä ainakin nimeltään. Vanha edesmennyt isäni muisti usein sanoa, ei nimi miestä pahenna ellei mies nimeään.
suomenruottalainen työeläkeläinen selittää.
No se selittää, että pakkolieli on riemuruotsi ja eikä, lönnroth, stenwall, ruuneperi, mitään ruottalaisia nimiä ole ..... joopajoo. JA musta on valkosta jne.jne. Suomenruottalaisessa on vaan se kuuluisa YKSI vika. Se ei oo ikinä väärässä.
Asiaan, jos esim. somali muuttaa nimensä suomenkieliseksi ja puhuu suomea, hänen esi-isänsä eivät sillä muutu yhtään suomalaisiksi. Suvussa opitut tavat ja arvot ovat ja pysyvät somalin tapoina. Toinen hieno esimerkki ovat aina niin armas heimovähemmistö. Täsmälleen sama asia toistuu ruottalaisten kohdalla
Astrid Thorssin on aivan turha jauhaa intengroitumis puheitaan. Suomenruotsalaisethan ovat MAAILMAN paras esimerkki, miten integroituminen sujuu. Pitää olla omat tarhat, koulut, lukiot, yliopistot jnejne. Ja yksinkertainen enemmistö vaan ihmettelee, jotta miksi ?
Ja ette muuten kommentoineet noiden sukunimien suomenKIELISYYTTÄ ?? Miksi ?
Ryssäviha on suomenruotsalainen keksintö.
Suomenruotsalaisia suututtaa vuosi 1809 ja aivan syystä.
Venäläiset ovatkin olleet todellisia Suomen ystäviä. Alfred Kordelinin murha ja talvisota ovat merkittäviä osoituksia venäläisten suuresta rakkaudesta Suomea kohtaan.
Freudenthal oli kuollut 7 vuotta ennen sisällissodan alkua. Onko puhdasta sattumaa, että monet suomenruotsalaiset jakoivat kuoleman tuomioita heikoille suomalaisille työläisille vuonna 1918?
Omasta mielestäni he vaan noudattivat Freudenthalin oppeja.
Aina kun Suomessa ammuttiin joku korkeassa virassa ollut henkilö tai joku tunnettu henkilö, oli ampujana Suomen ruotsalainen: Bobrikov - Schauman, Tandefelt - Ritavuori, Hohentahl - Soisalon-Soininen.
Suomen vei Jatkosotaan eränlainen sotaklikki ja Suomea johti ohi Eduskunnan samainen sotaklikki. Sen jäsenistä taisi suurin osa olla juuri Suomen ruotsalaisia. Tuossa alempana on sangen kattava lista noista sotaklikkiin kuuluneita:
Montakos suomalaista nimeä lasket noista?
>>> Ryti, Rangnell, Witting, Walden, Mannerheim, Heinrichs.
Rytin vaimo oli suomenruotsalainen Gerda Serlachius.
ketään vainoamaan, on syytä todeta, että suuri osa suomenruotsalaisista on työteliäitä, kunniallisia ja tavallisia ihmisiä. Tarpeet, murheet ja ilot ihan samoja kuin kantaväestöllä.
Näihin EI voida laskea esimerkiksi erään kotimaisen sähköyhtiön ex-toimitusjohtajaa, joka tuli kuuluisaksi nostamistaan miljoona luokan bonuksista, tekemättä yhtään mitään.
Rasisteja ne on jotka levittelee suomalaisista ilkeämilistä ja natsi-tyyllistä propagandaa ulkomaille. Suomalaiset on kuulemma "rumia, laiskoja juppoja" näiden Freudenthalin oppi-pokien mukaan.
Sitten kun ulkomaalainen kysyy, että onko Suomessa yhtään suomenruotsalaista miljardööriä niin valehtelevat, että Herlin on muka suomenruotsalainen vaikka Kirsti Vilkuna joka oli Antti Herlinin äiti on täysin suomalainen.
Lilius polveutuu kyllä ihan suomalaisesta nimismiehestä nimeltään Hans Johaninpoika Rainenius, mutta mukavaltahan se kartanon isännästä tuntuu väittää, että kaikilla menestyneillä suomalaisilla on ruotsalaisia sukujuuria, koska turaanilainen "erämaiden pölkkypää" ei mihinkään itse pysty koska on suomenruotsalaista "kaikissa suhteissa jäljessä".
"Älyllisessä suhteessa suomalaiset eivät vielä vetäneet vertoja muille kansoille"
-Axel Olof Freudenthal RKP:n henkinen isä-