MInlälaisia kuninkaita ja heimopäälliköitä täällä Suomessa on ollut? "Kumpujen yöstä" kirjasarjassa annetaan olettaa että on ollut aikamoista menoa täälläkin...
Suomalaiset kuninkaat
23
516
Vastaukset
- heppuja
ne on olleet. Siksi ei ole jäänyt taruja kummepia muistoja. Jonkinlaisia kyläp'äälliköitä ja ehkä sotartekien vetäjiä on ollut.
"Kumpujen yöstä" on kyllä lajissaan hyvä teos, mutta noista ajoista kertoessaan se on yhtä epätarkkaa tarinaa kuin Kalevala tai saaagat tai kronikat. Tietysi Vaka Vanha ja kumppanit niihin uskovat. - Vakaaa Vaanha
Ruotsin kuningas Eerik naitatti poikansa Suomen kuninkaan tyttären kanssa, Eerikin saagassa sanotaan Suomen kuninkaan nimeksi Aune rikas.
No Suomen-ruottalaisethan on sitä mieltä, että nämä Ruottalaisten kuningas-saagat on autentista historian kirjoitusta joka kertoo todellisesta faktasta, paitsi silloin kun puhutaan Suomen kuninkaista, silloin ne ovat satua ....
Toinen on Norjan kuningas-saaga, Norjan kuninkaat polveutuu Norrista ja Thorrista, jotka perusti kuningaskunnat Norjaan ja josta koko Norjan valtio on saanut nimensä, niiden isä oli Kainuun kuningas Torro tai joku siihen suuntaan ....
No Kainuun kuningasta ei ehkä voi laskea Suomen kuninkaisiin ....- taas satujaan,
tai jotain siihen suuntaan...
- 2+3
"Suomen kuninkaan nimeksi Aune rikas."
En löytänyt googlella mitään viitteitä tuosta Aunesta. - Vakaaa Vanhaaa
2+3 kirjoitti:
"Suomen kuninkaan nimeksi Aune rikas."
En löytänyt googlella mitään viitteitä tuosta Aunesta.Katsoppa Skandinaavien vanhoja kuningassukuja, kyllä se sieltä jostakin löytyy.
- Koroljov
"Suomi on kokonaan Aleksanteri I:n luomus." (Matti Klinge)
Suomella ei ole koskaan ollut kuninkaita, koska Saksan tappio ensimmäisessä maailmansodassa esti Saksasta riippuvaisen Suomen kuningaskunnan perustamisen.
Suomella on sen sijaan ollut viisi keisari-suuriruhtinasta, kaikki Suomelle ja suomalaisille erittäin hyviä hallitsijoita: erityisesti Aleksanteri I, joka perusti Suomen valtion ja nosti Suomen kansakunnaksi kansakuntien joukkoon; Aleksanteri II, joka kohotti suomenkielen ruotsin rinnalle, järjesti Suomelle säännöllisen valtiopäivätoiminnan ja oman rahan; Nikolai II, joka hyväksyi Suomelle Euroopan demokraattisimman valtiomuodon. Kuitenkin suomalaiset pettivät hallitsijansa ja liittoutuivat Venäjän vallankumouksellisten ja saksalaisten kanssa emämaataan ja laillista hallitustaan vastaan!- Sukhoi-Vasili
Nikolai II petti!
Venäjän hallitsija Aleksanteri I oli antanut vakuutuksen siitä, että Suomen uskonto, lait ja erikoisoikeudet pidetään voimassa. Suomi liitettiin Venäjään elimellisesti itsenäisenä maana, jonka turvaamassa valtiomuodossa kansa oli vapaa. Tästä syystä "Aleksantereilla" on hyvä nimi Suomessa, ja vieläkin ristitään lukuisia "Santereita"!
Tämän hallitsijanvakuutuksen sekä Suomen perustuslait Nikolai II tahtoi kumota. En näe laillasi muuta kuin sen, että Nikolai petti keisarillisen vakuutuksen. Tästä tuli luonnollinen seuraus. Osaksi seuraukset laajenivat suuremmiksi kuin jälkikäteen nähtynä olisi ollut tarve.
Helmikuun manifesti oli Venäjän keisarin ja Suomen suuriruhtinas Nikolai II:n 15. helmikuuta 1899 antama julistus, jonka mukaan sellaisten yleisvaltakunnallisten lakien säätämisessä, jotka säädetään Venäjän lainsäädäntöjärjestyksessä, on Suomen valtiopäivillä vain neuvoa-antava rooli, eikä niiden kielteinen lausunto estäisi lain voimaanastumista myös Suomessa. Suomalaiset pelkäsivät koko oman paikallisen lainsäädännön jäämistä yleisvaltakunnallisen lainsäädännön alle, vaikkakin ainoa manifestin pohjalta säädetty laki oli vuoden 1901 asevelvollisuuslaki, jota varten helmikuun manifesti alun perin oli annettukin.
Ensimmäinen sortokauden joka tapauksessa katsotaan alkaneen vuonna 1899 keisari Nikolai II:n antamalla "helmikuun manifestilla", jossa julkaistiin kenraalikuvernööri Bobrikovin tavoitteet Suomea kohtaan: muiden muassa Suomen armeijan sulattaminen osaksi Venäjän armeijaa sekä venäjän kielen aseman parantaminen Suomessa. Myös korkeimpien virkojen avaaminen venäläisille oli osa manifestia.
Manifestin koettiin silloin olevan salassa valmisteltu valtiokaappaus Suomen perustuslakia vastaan sekä sen nähtiin kumoavan ne vakuutukset, jotka oli annettu silloin, kun Suomi virallisesti liitettiin Venäjään 17 päivänä syyskuussa 1809 Haminan rauhansopimuksen mukaisesti.
Nikolai II:n aikana Venäjän kansan tilanne kasvoi nopeasti katastrofaaliseksi ja räjähdysalttiiksi. Nostan maljan Aleksantereille, mutta Nikolai II:n ampuisin vieläkin omin käsin, ellei hän sattuisi jo olemaan kuollut. - arkistomies
kun väität Matti Klingen noin todenneen. Ettei lainauksessasi olisi pientä liioittelua tai jotain jätetty pois.
Tottahan toki on se, että Suomi nyt oli lähinnä maantieteellinen käsite vanhassa Ruotsissa. Suomi on kuitenkin ennenkaikkea sen omien miesten luomus, ei miehittäjän. Suomen suurruhtinaista Aleksanteri II oli varsin hyvä hallitsija ja Nikolai II täysin epäonnistunut. Muiden osalta ei voi juuri muuta hyvää sanoa, kuin sen, että eivät kiinnittäneet Suomeen paljoa huomiota.
- Rateki
Enemmän kyläpäälliköitä. Mutta Klaus Fleming oli kyllä ilmeisen järeä ja töykeä kaveri, olisi ollut kunkkuainesta.
- Vakaaa Vanhaaa
Ei Klaus äkeä ollut, puolusti laillisen perijän oikeutta kruunuun eli Juhanan pojan Sigismundin, saman Juhanan joka oli aikanaan Suomen herttua ja nousi kuninkaaksi Eerikin jälkeen, käytti nimeä Juhana III kuninkaana.
Kaarle oli Juhanan veli ja kaappasi vallan, Klaus Fleming ei taipunut vallananastajan edessä vaan ajoi laillisen perijän oikeutta, Kustaa Vaasa oli itse aikanaan muuttanut lakia niin että vallan perii vanhin poika eikä vaaleilla valittu velipoika.
Fleming oli periaatteen mies, patriootti ja isänmaan puolustaja joka seisoi laillisen perillisen takana loppuun asti, Kaarle kunnioitti miestä vaikka se olikin sen vastustaja. - Rateki
Vakaaa Vanhaaa kirjoitti:
Ei Klaus äkeä ollut, puolusti laillisen perijän oikeutta kruunuun eli Juhanan pojan Sigismundin, saman Juhanan joka oli aikanaan Suomen herttua ja nousi kuninkaaksi Eerikin jälkeen, käytti nimeä Juhana III kuninkaana.
Kaarle oli Juhanan veli ja kaappasi vallan, Klaus Fleming ei taipunut vallananastajan edessä vaan ajoi laillisen perijän oikeutta, Kustaa Vaasa oli itse aikanaan muuttanut lakia niin että vallan perii vanhin poika eikä vaaleilla valittu velipoika.
