HS-mielipide sivulla , Suomen Somalia-verkoston toiminnanjohtaja , yliopistosta dekaani sekä kehitysyhteistyö palvelukeskus Kepan toiminnanjohtaja moittivat Helsingin yliopiston tutkijoita jotka vaativat ulkoministeriötä keskeyttämään somaliassa toimivien järjestöjen tukemisen, koska on pelättävissä tukien päätyvän terroristiryhmille , kirjoittajat perustelevat tukien jatkamista mm sillä ,että somalia "ei ole yhtä sotatannerta vaan sieltä löytyy rauhallisia alueita jolla pitkäjänteinen yhteistyö on mahdollista". Kirjoittajat kertovat myös kuinka kansalaisjärjestöt käyvät säännöllisesti Somaliassa seurantamatkoilla , näiden tietojen valossa ei voi tulla muuhun päätelmään kuin, että Somaliasta tullaan Suomeen ylepalttisen sosiaaliturvan vuoksi, eikä suinkaan sen vuoksi etteiko siellä olisi turvallisia seutuja asua ja kehittää omaa maataan , pois muuttoa tukee myös se , että sinne jäädessään joutuisi tekemään työtä elämisensä eteen, täällä se tarjotaan vastikkeetta jopa runsaanpana kuin omille kansalaisilleen. KERROPPA MOVER MIKÄ TÄSSÄ KIRJOITUKSESSA ON NIIN PAHA ASIA ,ETTÄ KERRAN TOISENSA JÄLKEEN POISTAT SEN ILMAN MITÄÄN PERUSTEITA , TÄLLÄ PALSTALLAHAN KEHOITETAAN KESKUSTELEMAAN MM RASISMIN SYISTÄ.
Kupla puhkeaa
?????
2201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
varmaankin seuraavanlaisia taustatietoja, http://www.formin.fi/Public/Print.aspx?contentid=186024&nodeid=15316&culture=fi-FI&contentlan=1
Suomi on rikas maa, kyllä meillä rahaa näköjään riittää turhaankin:
"Kehitysyhteistyöhankkeita on kaikkiaan 27 kappaletta. Tukea on myönnetty vuoden 2010 aikana toteutettaviin hankkeisiin yhteensä lähes 2,7 miljoonaa euroa. Tuleville vuosille 2011 ja 2012 on varattu valtionavustusta kaikkiaan noin miljoona euroa."
"Kansalaisjärjestöjen kehitysyhteistyötukea saavat
Africarewo ry
Toimeentulomahdollisuuksia naisille, 56 300 euroa
Kokonaisvaltainen HIV/AIDS valistustyö, 43 435 euroa
Leikkaussalin varustaminen ja HIV/AIDS-torjunta, 64 320 euroa
Gannaane ry
Koulutuksen kehittäminen, 39 363 euroa
Golis naisten yhdistys ry
Sidiciyo charity -koulu, 20 655 euroa
Horisontti Team ry
Nuorten työpajat, 64 716 euroa
Horn Organization for Peace and Democracy
Somalinuoret rauhan puolesta, 24 589 euroa
Kirkon ulkomaanapu
Somalian maatoimisto, 471 555 euroa
Tuki Somalian uskonnollisten ja perinteisten johtajien rauhanaloitteelle, 471 555 euroa
Lääkärin sosiaalinen vastuu ry
Tuberkuloosidiagnostiikan koulutuksen pilottihanke, 191 296 euroa
Pelastakaa lapset
Perusopetusta aseellisesta konfliktista kärsiville lapsille Hiranin alueella, 85 000 euroa
Puntland Community ry
Nuorten tietoisuuden lisääminen khat-huumeesta, 28 374 euroa
Sahan International Relief Association
Peruspalvelujen kehittäminen, 55 760 euroa
Aikuisten koulutustuki, 34 440 euroa
Shiffa ry
NASIB - Naisten tiedottaja- ja mediakoulutus Somaliassa, 74 485
NASIB - kapasiteetin vahvistaminen, 14 070 euroa
Solidaarisuus
Nuorten voimallistaminen ammattikoulutuksen kautta, 210 996 euroa
Naisten yhteiskunnallisen osallistumisen vahvistaminen ja naisten oikeudet Togdheerin alueella, 125 185 euroa
Tyttöjen ja naisten sukupuolielinten silpomisen vähentäminen Togdheerin ja Sanaagin lääneissä, 114 608 euroa
Naisten toimeentuloedellytysten parantaminen, 61 351 euroa
Somali Sosiaalikehitys Al-mubarak (nyk. Somali Social Development Association)
Godinlaben ala-asteen kouluhanke, 33 841 euroa
Somalian mehiläiskulttuuriyhdistys ry (nyk. Berri Somal kehitys ry)
Maaseutuyhteisön kehittämishanke, 39 507 euroa
Sool, Sanaag and Hawd Development Association
Maygaagleen paimentolaisten elinolojen parantaminen, 30 024 euroa
Suomen Punainen risti
Yhteisöperustaisen ensiavun ja toimintavalmiuksien kehittäminen, 250 277 euroa
Suomi-Somalia-seura ry
Neuvolatoiminnan tukeminen, 36 800 euroa
Tekniikka elämää palvelemaan ry
Opeta tyttöjä - opetat koko perhettä, 23 500 euroa"
"Humanitaarista apua Suomesta Somaliaan on näiden kanavien kautta välitetty vuonna 2009 kaikkiaan 2, 85 miljoonaa euroa. Lisäksi Afrikan sarven ja itäisen Afrikan alueellisia humanitaarisia hankkeita on vuonna 2009 tuettu 4,7 miljoonalla eurolla."