Hyviä ideoita, yks tapaus oli kun jobbari oli luvannut ajaa myynnissä olevan autonsa 150 km päähän ostajan luo näytille. Ostajaehdokas oli hyvin kiinnostunut autosta ja niinpä pahaa aavistamaton jobbari lähti matkaan.
Ostajaehdokasta nauratti kun jobbari ehti Abc-asemalla ostajaehdokasta ja yritti tavoittaa puhelimitse.
Jobbariressukka odotteli melkein tunnin turhaan ja tämäkös harmitti!
Ostajaehdokasta nauratti kun jobbari ehti Abc-asemalla ostajaehdokasta ja yritti tavoittaa puhelimitse.
Jobbariressukka odotteli melkein tunnin turhaan ja tämäkös harmitti!
Vastaukset 55
Vanhimmat
tunsitko itsesi voittajatyypiksi vai tuliko missään vaiheessa mieleen, että pitäisikö hankkia elämä?
Tosi siistii hei,keksitkö ihan itse?Ehdottomasti paras kusetusvinkki!Olet selvästi nokkela tekijämies ja asiantuntija,löytyykö sinulta muuta yhtä messevää,kerro ihmeessä!
Ei ole oma keksintö enkä ole tehnyt tätä.
Jobbarit kusettaa niin miksi emme antaisi samaa lääkettä!
Jobbarit mainostavat, että he tekevät kauppaa 24/h. Hyvä konsti on soittaa jobbarille ja sopia yölle tapaaminen. Uneton yö jobbarille ja itselle makeat naurut!
Jee!
Joo,näin se tietysti on että tyhmyydestä sakotetaan puolin ja toisin,mutta pitää kuitenkin muistaa yksi kaupankäynnin perusviisaus eli ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa!
Mukavaa päivänjatkoa!
kyllähän ne "jobbarit" saattaa paskaa kehua suklaaksi mutta ostanjan pitää varmistua siitä mitä on ostamassa on se maailmanmeno menny kummaksi kun kaikki on muiden syytä itsessä ei ole mitään vikaa siis ei hyvää päivää.
Jos "jobbareita" ei olisi niin autoliikkeet ei hyvittäisi teidän vaihdokeista romutusarvoa enempää joka on noin 40 €/ 1000 kg ja sekös vasta itkettäisi
Älä viittu kuule puhua paskaa
Itse vein 300 kiloisen romun, ja sain siitä 50€
Näin ollen 1400 kiloisesta autosta saisi lähes 250€ joka tapaukses
Väärin Vaikka autosi painaa 1400 kg Ei siitä hyvitetä laskennallisesti joka kiloa kaikki ei ole metallia mikä siinä painoa tuo.
So?
Ei se munkaan viemä "romu" täyttä metallia ollut, joten siksi hinta oli tuo "alempi luokka" sama juttu autoissa
Kysyin kerran erästä "yksityisessä" myynnissä olevaa autoa, niin kuin autoja yleensä kysytään. Puhelimessa selvisi että auto on suhteellisen susi ja myyjä jobbari. Sanoin ettei herätä sen enempää kiinnostusta, kiitos ja näkemiin. No, tällä trokarilla oli ilmeisesti suuria vaikeuksia kaupata autoaan ja alkoi soitella minulle takaisin. Soittelua jatkui vaikka sanoin ettei kiinnosta. Tarjouduttiin katsastamaan auto ennen kauppoja ja tuomaan näytille yli 120km päähän. Sanoin selvästi että ei.
No, kun soittelu jatkui vielä seuraavallakin viikolla niin tehtiin siskonpojan kanssa suunnitelma. Hän osaa olla kohtuullisen v-mäinen tilanteessa kuin tilanteessa, joten jobbarin taas soittaessa käskin ottaa yhteyttä siskonpoikaan. Tämä oli ison kaveriporukan kanssa vastassa kun jobbari tuli näytille. He kaivoivat kaikki viat esille ja moittivat autoa yhteen ääneen, kunnes jobbari lähti luikkimaan häntä koipien välissä kotiin.
Mitä tahansa TYRKYTETÄÄN - autoja, lehtitilauksia, mitä tahansa - aina kieltäydyn. Jos jotain tarvitsen niin otan itse aktiivisesti yhteyttä ja teen kaupan.
Kyllä kauppiaat kusettaa teitä uunoja tuplasti mikäli näitä palstoja lukee mutta tehän itkette heti mutta ei
haittaa pää asia on teitä vituttaa.
nauraa vakavalle asialle mutta ei voi mitään,kyllä nyt naurattaa niin pirusti!
No nauru pidentää ikää,toivottavasti.
Pistänpäs "edullisen" auton myyntiin, katsotaan kun autoliikkeet alkavat ahneuksissaan soittamaan, HEH!
Onko kukaan lyönyt pataan jobbaria?
Se ois kans hyvä, että pyydät jobbarin esittelemään autoaan ja paikalle saavuttuaan ryyppykaverisi ilmestyvät kehiin ja jobbari joutuu pitämään autoesittelyn isolle sakille!
Otetaan ilo irti jobbarien puheista! Paikalle katsastusmies, pappi ja sen sellaiset!
verottaja,palokunta ja kuluttajaneuvoja.
Todella loistavia vinkkejä kaikki,kyllä nyt viimeistään jobbarilla on paskat housuissa.
just kuulut tuohon vähemmistöön, joku päivä viel kääntyy toi v....uilu
Häkkiapina?
Jobbari on rikollinen, joka tekee jatkuvasti ammattimaista kauppaa autoilla maksamatta myyntivoitoista veroja. Hän siis syyllistyy jatkuviin törkeisiin veropetoksiin. Rehelliset autoliikkeet eivät ole jobbareita. Jobbari on aina yksityishenkilö
Täällä etelän lämmössä auton myynti rahoja tuulettelen.On muuten oikeesti lämmintä....tuota oiskohan vastaus KANADA
lomailet. Googlatkaa termi luonnehäiriö ja / tai persoonallisuushäiriö ja / tai narsistinen persoonallisuus ja / tai antisosiaalinen persoonallisuus. Näin jokainen ymmärtää ammattimaisen veronkiertäjän luonteen. Kyseessähän on yhdenlainen rikollisuuden muoto, jota ko. henkilö yleensä ei itse ymmärrä. Kun itse tarvitsee pienenkin palvelun yhteiskunnalta ja sitä ei heti tule kuin "manulle illallinen", niin siitä nostetaan mahdoton äläkkä. Esim, jos oma lapsi sairastuu tai itse sairastuu ja tarvitaan pikaista apua, niin apuahan pitää tulla heti vaikka itse ei sen eteen ole laittanut tikkua ristiin. On vain käyttänyt muiden maksamaa palvelua niinkuin se automaattisesti kuuluisi itsellekin. Narsistinen persoonallisuus ei ymmärrä sitä, että niin "metsä vastaa kuin sinne huutaa". Hän kuulee vain oman äänensä.
Ps. Verohallinnolla on vinkkipuhelin, johon voi ilmoitella rikollisesta toiminnasta. Eikun linjat kuumaksi...
Aletaan soittelemaan.
Keksitkö koko jutun? Kirjoitusasusi on kyllä sen verran häiriintyneen oloinen, että yläkerrassasi ei taida olla ihan kaikki palikat kohdallaan.
Seuraavan kerran kun se bulvaani kävelee vastaan, revin siltä leuan irti, mikä se verohallinnon vinkkipuhelimen numero on????
Koko tarinasi olis siis satua, kun et voi kertoa sen liikkeen nimeä.
Huomenna verovirastoon tositteiden kanssa, ainakin 1-2 liikettä tipahtaa mutta nopeasti, eihän tänne viitti ilmoittaa, joku säälittävä pian ilmoittaa liikkeelle ja rikolliset autokaupat ehtivät hävittää autonsa.
Jos sinulla olisi oikeasti se Verohallinnon vinkkipuhelimen numero, niin kertoisit sen tänne. Myös jos oikeasti olisi olemassa joku väittämäsi liike, niin kertoisit siitäkin tänne. Mutta koska olet vain pelkkä säälittävä valehtelija, niin tyydyt jatkamaan höpötystäsi.
Karhuherra 2 "verovirastoon tositteiden kanssa" menet kyllä sossuun tositteiden kanssa.
Älä untanää voit kyllä kavereille rehvastella ja nekin voi suositella lääkityksen tarkistamista.
Täällä vaahdotaan, että rikolliset pitää saada kuriin ja sitten kun aletaan toimimaan niin kauppiaat alkaa pelkäämään;)
Kolmen vuoden ajalta tiettyjen liikkeiden automyynnistä myynti-ilmoitukset tallesssa, siis ne varsinkin mitä ei ole rekisteröity liikkeen nimiin ja kaverillekin yritti bulvaanin kautta kaupitella autoa samat liikkeet.
Kaikkien etuhan se on rikollisten kuriin saaminen, soittakaa aina verovirastoon, jos autoliikkeessä epäilette olevan jotain hämärää!
Jos sinulla on jotakin oikeita tietoja joistakin epäselvyyksistä, niin kerro ne tänne. Mutta koska sinulla ei oikeasti näytä olevan yhtään mitään, niin ole hiljaa ennen kuin teet itsestäsi vielä suuremman pellen.
Kyllä nyt varmaan kauppiaat pelkää ne nauraa tommoselle höpölle.
Olet tyypillinen katkera ja kaatellinen pers aukinen KYTTÄRI.
Katsoit peiliin ja sanoit itsellesi noin?
Sitten näitä tupauunoja.
Kun ei tullut tarkastettua ostohetkellä onko auton verot ja vakuutukset ym.
maksut kunnossa,
Jobbareille pitäisi antaa palkinto siitä, kun ottavat kontolleen teidän
loppuunajamat autonpaskat, vai kuvitteletteko te jobbareiden saattavan ne
autonpaskat siihen kuntoon kun ne on.....Höh
Miksi ette vie autojanne paalattavaksi, tekisitte kiusaa ,kun nyt maistatte
omaa lääkettänne, toisaalta en minäkään olisi vaurastunu, jos käytettyjä miinoja ja teitä hölmöläisiä ei olisi....
Siis MEILLE ympäristötekopalkinto!! Menikö perille !
Neljä jobbaria olen elämäni aikana käräyttänyt, yhdeltä meni rivarikämppä valtiolle kun oli niin ahkerasti jobbaillut. Kylläpä naurattaa makeasti vieläkin. Ja käry käy aina kun mahdollista.
Olet lukenut varmaan liikaa "Grimmin satuja"muistat tarkasti lukummääränkin onko muuten
huteja paljon . Oma elämä taitaa olla rempallaan kun olet katkera ja kateellinen toisille.
Ettäs kehtaatkin kirjoitella tuommoista paskaa,ei sinua kukaan usko!Mene takasin peiton alle!
Juuri näin sieltähän satuilija heräs täys paskan puhuja.
Ne jobbarit on tästä samalta kylältä ja vuosia jo nähnyt ja kuunnellut niiden elvistelyä. Peruspäivärahalla loisivat vuodesta toiseen ja ovat kuin euroopan omistajat. Kuulemma ei kannata palkkatyötä tehdä kun saman tienaa autokaupoilla verottomana, lisäksi peruspäiväraha, sossun tuet ja asumistuki. On siinä meillä oikeat Euroopan suurmiehet. Käräytän jatkossakin kaikki kusipäät kun saan tietää vastaavista.
No sitten kun saat jobbarin näyttämään autoa niin aja se poliisiaseman pihaan ja pyydä ottamaan kilvet pois kun verot on rästissä. Kaikista paras on jos saat jobbarin ajamaan autoa ja tilaat poliisin ratsaamaan auton. Tässä vaiheessa on hyvä aloittaa tinkiminen ;)
Muista itse olla kauempana koska voivat tarkistaa onko hakuja perässä ja niitä varmaan on voi olla
Että tinkiminen unohtuu.
Ihan ensimmäinen vaihe jobbarin kusetuksessa on nousta hänen yläpuolelleen, eli hommata oma 046-alkuinen numero, mieluiten esim. naapurikaupungin R-Kioskilta. Kaikki tietävät jobbarin käyttävän salaisia prepaid-numeroita ja mitä nimeä milloinkin. Mutta tietääkö jobbari sinun tekevän samoin? Tässä on jo ensimmäinen etulyöntiasema.
Koska paras aika tavoitella jobbaria on 24h, niin tätä tilaisuutta kannattaa käyttää esim. viikonlopun baarikierroksella paikasta toiseen siirryttäessä. Soitat vaan jobbarin paikalle ja otat kaveriporukalla koeajon seuraavan baarin eteen.
Ihan kivaa on myös esittää todella kiinnostunutta, vaikka kuinka näkisi auton olevan juuri ja juuri kasaan parsittu. Vähän koeajoa, huoltohistorian tarkastamista, auton hinta-laatusuhteen kehuskelua, ym. asiaan kuuluvaa mukavan juttelemista, ym. Lähde "pankkiautomaatille" ja lupaa palata hetken päästä. Myyjä vetelee papereita kuntoon, varaa etelänmatkan ja korkkaa kuohuvaa. Sinä puolestasi istut hymy kasvoilla huurteisella ja katsot, kuinka 046-liittymääsi yritetään tavoitella kerta toisensa jälkeen toisesta 046-liittymästä.
Tässä pari vinkkiä, jos tekemisen puute yllättää. Ja muista, kaiken perusta on siis tämä sinun oma 046-alkuinen numero. Ja muista, älä käytä samaa taitelijanimeä liian usein. Jos "henkilöllisyytesi" tunnistetaan, niin pahimmassa tapauksessa jobbari odottaa sinua sovitussa paikassa pesäpallomaila kainalossa! Tosin silloin jobbarista on kiinnostunut verottajan ja aken lisäksi myös poliisi.
Se 046 alkuinen numerohan on ollutkin ja aikaahan kelan töissä on riittämiin verottaja ja poliisi hah hah haa.
Tosi älykääpiö. Sinun aivoillasi ei kyetä tuottavaan palkkatyöhön. Ainoastaan jobbaamaan läpipaskoja romuja ja iltaisin kyyditsemään niillä 13-kesäisiä pikkupilluja, ja tietysti tarjoudut ostamaan niille oluttakin, pillun toivossa. Pedofiili autojobbari. Alamaailman kermaa.
Nyt kyllä naurattaa makeasti kun sai osumaan noin tarkasti otappa lääkkeesi ja rauhoitu.
Mieti sitten kumpi poliisi vai verottaja tämähän on HAUSKAA.
Kiven sisällä ei katsota lapsennussijoita hyvällä. Saatat liukastua saippuaan ja liukua pää edellä seinään, useita kertoja. Lisäksi saatat yrittää hakata itseäsi tuolilla selkään kymmeniä kertoja. Näin on tapahtunut usein, tapahtumilla on ollut useita silminnäkijöitä joten tämä ei ole urbaania legendaa. Sen jälkeen tarvit todellakin sitä lääkitystä, ja lusit loppuajan mielelläsi liskossa.
Taidat muuten olla Joku "erkka sekonen" kieroutunut sukupuoliviettisi viittaa vähän jammuun.
Voi teitä pikku-höpönassuja kun niin täpinässä ja tosissanne piiloistanne huutelette!Ja taas huomenna me Kyöstin kanssa ravistellaan teiltä rahat pois,niinhän siinä aina käy!
Sama täällä rehellisyys maanperii epärehellisyys RAHAT.
Taidat muuten olla joku amiksenkeskeyttäjä. Tiesitkö että sinusta on yhteiskunnalle pelkkiä kuluja?
Kumpaan urheiluseuraan kuulut "ominkäsin onneen vai vetelin kuivat "avaudu vähän?
tajuatteko urpot että tuun aina jobbaamaan teidän autot vaikka kuinka täällä avaudutte rahan menetyksen tuskissanne. hahahahahaa..
Äitien pikku taaperot täällä,lukee näitä juttuja pienen pieni pippel.i kädessä.
Siinä samalla syöden tuttelia,ja samalla paskoa housuunsa.
Hyvä konsti on kanssa tarjota, jotakin romua jobbarille - muta siten että antaa väärät tiedot autosta niin että jobbari kuvittelee saavansa jonkin useamman tonnin helmen mutta paikan päällä selviääkin että auto on 200e romu.
Polttarivinkki: Vetäkää päälle ne perus Batman -trikoot "ison vauvan" vaatteet yms. Ja menkää porukalla koeajamaan jobbareiden autoja. Siinä on jobbarilla ihmettelemistä kun 9 miestä hassuissa vaatteissa ahtautuu yhteen...mikä nyt perusjobbausauto olis...vaikka 20 vuotta vanhaan 5-sarjan Bemariin.