Sukupuoli ja vakuutus

tyhjäntoimittaja

Kun kävin kilpailuttamassa perheemme vakuutuksia, vakuutusmyyjä sanoi, että ajoneuvon omistajan sukupuoli vaikuttaa liikennevakuutuksen hintaan. Naisilla vakuutukset ovat siis halvempia.

Onko kukaan kikkaillut asian kanssa? Kannattaako perheen kaikki ajoneuvot siirtää naisen omistukseen? Tai olisiko järkevää siirtää edes se vakuutuksiltaan kallein menopeli naisomisteiseksi? Bonuksiakin voi käsittääkseni vaihdella ajoneuvosta toiseen, joten jos perheen äidin kauppakassista siirtäisi bonukset siihen autoon jossa on kalleimmat vakuutukset?

5

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotta

      Miksi kauppakassi pitää olla se huonompi auto. Eikö kaupassa käynti ole perheen kannalta elinehto?

      • tyhjäntoimittaja

        Kauppakassi ei ole se huonompi auto, siinä on vaan halvemmat vakuutukset!


    • frangrobba

      no johan vitsin murjaisit

    • Doukkis

      mitäs sillä toisella autolla tehdään? Yleensä se kauppakassi (riippumatta ajaako sillä mies vai nainen) on se, jolla se kolari sitten ajetaan. Ja kysehän on käytännössä muutamasta eurosta. Sen saa kuitattua jo edes yhden kerran vuodessa vaikka pyöräilemällä sinne lähikauppaan..

      • tyhjäntoimittaja

        Perheessämme on kolme autoa ja vielä pari muutakin ajoneuvoa joista pitää maksaa liikennevakuutus. Kauppakassin vakuutus on pari sataa euroa miinus täysi bonus. Kalleimman auton vakuutus on reilu tonni ilman bonuksia. Jos bonukset siirtää kauppakassista suurimpaan autoon, säästöä tulee pikkuisen enemmän kuin pari euroa. Jos vielä sen suurimman auton vaihtaa naispuoleisen henkilön nimiin, vakuutusmaksut tippuu siitäkin.

        Lähikaupassa käydään ihan kävellen ja työmatkatkin menee pyörällä, joten niistä on turha soittaa suuta. Kaikki moottoriajoneuvomme ovat harrasteajoneuvoja, myös se kauppakassi. Käytän siitä nimitystä kauppakassi ihan vain koon puolesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe