Meidän uskovaisien tulee turvata Jeesukseen "täysillä"! Sillä ei ole mitään muuta turvaa kuin Jeesus Kristus joka on kaikista turvaajista suurin ja tehokkain. Tässä lueskelin palstaa "pitkästä" aikaa ja huomasin että eräs uskovainen oli laittanut turvansa aseeseen, eli ase on hänen turvansa kun kotiaan ja omaisuuttaan puolustaa. Uskovaisen tulee turvata Jeesukseen ja pysyä aseista mahdollisimman kaukana silloin kun puhutaan itsensä tai omaisuuden turvaamisesta.Joka miekkaan tartuu siihen hän myös hukkuu. Täytyy muistaa että Jeesus on turvamme AINA! Uskovaisen ihmisen elämässä ei koskaan eikä milloinkaan tapahdu sellaista josta hän ei selviä Herraamme Jeesuksen Kristuksen avulla, muista rakas ystävä tämä! Hädän hetkenä Jeesusta huuda avuksesi Hän on meidän turvamme ja muuta turvaa emme kaipaa!
Onko turvasi Jeesuksessa?
Il-Mari
24343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Käytännössä uskovatkin turvaavat aivan samoihin asioihin kuin me uskonnottomat. Poliisi, palokunta, oikeuslaitos, sukulaiset ja ystävät, sossu, terveyskeskus, sairaalat. Siinäpä se "turvaverkosto" on. Jeesus ei kuulu joukkoon. Eihän se rukoilu lisää turvattomuutta, mutta ei se sitä vähennäkään.
Nykyuskovan usko on suhteellista. Ei uskalleta edes yrittää kävellä veden päällä, koska tiedetään, että siinä vaan housut kastuu, oli usko kuinka luja tahansa. Uskovatkin ovat liian järkeviä luottaakseen Jeesukseen liikaa.
Tosipaikan tullen turvataan itsepuolustukseen. Jos joku raiskaa vaimoasi kun olet katsomassa niin oletko tekemättä mitään ja rukoilet vain Jeesusta auttamaan? Ei, vaan tarpeen vaatiessa ei käännetä toista poskea, puolustetaan väkivalloin.
Järki voittaa tässä asiassa uskovaisenkin.
kun maailmassa elämme turvautua samoihin laitoksiin,kuin muutkin ihmiset,
kun samojen lakien alaisina eletään, mutta rukoilusta on turha puhua sen,
joka ei sitä ymmärrä. Uskovallekin on annettu järki asioihin toimia oikein,
eikä se tarkoita, että ei luottaisi Jumalaan. Uskovan ei tarvitse kävellä
vetten päällä - Jeesus teki sen siksi, että Häneen uskottaisiin, kuin myös
siihen, että Hän hallitsee kaikkea.Hän johdattaa uskovan elämää, joten siksi
ei tarvitse pelätä, vaan saa luottaa siihen, että kaikki on Hänen tiedossaan.
Totta. Jumala on antanut meille sen järkikullan ja tarkoittanut sen käytettäväksi.
"Hän johdattaa uskovan elämää, joten siksi
ei tarvitse pelätä, vaan saa luottaa siihen, että kaikki on Hänen tiedossaan. "
Jumala huolehtii uskovasta, mutta ei huolehdi kuitenkaan? Mitä tämä nyt tarkoittaa? Missä se jumalan huolenpito oikein näkyy, kun uskova tarvitsee samalla lailla yhteiskunnan huolenpitoa kuin uskonnotonkin??
J.Edgar: "...uskova tarvitsee samalla lailla yhteiskunnan huolenpitoa kuin uskonnotonkin"?
--
Matt 5:45
"... hän antaa aurinkonsa koittaa niin pahoille kuin hyvillekin, ja antaa sataa niin väärille kuin vanhurskaillekin".
Mikä vastaus tuo oli?
kun Jumala on niin armollinen että Hän antaa aurinkonsa paistaa niin hyville kuin pahoillekkin. Ajatteles jos olisi niin, että aurinko paistaisi vain ja ainoastaan hyville uskossa oleville, ottaisitko silloin vastaan Jeesuksen?
Room 2:4
"Vai halveksitko hänen hyvyytensä ja kärsivällisyytensä ja pitkämielisyytensä runsautta, etkä tiedä, että JUMALAN HYVYYS vetää sinua parannukseen"?
Vuorisaarna antaa ohjeita, miten meidän-sinun ja minun- tulee toimia yksityiselämässämme lähimmäisiämme kohtaan.
Minun ei ole lupa surmata ketään, en saa vihata ketään tai kostaa pahaa pahalla.
Minun on seurattava Jeesuksen esimerkkiä ja rakastettava vihollisiani ja rukoiltava heidän puolestaan, jotka tekevät minulle pahaa henkilökohtaisesti.
Omalta kohdaltasi meidän tulee pitkämielisesti kärsiä vääryyttä, mutta onko rakkaudenlain mukaan meillä oikeus vain katsella sivusta, kun läheisillemme tehdään vääryyttä?
Jos annat ihmisten tehdä vääryyttä itseäsi kohtaan, se voi olla rakkautta.
Jos taas ummistat silmäsi sille vääryydelle, jota lähimmäistäsi kohtaan tehdään, se on syntiä.
Mooseksen laissa määrättiin kuolemanrangaistus ihmisen kuoliaaksi lyömisestä.
2. Moos. 20:13 sanoo: "Älä tapa."
Tämän käskyn Jumala antoi Siinailla.
Heti seuraavassa luvussa sanotaan kuolemanrangaistuksesta: "Joka lyö ihmistä, niin että tämä kuolee, se rangaistakoon kuolemalla (2. Moos. 21:12).