Fleming oli periaatteen mies, patriootti ja isänmaan puolustaja joka seisoi laillisen perillisen takana loppuun asti, Kaarle kunnioitti miestä vaikka se olikin sen vastustaja.Päätellen Edelfeltin maalauksesta "Kaarle-herttua herjaa Klaus Flemingin ruumista".
http://www3.kokkola.fi/historia/nuijasota/herjaus.htm
Ei kyllä tainnut olla varaakaan herjata elävää Klasua, nimi Rautamarski kertonee ettei tämä marski heilastellut kadettien kanssa. - Korolevi
Rateki kirjoitti:
Päätellen Edelfeltin maalauksesta "Kaarle-herttua herjaa Klaus Flemingin ruumista".
http://www3.kokkola.fi/historia/nuijasota/herjaus.htm
Ei kyllä tainnut olla varaakaan herjata elävää Klasua, nimi Rautamarski kertonee ettei tämä marski heilastellut kadettien kanssa.heilasteli? Valehtelet taas. Etkö muuhun pysty?
- tarkoitin.
Korolevi kirjoitti:
heilasteli? Valehtelet taas. Etkö muuhun pysty?
Kerro kuka marski heilasteli kadettien kanssa, missä ja milloin? Tai myönnä, että tuli valehdeltua. No, se on liikaa vaadittu.
- Rateki
tarkoitin. kirjoitti:
Kerro kuka marski heilasteli kadettien kanssa, missä ja milloin? Tai myönnä, että tuli valehdeltua. No, se on liikaa vaadittu.
Minä olen vain väittänyt ettei Klaus Fleming ollut sellainen marski joka heilastelisi kadettien kanssa.
Perustan väitteen aikalaisten antamaan jämerään Rautamarski-nimeen, nimi ei ollut esimerkiksi Hinttamarski tai Puppelimarski. - Selvähän tuo
Rateki kirjoitti:
Minä olen vain väittänyt ettei Klaus Fleming ollut sellainen marski joka heilastelisi kadettien kanssa.
Perustan väitteen aikalaisten antamaan jämerään Rautamarski-nimeen, nimi ei ollut esimerkiksi Hinttamarski tai Puppelimarski.Esität väitteitä ja vihjeitä ilman todisteita ja sitten yrität kiemurrella niistä irti. Paljon reilumpaa olisi myöntää, että tuli valehdeltua.
- Rateki
Selvähän tuo kirjoitti:
Esität väitteitä ja vihjeitä ilman todisteita ja sitten yrität kiemurrella niistä irti. Paljon reilumpaa olisi myöntää, että tuli valehdeltua.
mitään muita väitteitä kuin K.Femingiä koskevia.
Kaikki muut johtopäätökset, oletukset ja tulkinnat ovat omiasi.
Väitän edelleen ettei K.F ollut sellainen marski joka heilastelisi kadettien kanssa.
- Vaka Vanha
Kainuussa ja muualla oli vanha kuningasperinne, mutta sitten läntinen kirkko antoi temppeliherroille ja muille vapaat kädet puskea Suomeen...teurastus.
- tuli uutta
tietoa. Että oikein temppeliherrat on Suomeen tunkeneet? Taitaa olla Vakan pilkkaaja asialla?
- Vaka Vanha
tuli uutta kirjoitti:
tietoa. Että oikein temppeliherrat on Suomeen tunkeneet? Taitaa olla Vakan pilkkaaja asialla?
Ei, minä se olen tosiaan. Lukekaas se historianne, ei ristiretkillä mitään partiopoikia ollut.
- Temppeliherrojen
Vaka Vanha kirjoitti:
Ei, minä se olen tosiaan. Lukekaas se historianne, ei ristiretkillä mitään partiopoikia ollut.
touhut olivat ihan muualla kuin Suomessa tai edes Pohjolassa. Vakan on syytä perehtyä edes historian alkeisiin. Teksti kuin teksti menee metsään, että kolisee. Vakan olisi hyvä mennä jollekin satupalstalle. Siellä vosi noilla taruilla saada arvostusta.
- haudanryöstäjä
Turun seudulla on vaikuttanut eräs mustaloisruhtinaaksi nimetty aluekuningas. Tarkemmin asia selviää oheisesta blogista.
http://skini-valkoiset.blogspot.com/2008/06/suomen-skinivalkoiset-virallinen.html - HSsss
Ruotsalaiset tuhosivat historiamme. Hautalöydöt saattavat olla ainoa toivomme totuuden löytämiseksi.
- Pushmanni
Ei Suomessa sellaisia kuninkaita ole ollut, joiden valtakuntia olisi voinut kuningaskunniksi kutsua.
Ehkä kuninkaat on olleet vain jonkinlaisia johtajia, sotilasjohtajia tai sellaisia, mutta länsimaista feodaalista läänitysjärjestelmän tapaista kuningaskuntaa ei ole ollut, ei sellaisesta ainakaan selviä näyttöjä ole olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083286Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872