Parempi olisi vain sanoa kyllä ja ei. Siunata toisia ja olla puuttumatta kielteisiin asioihin. Näin kaikilla säilyy hyvä mieli eikä ikäviin asioihin kajota. Mutta tällaisiin hyväntahtoisiin ketjuihin ei yleensä tule paljoakaan keskustelijoita, miksihän?
Toivotan siis rauhaa ja siunausta kaikille hyväntahtoisille ja myös eripuraisille palstalaisille.
P.S.
Toivottavasti ette tule tähän ketjuun riitelemään!
Hankkikaa vaikka nyrkkeilysäkki tai menkää autioon paikkaan huutamaan niin kovaa kuin jaksatte.
Täällä palstalla ollaan kiltisti. :D
Toivotan siis rauhaa ja siunausta kaikille hyväntahtoisille ja myös eripuraisille palstalaisille.
P.S.
Toivottavasti ette tule tähän ketjuun riitelemään!
Hankkikaa vaikka nyrkkeilysäkki tai menkää autioon paikkaan huutamaan niin kovaa kuin jaksatte.
Täällä palstalla ollaan kiltisti. :D
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuin myös!
Siunausta sinulle!
Yöksi soittivat töihin,
joten nyrkkeilyhanskat kotiin jätän.
Yötöistä kait saa ihan mukavat korvaukset? Siunausta siihen vuoroon että menee kaikki OK.
Sinunko vai kenen se piti laittaa se sienimuhennoskeskustelu palstalle? Ihan kuin sellaisen jutun jossain oisin nähnyt.
Ai juu..sory,mie unohdin....
Minulla on se tallessa.
Laitan sen kunhan ehdin......Hyvä kevennysketju se olikin..:=))
On mukavaa, kun joku muukin uskova täällä kirjoittelee. Jostakin syystä se rauha tahtoo karata jonnekin. Ollaan kuiteskin syntisiä, mutta onneksi siihen on tepsivä lääke, Jeesuksen veri!
Itsekin välillä pakkaa huonot muistot työelämästä nousta pintaan,mutta onneksi jo osaan jättää ne pois. Pyrin siunaamaan heitä, jotka minua eri tavoin vainosivat.
Rukousta näiden valtaa pitävien puolesta tarvitaan, kun on paljon asioita parannettaviksi.
Lunta tuli viime yönä niin paljon, että olen pysynyt sisällä. Autolla ei olisi päässyt mihinkään ennen aurausta.
Ihmeellistä, miten linnut pärjäävät tuolla.
Käyn muitakin aiheita katsomassa ja jään jumiin välillä. Kovin rakentavia ne ei ole.. Ajankulua vain.
Näin on....
Tätä naisvoimaa tarvitaankin..ihan missä vain.
Ihanasti olet lintusista huolissasi..:=)))
Muistatko sen laulun..Oi katsohan lintua oksalla puun..?
Mantelille,mieluusti jäisin kyllä kotiin,
En välittäisi yöksi mennä.
Mummot ja vaarit odottavat.
Ja usein eivät nuku öisinkään......
Ja joskus tulee pi päin näköä
muutakin kuin aamutossu!
Vitsi,mutta totta.
Voikaatten hyvin.Ja sitä taivaanisän siunausta teille molemmille!
Helposti sitä jää tähän koneelle aikaa kuluttamaan ja jää jotakin tärkeämpää tekemättä. Onneksi en sentään kovin usein nykyisin näitä palstoja kovin intensiivisesti seuraa. Kieltämättä nyt tuo kova pakkanen on vaikuttanut siihen etten ole paljon ulos viitsinyt mennä. Ihan kiva kun saa tuuletettua hyvin vuodevaatteita ja mattoja parvekkeella ja pölypunkit saa kyytiä.
Kyllä olen huomannut itsekin sen että paras konsti on siunata niitä pahaa mieltä aiheuttavia lähimmäisiä ja tottakai muitakin. Rukoilla Jeesuksen veren suojaa ja Jumalan sotavarustusta ennen kuin lähtee kotoa. Enemmän pitäisi rukoilla toisten puolesta mutta usein omat pienetkin huolenaiheet tuppaavat koko ajan mieleen. Olen hiljattain käynyt parissa rukouskokouksessa ja tarkoitus on lähipäivinä taas mennä, uskovien yhteys on tärkeää vaikka myös TV7 ja Radio Dei tuovat paljon hyvää ohjelmaa.
Joo. Olen hamassa menneisyydessä sen verran ollut vanhuksia hoitamassa että muistan miten dementikkomummo antoi tulla nyrkistä kun yritin auttaa häntä suihkutuksessa. Eihän se ole yhtään mukavaa mennä suihkuun vetoiseen suihkuhuoneeseen kun on vanha ja muutenkin aina palelevainen. :(
Suojelusenkeleitä sinulle ja niille vanhuksille että oisi suht rauhallinen yö.
Kiitos siitä enkelistä!
Tyttäreni,tuo ihana 9v..sanoo usein että
äiti,saanko lainata sitä siun enkeliä,
omani on nyt hukassa....Siunausta...:=))
Tää piti varmaan olla tyttöjen ketju. Mutta se on niin ihmeellistä, että sellainen dementikko mummo joka ei muista mitään, niin kuitenkin Jeesus voi olla hänelle niin elävä ja kaikki on sillä alueella niin kirkasta ja todellista. Jeesus ei katoa mihinkään. Jumalan tiet ovat niin paljon korkeammalla meidän teitämme. Kannattaa puhua Jeesuksesta tälläisille ihmisille.
Ei tämä ole mikään tyttöjen ketju. Ehkä se lajittelu johtuu siitä kun usein ennen vanhaan luokiteltiin että naisten ja miesten työt niin sitten naiset usein menee enemmän sellaisiin sienimuhennos-keskusteluketjuihin ja pojat taas joihinkin heitä enemmän kiinnostaviin. Mutta ei nykyään tällaiset rajat niin tarkkoja enää ole.
Tuo on ihan totta mitä sanot siitä että Jeesus voi olla dementikolle elävässä muistissa. Muistan kuulleeni eräästä vanhasta pariskunnasta, kun toinen meni toista sairaalaan katsomaan niin ei enää toinen muistanut puolisoaan, mutta kun puhe tuli Jeesuksesta niin kyllä heti muistui mieleen! Kyllä kannattaa kertoa Jeesuksesta!