http://www.uusisuomi.fi/raha/85160-loppuvatko-nama-kaupoista
ensin loppuu ulkomaiset tuoretuotteet ja sen jälkeen muukin ruoka. asia ei tietenkään mitään haittaa, kun ei suomalaisilla kuitenkaan kohta ole rahaa edes ruuan ostoon.
pilkkivehkeet kannattaa varata esille hyvissä ajoin.
ensin loppuu ulkomaiset tuoretuotteet ja sen jälkeen muukin ruoka. asia ei tietenkään mitään haittaa, kun ei suomalaisilla kuitenkaan kohta ole rahaa edes ruuan ostoon.
pilkkivehkeet kannattaa varata esille hyvissä ajoin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
loistavaa. :S viimeksi kun kävin s-marketissa niin huomasin hyllyhen olevan puolillaan. ainakin jotenkin vaikuttaa lama.
En ole puskajussi. Olen maajussi. Sata sikaa ja paljon muita eläimiä. Viljaa laarit pullollaan. Kanoja kymmenittäin. Vihanneksia toinen kellari täynnä. Oma leivinuuni. Muutama lehmä.
Kylläisenä ei nuo asiat kiinnosta minua pätkääkään. Voin makoilla vaikka leivinuunin pankolla. On nimittäin myös palkollisia tarpeeseen. Maksan hyvää palkkaa, eivät lakkoile.
Voidaan pilkkiä radioaktiivisia itämeren kaloja. Ne hehkuvat pimeässäkin, niin ovat helppo saalis.
Vaikka samahan se mitä meille Suomalaisille syötetään? Eiks Koksien edustaja Holkerikin sanonut, et silakka on halpa ja terveellinen kala?
Kokoomuksesta Holkeri sanoi. http://fi.wikiquote.org/wiki/Harri_Holkeri
tällä ukolla. Tällä ukolla on kuukauden ruuat pakastimessa ja nykylakot ei kestä niin kauan, jommalta kummalata puolelta loppuu kantti ja aletaan antaan periksi
kesällä oli niin hyvin marjoja ja sieniä että pakkaset on vieläkin täynnä. samoin kuin kaapit säilykkeitä ja kuiva-aineita. kuukauden selviää ihan helposti. sitten pitää miettiä syökö kissan vai lähteekö pilkille.
nuorten naisten tilanne voi olla heikompi, niiden jääkaappeja kun aikoinaan tarkasteli niin ei siellä ollut kuin pari porkkanaa, kurkku ja ehkä joku kevytkermapurkki.
tuollainen ns naisellinen ruokavalio.
Viina ei lopu. Se se on täyttä ravintoa.
Pankaa haiseen vaan!
päivittäiset ostoskärrynsä täytettyä,jos ruoka loppuu.He sentään ovat potentiaalisia kuluttajia.Suomalaisten niin väliä,lihavia ovat jo muutenkin. ;)
Jos kaupasta loppuu ruoka niin sitten mennään metsään hakemaan männyn nilaa ja tehdään pettuleipää kuten pula-aikana tehtiin.