Vistan käyttöoikeudet (system, verkkopalvelut, järj.valvoja)

pedrosta

"System", "verkkopalvelut", "Paikallinen palvelu" vaativat oikeuksia jotta Vista ylipäänsä toimii. "System" jopa täydet oikeudet suureen osaan kansioista ja tiedostoista. Mutta miten kannattaa muuttaa käyttöoikeuksia jotta luomallani järjestelmänvalvoja-tilillä olisi korkein omistusoikeus kaikkiin kansioihin?

Hiiren kakkosella löytyy kansioista "Ominaisuudet" -> "Lisäasetukset" -> "Suojauksen lisäasetukset:" "Käyttöoikeudet", "Valvonta", "Omistaja", "Voimassaolevat käyttöoikeudet" välilehdet, mitä niihin pitäisi laittaa jotta omalla järjestelmänvalvoja-tilillä olisi korkein hallinta ja omistus kansioihin?

Mihin kansioihin "System", "verkkopalvelut" ja "paikallinen palvelu" tunnuksilla pitää olla oikeudet ja millaiset?

Tarkoitus on siis pitää itsellä kaiken hallinnan omaava järjestelmänvalvoja tili (Järjestelmänvalvoja\Joku) ja sitten peruskäyttäjän tili jolla konetta käytetään. Ehkä vielä muulle perheelle omat peruskäyttäjän tilit. Kertokaapa millaiset oikeudet kannattaa laittaa eri tileille ja tulevatko peruskäyttäjän oikeudet vain tämän omiin kansioihin.

Käyttöoikeudet:
Täydet oikeudet, Muokkaus, Luku- ja suoritusoikeudet, Luetteloi kansion sisältö, Luku, kirjoitus, Erikoisoikeudet)

Seuraavat ryhmät löytyvät valmiina:

Todennetut käyttäjät: Käyttöoikeus: Muokkaus (Muokkaus, Luku- ja suoritusoikeudet, Luetteloi kansion sisältö, Luku, Kirjoitus)

SYSTEM: Käyttöoikeus: Täydet oikeudet (Täydet oikeudet, Muokkaus, Luku- ja suoritusoikeudet, Luetteloi kansion sisältö, Luku, kirjoitus)

Järjestelmänvalvojat (PC\Järjestelmänvalvojat): Käyttöoikeus: Täydet oikeudet (Täydet oikeudet, Muokkaus, Luku- ja suoritusoikeudet, Luetteloi kansion sisältö, Luku, kirjoitus)

Käyttäjät (PC\Käyttäjät): Käyttöoikeus: Luku- ja suoritusoikeudet (Luku- ja suoritusoikeudet, Luetteloi kansion sisältö, Luku)


Kannattaako siis yleinen Järjestelmänvalvojat (PC\Järjestelmänvalvojat), Todennetut käyttäjät ja Käyttäjät (PC\Käyttäjät) ryhmät poista aja laittaa Suojaus-välilehdelle vain määrätyt ryhmän jäsenet? Vai onko sillä merkitystä?

3

1159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      System tunnusta ei kannata poistaa missään nimessä käyttöoikeuslistalta.
      Järjestelmänvalvojat, Käyttäjät ja Todennetut käyttäjät jne. ryhmiä voi poistaa oman mielensä mukaan mutta kannattaa muistaa, että pahimmassa tapauksessa menettää oikeuden kyseisiin tiedostoihin. Järjestelmänvalvojat kannattaa siis ainakin jättää kaikkiin käyttöoikeuslistoihin. Tavallisen käyttäjän oikeudet määritellään omalla ryhmillään (kuten oletuksena Käyttäjät- ja Todennetut käyttäjät -ryhmät) tai luomalla käyttäjiä varten uuden ryhmän. Periaate on, että yksittäisille käyttäjille ei anneta oikeuksi vaan oikeudet tulevat ryhmien kautta.

      • sellasta tännää

        voinko jotenkin vaihtaa PC/Mustapörssi käyttäjän koneeltani, vaikkka valitsen järjestelmänvalvojana toisen nimen niin tuo silti säilyy, pitääkö asentaa Windows uudestaan?


      • juhakorkeapudas
        sellasta tännää kirjoitti:

        voinko jotenkin vaihtaa PC/Mustapörssi käyttäjän koneeltani, vaikkka valitsen järjestelmänvalvojana toisen nimen niin tuo silti säilyy, pitääkö asentaa Windows uudestaan?

        "vaikka valitsen järjestelmänvalvojana toisen nimen niin tuo silti säilyy"

        Valitset miten? Kerrallaan voi olla vain yksi käyttäjä kirjautuneena. Luo järjestelmänvalvojana uusi käyttäjätili (järjestelmänvalvojan oikeuksin) ja tarvittaessa poista tuo Mustapörssi tai piilota se.

        Tilin piilottaminen komentokehotteessa:
        net use Mustapörssi /active:no


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6808
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe