pillerit+paniikkihäiriö

Olen syönyt e-pillereitä(Yasmin) 16-vuotaasta asti ja olen tällähetkellä 23-vuotias. Koko sen ajan olen kärsinyt paniikkihäiriön oireista, siis että välillä ahdistaa ihmiset, etenkin jos on liikaa, tulee olo että mua tuijotetaan ja tunnen itseni erikoiseksi, välillä nolostun, punastun ilman järkevää syytä... Olenkin ruvennut miettimään, voisiko se johtua ehkäsypillereistä? En ole aikaisemmin kuullu että se vaikuttaisi kehenkään niin, mutta oireeni alkoivat sillon kun menin ammattikouluun,ja samaan aikaan kun aloitin pillerit.. Ahdistun jos nään puolitutun esim kaupassa niin paljon että piiloudun häntä..Myös kaikki illallis-tilaisuudet yms on lähes mahdottomia..kahvittelut puolituttujen kanssa ahdistaa (joskus jopa ihan tutun,sukulaisen näkeminen esim saa aikaan sydämentykytystä (vaikka olisin tietoisesti kutsunut kylään) ja kahvipöydässä leiskun naama punaisena jos jotain juttelen....!!!!) Olen todella ahdistunut ihmisistä....voiko pillerit aiheuttaa tietynlaista paniikkihäiriöö???
1231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei paniikki86! Kirjoitit aivan kuin minun elämästä. Itse söin myös yasmineita aikanaan, mutta kun vaihdoin ne matalahormoonisiin ehkäisyrenkaisiin, niin paniikkioireetkin tasoittuivat ja mielialat paranivat. Eli toki se voi olla yksi syy muiden joukossa mikä sinulle aiheuttaa paniikkioireita. Kannattaa miettiä jutustelua lääkärin kanssa! :) Tsemppiä!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Paniikki86 kirjoitti:

Olen syönyt e-pillereitä(Yasmin) 16-vuotaasta asti ja olen tällähetkellä 23-vuotias. Koko sen ajan olen kärsinyt paniikkihäiriön oireista, siis että välillä ahdistaa ihmiset, etenkin jos on liikaa, tulee olo että mua tuijotetaan ja tunnen itseni erikoiseksi, välillä nolostun, punastun ilman järkevää syytä... Olenkin ruvennut miettimään, voisiko se johtua ehkäsypillereistä? En ole aikaisemmin kuullu että se vaikuttaisi kehenkään niin, mutta oireeni alkoivat sillon kun menin ammattikouluun,ja samaan aikaan kun aloitin pillerit.. Ahdistun jos nään puolitutun esim kaupassa niin paljon että piiloudun häntä..Myös kaikki illallis-tilaisuudet yms on lähes mahdottomia..kahvittelut puolituttujen kanssa ahdistaa (joskus jopa ihan tutun,sukulaisen näkeminen esim saa aikaan sydämentykytystä (vaikka olisin tietoisesti kutsunut kylään) ja kahvipöydässä leiskun naama punaisena jos jotain juttelen....!!!!) Olen todella ahdistunut ihmisistä....voiko pillerit aiheuttaa tietynlaista paniikkihäiriöö???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu