"meistä teihin tullutta rakkautta"
Liekö joukossamme niitä jotka voivat sanoa, että palstalaisissa näkyy meistä teihin tullutta rakkautta? Turhaan kirjotian niin minä kuin sinäkin, ellen viestitä rakkautta.
1.Kor.13:3b :
vaikka antaisin ruumiini poltettavaksi, mutta minulla ei olisi rakkautta,
ei se minua mitään hyödyttäisi.
Meidän ei tule tavoitella voittoa opinkiistoissa vaan tavoitella hengellisten rakkaudenlahjojen
käyttämistä:
1. Kor. 14:1 :
Tavoitelkaa rakkautta ja pyrkikää saamaan hengellisiä lahjoja,
mutta varsinkin profetoimisen lahjaa.
Ei sovi jättää Jeesuksen todistusta ja varsinkaan profetian henkeä edesmenneiden, edes
EGW:n varaan. Sillä menneisyys ei meitä elätä. "Meistä teihin tullutta rakkautta" ei tarkoita
kuolleista meihin tai teihin tullutta rakkautta tahi profeetallisuutta. Vaan elävistä.
Jospa alkaisimme ylenpalttisesti viljellä rakkautta tälläkin palstalla?
2. Kor. 8:7
Mutta niinkuin teillä on ylenpalttisesti kaikkea: uskoa, sanaa, tietoa, kaikkinaista intoa ja meistä teihin tullutta rakkautta, niin olkaa ylenpalttiset tässäkin rakkaudentyössä.
"RAKENTUAKSEEN RAKKAUDESSA" - EI LAISSA TAI OIKEASSAOLEMISESSA
Ef. 4:15
vaan että me, totuutta noudattaen rakkaudessa,
kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus,
Ef. 4:16
josta(Kristuksessa) koko ruumis, yhteen liitettynä ja koossa pysyen jokaisen jänteensä avulla,
kasvaa RAKENTUAKSEEN RAKKAUDESSA
sen voiman määrän mukaan, mikä kullakin osalla on.
Rakkaus ei puolsuta tekstitarkkuuksia, ei alkukieltä tai oppirakennelmia - vaan puolustaa ihmistä. Paavali toteaa eräässä kirjeessään että "nainen pelastuu lastensynnyttämisen kautta".
VAIKKA hän eräässä toisessa kirjeessään eräille toisille sanoo, ettei pitäisi lainkaan mennä
naimisiin! Edellisessä tapauksessa Paavali rohkaisee niitä joille harhaanjohtajat olivat opettaneet, että lapsen synnyttäminen on synti. Jälkimmäisessä tapauksessa Paavali
murehtii perhe-elämän vaikeuksia kristittyjen vainojen keskellä.
Jälkimmäinen viisaus sopinee adventistille sillä adv.opettajathan povaavat tappavien vainojen
saapunva´n "aivan lähitulevaisuudessa.
1. Tim. 2:15 (1-15)
Mutta hän on pelastuva lastensynnyttämisen kautta, jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhityksessä ynnä siveydessä.
1. Kor. 7:26 (25-40)
Olen siis sitä mieltä, että lähestyvän ahdingon tähden jokaisen on hyvä pysyä entisellään.
"" Pedon Merkki Tulee Pian
"Pedon merkki" toteutuu vasta, kun
sunnuntaita lain avulla pakotetaan pitämään lepopäivänä,
ja se tapahtuu mitä todennäköisimmin
lähitulevaisuudessa.
- -
... että julistetaan käsky tappaa heidät.""
Adventtikirkko todellakin opettaa adventisteille, ainakin nettisivustoillaaan, että niinkuin taannoin jokainen juutalainen oli määrä tappaa, niin lähiaikoina tulee sunnuntaipakko ja
ne jotka eivät lauantain lisäksi suostu pyhittämään vielä sunnuntaitakin, ne käsketään tappaa.
On aivan ymmärrettävää ettei tässä tilanteessa pidä perustaa perhettä ja tehdä lapsia.
Sen joka ei sano tuosta opista että: pötyä.
(Viite: http://www.endtime.net/finsk/KbK.htm )
______________________
"Rakkaudessa":
Room. 12:10
1. Kor. 4:21
1. Kor. 16:14
2. Kor. 6:6
Gal. 5:13
Ef. 1:4
Ef. 4:2
Ef. 4:15
Ef. 4:16
Ef. 5:2
Kol. 2:2
1. Tess. 1:3
1. Tim. 2:15
1. Tim. 4:12
2. Tim. 1:13
Tit. 2:2
_________________________________
Paavali oli huolissaan mm. galatalaisista jotka hän oli kivuliaasti
synnytyttänyt elävään uskoon ja olivat vieraiden oppien vaikutuksesta
palaamassa takaisin säädöskokoelmien alle. Eivät ne entiseen syntielämään haikailleet mutta turvallisen holhouksen alle janosivat.
Gal. 4:19 (Huom: Koko luku luettava jotta ymmärtäisi asian ja jollei selviä niin koko Galatalaiskirje sitten. Pääasia että selviää)
"Lapsukaiseni, jotka minun jälleen täytyy kivulla synnyttää, kunnes Kristus saa muodon teissä"
Gal. 3:2
Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta?
"Totuutta noudattaen rakkaudessa"
Antti
Meistä teihin tullutta rakkautta
6
98
Vastaukset
Tehkää te vahvat aloite jumalallisessa rakastamisessa.
Niinkuin myös lihan syömisessä:
1. Kor. 10:25
Syökää kaikkea, mitä lihakaupassa myydään, kyselemättä mitään omantunnon tähden,
Enkä tällä tarkoita lihakauppaan paastopäivänä menemistä, niinkuin adventistit tarkoittavat ja sanovat
että eihän paastopäivänä saa mennä lihakauppaan vaan ainoastaan vihanneskauppaan.
Päivien valikoinnissa myös tehkää te vahvemmat aloite. Sunnuntai sopisi paremmin lepopäivälsi, kun
niin moni kauppa ei houkuttele niin aikaisin aamulla ja niin myöhäiseen iltaan asti.
Kol. 2:16
Älköön siis kukaan teitä tuomitko syömisestä tai juomisesta, älköön myös minkään juhlan tai uudenkuun tai sapatin johdosta,
Room. 14:6
Joka valikoi päiviä, se valikoi Herran tähden; ja joka syö, se syö Herran tähden, sillä hän kiittää Jumalaa; ja joka ei syö, se on Herran tähden syömättä ja kiittää Jumalaa.
Antti- Me heikot
Room. 14:1
Heikkouskoista hoivatkaa, rupeamatta väittelemään mielipiteistä.
Room. 15:7
Hoivatkaa sentähden toinen toistanne, niinkuin Kristuskin on teidät hoivaansa ottanut Jumalan kunniaksi.
Room. 14:2
Toinen uskoo saavansa syödä kaikkea, mutta toinen, joka on heikko, syö vihanneksia. - ite kirjoitit
Me heikot kirjoitti:
Room. 14:1
Heikkouskoista hoivatkaa, rupeamatta väittelemään mielipiteistä.
Room. 15:7
Hoivatkaa sentähden toinen toistanne, niinkuin Kristuskin on teidät hoivaansa ottanut Jumalan kunniaksi.
Room. 14:2
Toinen uskoo saavansa syödä kaikkea, mutta toinen, joka on heikko, syö vihanneksia.koko rimsun? No se on siitä hyvä, kun ite kysyy ja ite vastaa, niin eipä tuu riitaa.
- uteljas
ite kirjoitit kirjoitti:
koko rimsun? No se on siitä hyvä, kun ite kysyy ja ite vastaa, niin eipä tuu riitaa.
Eikös Korinttolaiskirjeen rakkausreseptin takana on se vanha tuttu kolmikko ..
1. Moos. 1:26
Ja Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme;
Sananl. 8:30
silloin minä hänen sivullansa hoidokkina olin, ihastuksissani olin päivästä päivään ja leikitsin hänen edessänsä kaikin ajoin;
Sana hoidokkina luonnollisesti tulee kääntää, kuten Kaarlo Syväntö
on huomauttanut. "tekijänä". Ei Jumala Jeesusta hoivannut vaan
Jeesus-sanalla loi maan.
Kaikki jumalallisen rakkauden puolesta kirjoitettu on kuin Jumala itse
kirjoittaisi.
- Jeesus-vallankumous
1. Kor. 12.
1 Mutta mitä hengellisiin lahjoihin tulee, niin en tahdo, veljet, pitää teitä niistä tietämättöminä.
2 Te tiedätte, että kun olitte pakanoita, teitä vietiin mykkien epäjumalien luo, miten vain tahdottiin.
3 Sentähden minä teen teille tiettäväksi, ettei kukaan, joka puhuu Jumalan Hengessä, sano: "Jeesus olkoon kirottu", ja ettei kukaan voi sanoa: "Jeesus olkoon Herra", paitsi Pyhässä Hengessä.
4 Armolahjat ovat moninaiset, mutta Henki on sama;
5 ja seurakuntavirat ovat moninaiset, mutta Herra on sama;
6 ja voimavaikutukset ovat moninaiset, mutta Jumala, joka kaikki kaikissa vaikuttaa, on sama.
7 Mutta kullekin annetaan Hengen ilmoitus yhteiseksi hyödyksi.
8 Niinpä saa Hengen kautta toinen viisauden sanat, toinen tiedon sanat saman Hengen vaikutuksesta;
9 toinen saa uskon samassa Hengessä, toinen taas terveeksitekemisen lahjat siinä yhdessä Hengessä;
10 toinen lahjan tehdä voimallisia tekoja; toinen profetoimisen lahjan, toinen lahjan arvostella henkiä; toinen eri kielillä puhumisen lahjan, toinen taas lahjan selittää kieliä.
11 Mutta kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, jakaen kullekin erikseen, niinkuin tahtoo.
12 Sillä niinkuin ruumis on yksi ja siinä on monta jäsentä, mutta kaikki ruumiin jäsenet, vaikka niitä on monta, ovat yksi ruumis, niin on Kristuskin;
13 sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
14 Sillä eihän ruumiskaan ole yksi jäsen, vaan niitä on siinä monta.
15 Jos jalka sanoisi: "Koska en ole käsi, en kuulu ruumiiseen", niin ei se silti olisi ruumiiseen kuulumaton.
16 Ja jos korva sanoisi: "Koska en ole silmä, en kuulu ruumiiseen", niin ei se silti olisi ruumiiseen kuulumaton.
17 Jos koko ruumis olisi silmänä, missä sitten olisi kuulo? Jos taas kokonaan kuulona, missä silloin haisti?
18 Mutta nyt Jumala on asettanut jäsenet, itsekunkin niistä, ruumiiseen, niinkuin hän on tahtonut.
19 Vaan jos ne kaikki olisivat yhtenä jäsenenä, missä sitten ruumis olisi?
20 Mutta nytpä onkin monta jäsentä, ja ainoastaan yksi ruumis.
21 Silmä ei saata sanoa kädelle: "En tarvitse sinua", eikä myöskään pää jaloille: "En tarvitse teitä".
22 Päinvastoin ne ruumiin jäsenet, jotka näyttävät olevan heikompia, ovat välttämättömiä;
23 ja ne ruumiin jäsenet, jotka meistä ovat vähemmän kunniakkaita, me verhoamme sitä kunniallisemmin, ja niitä, joita häpeämme, me sitä häveliäämmin peitämme;
24 mutta ne, joita emme häpeä, eivät sitä tarvitse. Mutta Jumala on liittänyt ruumiin yhteen niin, että antoi halvempiarvoiselle suuremman kunnian,
25 ettei ruumiissa olisi eripuraisuutta, vaan että jäsenet pitäisivät yhtäläistä huolta toinen toisestaan.
26 Ja jos yksi jäsen kärsii, niin kaikki jäsenet kärsivät sen kanssa; tai jos jollekulle jäsenelle annetaan kunnia, niin kaikki jäsenet iloitsevat sen kanssa.
27 Mutta te olette Kristuksen ruumis ja kukin osaltanne hänen jäseniänsä.
28 Niinpä Jumala asetti seurakuntaan ensiksi muutamia apostoleiksi, toisia profeetoiksi, kolmansia opettajiksi, sitten hän antoi voimallisia tekoja, sitten armolahjoja parantaa tauteja, avustaa, hallita, puhua eri kielillä.
29 Eivät suinkaan kaikki ole apostoleja? Eivät kaikki profeettoja? Eivät kaikki opettajia? Eiväthän kaikki tee voimallisia tekoja?
30 Eihän kaikilla ole parantamisen armolahjoja? Eiväthän kaikki puhu kielillä? Eiväthän kaikki kykene niitä selittämään?
31 Pyrkikää osallisiksi parhaimmista armolahjoista. Ja vielä minä osoitan teille tien, verrattoman tien.
Raamattu puhuu- Love story
Paavalin kirje Roomalaisille 12. luku
Uusi elämä
1 Jumalan armahtavaan laupeuteen vedoten kehotan teitä, veljet: Antakaa koko elämänne pyhäksi ja eläväksi, Jumalalle mieluisaksi uhriksi. Näin te palvelette Jumalaa järjellisellä tavalla.
2 Älkää mukautuko tämän maailman menoon, vaan muuttukaa, uudistukaa mieleltänne, niin että osaatte arvioida, mikä on Jumalan tahto, mikä on hyvää, hänen mielensä mukaista ja täydellistä.
3 Sen armon perusteella, joka minulle on annettu, sanon teille jokaiselle: älkää ajatelko itsestänne liikoja, enempää kuin on aihetta ajatella, vaan pitäkää ajatuksenne kohtuuden rajoissa, kukin sen uskon määrän mukaan, jonka Jumala on hänelle antanut.
4 Niin kuin meillä jokaisella on yksi ruumis ja siinä monta jäsentä, joilla on eri tehtävänsä,
5 samoin me kaikki olemme Kristuksessa yksi ruumis mutta olemme kukin toistemme jäseniä.
6 Meillä on saamamme armon mukaan erilaisia armolahjoja. Se, jolla on profetoimisen lahja, käyttäköön sitä sen mukaan kuin hänellä on uskoa.
7 Palvelutehtävän saanut palvelkoon, opetustehtävän saanut opettakoon,
8 rohkaisemisen lahjan saanut rohkaiskoon. Joka antaa omastaan, antakoon pyyteettömästi; joka johtaa, johtakoon tarmokkaasti; joka auttaa köyhiä, auttakoon iloisin mielin.
9 Olkoon rakkautenne vilpitöntä. Vihatkaa pahaa, pysykää kiinni hyvässä.
10 Osoittakaa toisillenne lämmintä veljesrakkautta, kunnioittakaa kilvan toinen toistanne.
11 Älkää olko velttoja, olkaa innokkaita, palakoon teissä Hengen tuli, palvelkaa Herraa.
12 Toivokaa ja iloitkaa, ahdingossa olkaa kestäviä, rukoilkaa hellittämättä.
13 Auttakaa puutteessa olevia pyhiä, osoittakaa vieraanvaraisuutta.
14 Siunatkaa niitä, jotka teitä vainoavat, siunatkaa älkääkä kirotko.
15 Iloitkaa iloitsevien kanssa, itkekää itkevien kanssa.
16 Olkaa keskenänne yksimielisiä. Älkää pitäkö itseänne muita parempina, vaan asettukaa vähäosaisten rinnalle. Älkää olko omasta mielestänne viisaita.
17 Älkää maksako kenellekään pahaa pahalla, vaan pyrkikää siihen, mikä on hyvää kaikkien silmissä.
18 Jos on mahdollista ja jos teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien kanssa.
19 Älkää ottako oikeutta omiin käsiinne, rakkaat ystävät, vaan antakaa Jumalan osoittaa vihansa. Onhan kirjoitettu: "Minun on tuomio, minä maksan tekojen mukaan" -- näin sanoo Herra.
20 Edelleen sanotaan: "Jos vihamiehelläsi on nälkä, anna hänelle ruokaa, jos hänellä on jano, anna juotavaa. Näin keräät tulisia hiiliä hänen päänsä päälle."
21 Älä anna pahan voittaa itseäsi, vaan voita sinä paha hyvällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6112213- 1081088
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,231055Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4917Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101855- 85833
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?89752- 63725
- 65563
