LEIPÄJONOON, jotta maahanmuuttaja suureperheet pärjää ja saavat kaiken ilmaiseksi.
Oman maan kansalaiset
Köyhä perheen äiti
23384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tääl ei oo ees leipäjonoo ja 5 e rahaa taskus mul ja kersal. Siinä sitä saa miettii mitä taikoo pöytään.
Opithan miettimään miksi olet laittanut itsesi kuseen.
ja rahaa 1,90 pankissa. Eikä sitä kehtaa hakea. Rahaa tulee vasta ens kuun alussa.
laittaisi itsensä tahallisesti kuseen???????????????????????
sossun laskujen mukaan tehän elätte sillä rahalla ainaskin 2päivää??
lasten toinen vanhempi puuhailee? Luulisi, että häntä kiinnostaa se, saavatko hänen lapsensa ruokaa.
Ellei sinulla ole käteistäkään eikä riittäviä ruokavarastoja, niin nyt on oikea hetki kääntyä elatusvelvollisen puoleen. Sinun tilanteessasi kehtaa mennä vaikka kerjuulle.
Olen muuten luullut, että lapsilisät maksetaan 26.2.
Vaikka kaikki maahanmuuttajien avuksi käytettävät tuet lopetettaisiin ja siirrettäisiin säästyneet rahat suomalaisten tukiin, niin mitä siitä hyödyttäisiin? Jokainen tukea saava suomalainen saisi sillä rahalla vuodessa ehkä euron tai kaksi lisää.
Ymmärtäkää nyt ihmiset, että maahanmuuttajien tukemiseen käytettävä raha on täysin merkityksetön verrattuna siihen, kuinka paljon suomalaisten sosiaalitukiin syydetään rahaa. Sillä ei ole siis käytännössä mitään merkitystä, eikä se teidän tukianne paranna yhtään vaikka ne kaikki rahat suunnattaisiin teille.
Mistähän sinä olet tällaista saanut päähäsi????
Katsoitko esim MOT-ohjelmaa, mikä käsitteli näitä mamuille maksettavia tukia. Kysehän ei lisäksi ole pelkästään siitä euromäärästä, mikä jaetaan, vaan siitä kuinka paljon valtio joutuu satsaamaan kaikkeen muuhun, mitä mamujen takia joudutaan investoimaan.
Tarkkaa summaa Suomessa ei tiedetä, mutta vaikka lasketaan vain näkyvä osuus, summa kohoaa helposti 700-800 miljoonaan euroon vuodessa.
Katsoin kyllä ko. MOT ohjelman. Pitkältihän siinä keskityttiin yhteen poikkeustapaukseen, jossa kiletämättä tukia oli myönnetty aika kummallisin perustein. Tästä kuitenkaan on turha vetää mitään yleistyksiä, ja kuten tuossa ohjelmassakin todettiin, suomalaiset ovat oikeutettuja ihan samoihin tukiin, ihan samoin perustein.
Maahanmuuttajien tukiin menee kaikenkaikkiaan joitakin miljoonia vuodessa. Suomalaisteen tukiin menee miljardeja (ja nämä luvut voit tarkistaa valtion budjetista). Siinä on aika iso ero, ja se muutaman miljoonan lisääminen niiden miljardien päälle ei suomalaisten tukia muuttaisi käytännössä mihinkään.
Pelkästään Punavuoren vastaanottokeskuksen kulut ilman alveja ovat ensimmäisenä vuonna 5,4 milj. euroa - asukkaita siellä on n.120. Keskuksen remonttiin laitettiin veronmaksajien rahoja 1,4 milj. euroa tuon edeltävän summan lisäksi. Eikä tuossa vielä kaikki: lääkäripalvelut, oikeuspalvelut, tulkkipalvelut etc.
Herää pahvi! Vastaavia keskuksia on maassamme useita kymmeniä. Lisäksi on kymmeniä tuhansia tukirahoillla eläviä muita maahanmuuttajia, jotka lisäksi rasittavat koulu- ja terveydenhoitojärjestelmäämme.
Varovastikin arvioiden voidaan sanoa, että maahanmuuttajiin menee yhteikunnan varoja ehkä miljardi vuodessa - ja toinen miljardi (980milj.) menee kehitysapuun maailmalla.
mamujen oikeuksia tukiin, mutta olen katsonut laskureilla että suomalainen perhe saa täysin samat edut kuin mamut. Kokeílkaa laskureilla niin hämmästytte. Ja mitä enemmän on lapsia sitä enemmän saa tukieuroja. Ja kotiin kannattaa yh-äidin jäädä jos on neljäkin lasta, sillä ei kannata mennä työhön kun on hyvät etuudet.
Vai hyvät etuudet! Oon YH-äiti ja 3 mukulaa ja neljäs tulossa! Miten tässä nyt näin pääs käymään, en tajuu...ja rahat ei riitä mihinkään. Alle kymppi täälläkin on ruokarahaa seuraaviin lapsilisiin ja pikavippeihin on sorruttava ruokaa saadakseen ja entisetki vipit erääntynyt.
missään tapauksessa pikavippejä.
Täällä on moneen kertaan mainostettu sosiaalitoimiston palveluksia. Mene ihmeessä sinne ja kerro tilanteesi. Outoa on, elleivät lapset saa sieltä ruokarahaa.
Entä lastesi isä/isät? Minne heidän maksamansa elatusmaksut joutuvat? Pikavippiesi maksamiseenko? Voisiko isä ottaa lapsensa joksikin aikaa luokseen, että he saisivat syödä? Nythän on hiihtolomien aikakin.
Muuten sitten samat neuvot, jotka olen jo moneen kertaan antanut, alkaen ruokakaappien tutkimisesta. Alle kympillä on melko vaikea selviytyä kahta viikkoa, ellei sinulla ole kunnon ruokavarastoja.
Nälkään nääntyville ehdottaisin: käyttäkää liikenevä euro silloin tällöin ruokavaraston keräämiseen. Pussillinen vehnäjauhoja, kauraryynejä, makaroneja ja herneitä, vähän suolaa, sokeria, kuivahiivaa ja maitojauhetta sekä pullo öljyä pitävät perheen hengissä pahimman yli - ilman pikavippejä. Jos on hyvät kylmäsäilytystilat, niin myös perunoita ja juureksia. Ja ensi kesänä ja syksynä keräämään marjoja. Minusta olisi ainakin vaikeaa elää, ellei pakastimessa olisi marjoja ja kylmätiloissa puolukkasurvosta.
Kun ruokavarastoa kerää vähitellen tarjouksista ja kierrättää koko ajan, on elämä paljon huolettomampaa. Ainakin lapsiperheessä se on mielestäni välttämätön.
se. Mamut eivät polta, eivätkä juo, naiset eivät tarvii rahaa meikkeihin ja kampaamoihin. Nuohan todettiin MOT-jutussakin että heillä jää enemmän rahaa muuhun, vaikka elektroniikkaan yms...Luulen etteivät ottaisi pikavippejäkään vaikka saisivat ja rahaa ei muualta tule.
Pikavippi on pahin velkaannuttaja. Katsokaa Kukkaron herraksi ohjelmat niin jospa viisastuu. Jostain luin, että mistä syystä 70-luvulla ja myöhemmin syntyneet velkaantuvat eniten ja ovat sitten pulassa?
Jostain syystä nuoremmat sukupolvet osaavat kuluttaa ja tuhlata, mutta ei osata suunnitella talouttaan.
Kun jokainen tietää mitä pakollisia menoja on seuraavassa kuussa ja mitä tuloja on niin voi tehdä budjetin. Siinä on pysyttävä, eikä mitään heräteostoksia saa tehdä, jos ei ole varaa. Tilikirjan pidon voi alkaa milloin vaan ja opetella uudelleen miten hoitaa taloutensa.
on isän ja äidin asuttava eri osoitteessa, jotta pärjää. Suomessa kun ei perhettä tueta, vaan eroperheitä. Silloin saat apua, mutta jos menet perheellisenä mankumaan rahaa, et kyllä saa, vaikka olisi viimeinen markka pussissa.
MUtta kun asut ukkosi kanssa eri osoitteessa, rahaa ja apua tulee, koska eroperhe on se mitä autetaan, ei ydinperhettä.
Aika hölmö ajatus, ja tästä on poliitikotkin tietoisia, mutta mitään ei tehdä.
Nyt suunnitellaan vasta sitä, ettei toisen työssäolevan aikuisen tarvi elättää työtöntä puolisoa, jollek aavaillaan työttömyysrahaa ilman että puolison tulot vaikuttaa sen suuruuteen. Ennren se oli 0 e, ja työssä oleva puoliso elätti työttömän puolisonsa! Epäreilua.
Ei mitkään rahat riitä sinun dokaamiseesi ja osta kortsuja.
että rahat menee juomisiin? Outoa, että kun on ihmisillä rahapula, haukutaan heti juopoksi.
Sitten syytellään lapsia. Mitäs teet lapsia, tai osta kortsuja...! Lapset nyt ovat viimeiset, jotka ovat syyllisiä siihem, että suomen kansalaiset on oman maan hallitus ajanut köyhyteen omien ahneutensa tähden.
Kyllä veronmaksajat kelpaa aikanaan, mutta se että jos tehdään niitä veronmaksajia, ei kukaan auta.
Lapsiperheet ovat todella kusessa suomessa.
ei ole edes leipäjonoa, vaikka nälkäsiä ihmisiä vaeltelee roskikselta toiselle, etsien edes jotain suuhunpantavaa. Kiva katsella kun maahanmuuttajat tulee kaupasta monta ostoskassia kainalossa hyvää ravitsevaa ruokaa....
tuo pitää paikkansa, että teillä nälkäiset vaeltavat roskikselta toiselle niin ilmoita ihmeessä lehtien toimittajille, telkkariin jne...olisivat kiinnostuneita tekemään juttua moisesta. Ja kasvoja ei näytetä, eikä oikeaa ääntä. Ei tarvii pelätä sillä tuollaiset jutut tehdään anonyymina jos ei halua itse antaa nimeä/naamansa...Jäänpä odottamaan milloin tulee uutisointia. Ilmoita sitten tällä palstalla mille taholle ilmoitit. Kiitos!
suomalainen, kun saa seistä leipäjonossa, vaikka on töissä. Palkka ei riitä yksinkertaisesti elämiseen. Eläkeläiset, lapsiperheet, yh- perheet, työttömät ja opiskelijat ovat suurin osa ketkä jonottaa leipää ja ilmaista ruokaa. Monelta paikka kunnalta se vaan puuttuu se jakelupiste.
Asun paikkakunnalla, jossa ei jaeta näitä avustuksia, kuin kerran vuodessa. Joo-o, ja se muka täyttää köyhinen tarpeet? Tuntuu siltä, että, jos olet köyhä,pitää sinun kuoleman pois täältä rikkaita häiritsemästä!
oman kaupungin leipäjonot? Jos ei oo niin voiko käydä toisella paikkakunnalla hakemassa ruokaa, kun olis pakko saada?
aika paljon, mutta ei varmaan kaikkia:
http://leipajono.blogspot.com/2009/03/kauniit-koyhat.html