pirullinen kärpänen

Mun huoneessa lentelee kärpänen, enkä saa sitä millään tapettua. Aina kun otan käteeni lehden, jolla voin mäiskätä sen kuoliaaksi, niin sehän piru vie piiloutuu. Miten ihmees saisin sen tapettuu?
135131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Älä tuhoa vakoilurobottiamme! Se tulee kalliiksi. Anna sen vain ottaa pari näytettä iholtasi, niin se poistuu..

Äänestä
  • Itse käytin omaa menetelmää 15 min. sitten. Otin kuulakärkikynän ja vein sen kärpäsen lähettyville ja painoin nappulaa, että kuula "vetäytyisi" sisälle, ja painike pongahtaisi voimalla eteenpäin. Kärpänen tippu patterin väliin, ja se oli siinä!!

    Äänestä

  • sain sen kiusankappaleen tapettuun... suothan anteeksi humanoidi, kun rikoin siun vakoiluvempaimen. Ei kuulunut läiskis, mäiskis, läts vaan RÄKS, ja kärpänen tippui vahingoittuneena lattialle.

    Jesh, mää osaan väijyä ja tappaa kärpäsiä ammattitaidolla. Ja kiitos hyvien neuvojen

    Äänestä

Pettämätön konsti! Hämäät toisella kädellä, viet käden niin lähelle, että se kyyristyy "lähtökuoppiinsa" ja sitten odottamatta isket toisella kädellä/sanomalehdellä.

Tämän opin vasta muutama vuosi sitten ja ei oo ollut kärpäsistä enää haittaa.

Kevään ensimmäisen kärpäsen kohtalo on kova. Jättäisin sen mieluummin mietiskelemään liian aikaista heräämistään..

Viime viikolla näin jo ensimmäisen kärpäsen ulkona, mutta enpä raaskinut tappaa, eikä ollut oikein syytäkään.

Äänestä
  • että aina kun kärpänen lähtee lentoon se hypähtää hiukka taaspäin joten isku hiukka kärpäsen takapuolelle..:DD
    lähde:tutkittua tietoa

    Äänestä

  • ronja kirjoitti:

    että aina kun kärpänen lähtee lentoon se hypähtää hiukka taaspäin joten isku hiukka kärpäsen takapuolelle..:DD
    lähde:tutkittua tietoa

    Tietysti pitää odottaa, kun se nousee siitä "KYYKYSTÄ" ja iskeä sitten ja takaapäin tietysti! Hämäävä käsi lähestyy edestä..

    Äänestä

  • herra huu kirjoitti:

    Tietysti pitää odottaa, kun se nousee siitä "KYYKYSTÄ" ja iskeä sitten ja takaapäin tietysti! Hämäävä käsi lähestyy edestä..

    Hmm..hieman säälittää noi kärpäset kun kuiteskin ne kuuluu kesään tai ainaki se pörinä kuuluu..:DD

    Äänestä

Osta kalastusliikkeestä pilkkimiseen tarkoitettuja kärpäsentoukkia ja pidä purnukkaa lämpimässä, että kehittyvät kärpäsiksi. Purkissa kasvaessaan niillä ovat siivet surkastuneet ja näinollen ne on helpompi saada kiinni ja mätkiä hengiltä.
Tämä siis suorana lainauksena "pelastakaa edes kärpäset" -seuran sivuilta.

Äänestä

Niinkuin kaikki tietävät, kärpäset asettuvat talviunille vanhojen miesten neniin. Jos niitä on jonkun nenässä runsaasti, jalat jäävät nenästä usein näkyviin. Talviunille niitä on helpointa tappaa niistämällä nenän.

Äänestä

ei saa!

Äänestä

Niin kuin vanha muija. Muijaa ei saa läiskiä, mutta avaa ovi ulos, niin se kyllä lähtee :)

Äänestä

AWW!! Itekki just sain tapettuu kärpäse >:( ne on kyllä nii saatanan ärsyttäviä, kerranki yöllä en tienny et huoneessani oli kärpäne se härnäs minnuu koko yö. Tänään tapoin sen tällä tavalla: sumutin kärpäs myrkkyy siihen hirveesti, kyllä se vähä pyöri ympäri huonetta ja sit se alko mennä sekasi eikä kuollu sit nappasin nopeeta jonkun vihon pöydältä ja tapoin sillä sen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mäiskis kirjoitti:

Mun huoneessa lentelee kärpänen, enkä saa sitä millään tapettua. Aina kun otan käteeni lehden, jolla voin mäiskätä sen kuoliaaksi, niin sehän piru vie piiloutuu. Miten ihmees saisin sen tapettuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu