Paljonko "talviteltta" kestää lumikuormaa. Onko jossain jo telttoja "nöyrtynyt" lumen edessä? Korvaako vakuutus, jos vaunuun tulee jälkiä tms? tiedän että pitää olla lapiomassa pois. Mutta aina ei kerkeä, eikä paikalla olla päivittäin.
Etuteltan kestävyys
6
812
Vastaukset
- Kevättä rinnoissa.
Jos nyt olet sijottanut muutama satanen siihen etutelttaan niin kai siitä voi pitää huolta? Jos teltassa on keskituki niin ehkä joku 20cm kestää mutta en luottaisi siihen.
Jos romahtaa niin ei vakutus maksa koska olet laiminlyönyt lumityöt!
Laita ensi syksyllä paksu liukas muovi katolle niin lumi tulee helposti pois. - Das nicht gut
naapuriapu pelaa, vai miksi kyselet?
Meillä neljä tukikeppiä lattiasta kattoon, vaikka naapureiden kesken putsataankin teltankattoja, kun joku käy vaunullaan.- Das nicht gut
ei taida pelata kaikkialla, kävin katselemassa yhtäaluetta, siellä ainaikin neljä telttaa joissa kepit taipuneet ja teltat romahtamassa.
- isatrio
kyllähän etuteltta hajoo monella tavalla. Kangas menee lumikuormasta pussille tukitankojen väliin. Sitten se on kankaan ja tankojen vahvuudesta kiinni kumpi pettää ensin. Repeekö kangas vai taipuuko putket. Pari kevättä aurtinkoa saanut telttakangas on jo haperompi kuin ihan uusi.
Mutta kaikki ne hajoo. Tällaista vesiräntää mitä nyt on niin parikymmentä senttiä rupee olemaan jo maika paljon.
Mikäs normaali vakuutus se korvaa muuta kuin ennalta arvaamattomat vahingot? En ole vielä kuullut että talvella kertynyt lumi olisi jotenkin ennalta arvaamatonta. Pätere niin rakennuksiin kuin kulkuneuvoihinkin. Ja kummankin vakuutuksissa on vielä suojeluohjeet. Joten tuskimpa vakuutus korvaa eikä ole tarkoituskaan vakuutusten tuollaista korvata. Muuten ovat maksut taivaissa.- etuhuone
messuilla Helsingissä nähty etulobby-uutuus kuin linkistä alta löytyy niin ei taida sortua. Seinät levyä ja lämmityskin. Toinen vaihtoehto norjalaisen mallin mukainen puusta tehty etuhuone. Hintaa tosin taitaa kertyä jo melkoisesti molemmille ratkaisuille.
http://www.aula-caravan.fi/new/
- Mulkkis
auttaa... ja kosanilla loput. Jep %u039A %
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743397
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753127Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683002On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181679- 601628