Jumala siis asetti molemmat säädökset: Tappamisen kiellon ja kuolemanrangaistuksen tappamalla.
Eikö tässä ole joku ristiriita?
Kuka taitaisi tämän selittää?
KAKSI MIEKKAA
Luuk.22:35-38
--
Miksi Jeesus käski opetuslastensa ostaa miekan?
22:35 Ja hän sanoi heille: "Kun minä lähetin teidät ilman rahakukkaroa ja laukkua ja kenkiä, puuttuiko teiltä mitään?" He vastasivat: "Ei mitään".
22:36 Niin hän sanoi heille: "Mutta nyt, jolla on kukkaro, ottakoon sen mukaansa; niin myös laukun. Ja jolla ei ole, myyköön vaippansa ja ostakoon miekan.
22:37 Sillä minä sanon teille, että minussa pitää käymän toteen tämän, mikä kirjoitettu on: 'Ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon'. Sillä se, mikä minusta on sanottu, on täyttynyt."
22:38 Niin he sanoivat: "Herra, katso, tässä on kaksi miekkaa". Mutta hän vastasi heille: "Riittää".
Jeesus siis kehoitti ostamaan miekan.
Mitä varten, jos sitä ei voi missään tilanteessa käyttää?
Voisko joku tämän selittää?
Il-Mari: "Tässä lueskelin palstaa "pitkästä" aikaa ja huomasin että eräs uskovainen oli laittanut turvansa aseeseen, eli ase on hänen turvansa kun kotiaan ja omaisuuttaan puolustaa....
Täytyy muistaa että Jeesus on turvamme AINA!".
---
Turvaatko Jeesukseen esim. pitämällä kotisi oven lukitsematta?
Luotatko siihen, että Jeesus turvaa omaisuutesi ilman mitään omia varokeinoja?
Lapsuuden kodissani riitti luuta oven edessä ilmaisemaan sen, ettei oltu kotona.
>>>Lapsuuden kodissani riitti luuta oven edessä ilmaisemaan sen, ettei oltu kotona.
meilläkin lapinlukkona riittää useinkin... joskus jos lähemme hiukan kauemmas niin avaimella lukkoon ovet,
varaston ovia en lukitse oikein koskaan, ei ole tullut mieleenkään.
Kotitaloni on ollut autiona vuosikymmeniä, eikä kukaan ole huolehtinut paikoista.
Talon ja ulkovaraston ovet ovat ilman lukkoa.
Paljon on varastettu sieltä tavaraa.
Kerran jopa eräs pariskunta majoittui sinne ilman lupaa.
sinne kyllä menevät ja vievät. Tuli vain mieleen että varastossani on myöskin säilössä ystäväni vehkeitä, laitanpa lukkoon.
Kerran veivät jokirannasta veneestäni uudehkon perämoottorini. Soitin polissit paikalle, tulivat ja katsastvät mutta mitään jälkiä kun evät olleet jättäneet. Kysyin leikisti, että saako sitä antaa selkäsaunan jos itse saan rosvot kiini, lupasivat. Toinen poliisista oikei näytti, tuossa on pitkäksi kasvanutta rantaheinikkoa vie sinne ettei kukaan ole näkemässä, sitten siellä pöyhennä.
Muistuu mieleeni tapaus 90-luvulta.
Olin saanut juuri ajokortin ja perinnöksi vanhan Datsunin.
Rukoilimme erään uskonveljeni kanssa että löytäisimme korjaajan, koska autoni oli huonossa kunnossa.
Menin seuraavana päivä kirkkoon. Jumalanpalveluksen jälkeen luokseni tuli nuorehko mies.
Kysyin häneltä, tietääkö hän autonkorjaajaa.
Hän sanoi, että hänkin korjaaja autoja ja hänellä on oma paja.
Sain hänestä pitempiaikaisen ja hyvän korjaajan autolleni.
Herra kuuli rukouksemme!
Seuraavana kesänä eräs tuttavani soitti ja kertoi, että autooni on murtautumassa mies.
Menin katsomaan tilannetta.
Juuri samaan aikaan sattui poliisi ajamaan paikalle.
Varas saatiin kiinni verekseltään.
Kyllä Jumala auttaa hädässä!
Rukoillaan Häneltä johdatusta ja varjelusta teillemme.
Ps 121:8
"Herra varjelee sinun lähtemisesi ja tulemisesi, nyt ja iankaikkisesti".
epäusko tahtoo aina silloin tulla ku on vaikeet ja kurjaa. Sillo tahtoo hakee turvaa muualta, vaika pitäis turvat Jeesuksee, minkäs sille epäuskolleen sit voi?
Tässä kirjoituksessa on vastaus:
http://p1.foorumi.info/ristinvalossa/viewtopic.php?t=2119
tomumajan puolesta kannata rukoilla että hän vahvistuisi uskossaan? Minä ainakin rukoilen hänenkin puolestaan.
Minä rukoilen myös puolestasi, että saisit ymmärrystä toisia ihmisiä kohtaan. Että elämääsi tulisi syvyyttä ja laajuutta. Että oppisit ymmärtämään erilaisia ihmiskohtaloita ja asettumaa toisen ihmisen asemaan.
sehän on itsestään selvyys, että toisten puolesta tulee rukoilla! Minä rukoilen sinunkin puolestasi, jotta saisit uskossasi viisautta ja johdatusta! Pyydän että mietit mitä viisautta tarvitset. (lue viestisi tässä ketjussa).
viisautta todella tarvitsen. Kiitos kun huomautit!
Pyydän kaikilta anteeksi joita olen kirjoituksillani loukannut!
Minä teen parannuksen nyt, enkä viiestoista päivä sanoo Pete..