Korjatkaa nyt ummikkoa! Työnantaja tarjoaa siis auton käyttöedun. Työajoja tulee satunnaisesti joinakin kuukausina satoja kilometrejä ja joinain kuukausina ei ollenkaan. Nyt kysynkin, että joutuuko työnantaja maksamaan vielä erikseen noista työajoista kilometrikorvausta? Vai voiko tehdä niin, että työnantaja maksaa polttoaineet? Vai onko peräti niin, että minä itse kustannan myös työajoni, koska minulla on käyttöetu?
Käyttöetu ja kilometrikorvaus
3
3802
Vastaukset
- mmakine
Polttoaineet ostat itse, kaiken muun maksaa työnantaja. Työajoista saat pienemmän kilometrikorvauksen joka muistaakseni tänä vuonna on 12c/km.
Jos haluat työnantajan maksavan polttoaineet, muuttuisi käyttöetu täydeksi autoeduksi. Onnistuuhan sekin jos se työnantajalle sopii. Silloin sinua verotetaan täyden autoedun verotusarvon mukaan.- pussihukkA.
Niin, että jos työnantajasi maksaa kaikki polttoaineesi se on täysi autoetu. Jotekin ymmärsin, että aloittaja tarkoitti, että jos työnantaja maksaa vain työmatkojem polttoaineet. Silloin on edeleen kyseessä käyttöetu ja jos näin tehdään, ei työnantaja maksa kilometrikorvauksia kun on työmatkan polttoaineet jo kustantanut.
- omalla autolla
kirjataan ajopäiväkirjaan ja työnantaja maksaa km-korvaukset matkalaskun yhteydessä. Olisikohan se nyt se
0,12 eur/km. Kun minulla 90-luvun puolessavälissä oli käyttö etu niin km-korvaúas työajosta oli 48 penniä/km. Pihi diesel vei ainetta kuteinkin alle 30 penniä/km. joten hivenen jäi näppiin ruoka ja kahvi rahaa. Heh, työkaverin bensapelissä oli mystinen anturivika ja auto vei 60 p./km edestä bensaa. Joten puolen vuoden aikana työmatkat toi hänelle kustannuksia ennenkuin vika autosta löytyi. Huomioi ne työsuhdeautojen rajalliset ykstyis ajot (18,000 km/vuosi). Jos kodin ja työpaikan välinen matka pitkä (40 km/suunta niin täyttyvät helposti ne kilometrit. Yli km. 0n 0,17/eur/km (vapaa autoetu). Mikäli teet verotukseen työmatkavähennykset auton mukaan niin jäät helposti kiinni (itse kokenut).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674034Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161526
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891474Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521316
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981229- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078