Vihreät Suomeen. Hyväksyykö muut hallituskumppanit tälläisen touhun mukisematta? Voiko henkilö olla työministeri, jos hän on ajamassa elinkeinon lopettamista Suomessa. Eikö ole tarpeeksi työttömiä vielä?
Tarhauskieltoa ajaa
Tosi on
42131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
22.000 tuhatta on töissä turkistarhauksessa ja se tuottaa 300 miljoonaa euroa rahaa.
lääkittävistä eläimistä tuottajan mukaan, joiden häkeissä oli asianmukaiset merkinnät, mitkä eläinaktivisti salasivat ja johtivat ihmisiä harhaan. Ihmeellistä, että media julkaisee kuvia ilman varmistusta niiden alkuperästä, oikeastaan nyt pitäisi pyytää virheellisistä kuvista julkisesti anteeksi turkiseläinten kasvattajilta ja kansalta, jolle on valehdeltu.
Joku voisi, mennä sairaalan etisaulaan kuvaavaan lääkäriin pääsyä odottavia tai sairaita ihmisiä ja sitten väittää, että Suomessa ei hoideta sairaita.
cs-tonttu menee itse sinne sairaalaan ja sanoo tarvitsevansa luulotautiinsa lääkkeet.
Suomessa ja ulkomaan kauppaa 300 miljoonan edestä. Katsokaa TV 1 nyt.
Ovat tulossa noita vihreitä ei tarvita tekemässä lisää työttömiä Suomeen.
tarhoilla enemmistönä, ei paljoa vaikuta työllisyyteen ja verotuloihin.
Päästään vialla olevia hulluja.
vastasit.
Koira ei kettua kummempi. Ja valmiiksi kesy.
isommat asunnot ja jeesus tulee ota koppi.
ja ne myydään ravintoloihin ruoaksi, moni on varmaan Thaimaan matkalla syönyt grillattua koiraa tietämättään.
Pakko se on saada turkistuotanto vittuun täältä, koska jos täällä tuotetaan turkiksia, niin kauppiaiden on pakko olla "eettisiä" ja myydä vain suomalaisesta turkiksesta (lue, kalliita) tehtyjä turkkeja.
Minulla ei ole mitään asiaa Kiinaan, joten ostaisin mieluummin turkkini täältä. Ongelmana on vain tajuton hinta, koska myydään vain sitä perhanan eettisesti tuotettua, sekalaatuista tavaraa hiton kalliilla. Kiinalaisilla on keinot saada karva kasvamaan ja kiiltämään, ja pystyvät myymään halvalla.
Jos täällä olisi kaupan Kiinassa tehtyjä turkkeja, jokaisella olisi mahdollisuus hankkia kunnon lämpimät vaatteet!
Kiinaan huonompiin ja valvomattomiin tarhoihin. Sekö on eläinsuojelua. Lisäksi ne työpaikat 22000 häviävät Suomesta. Sinnemäki uskoo ettei näin käy.
tuhoaa työpaikkoja eikä lisää niitä aivan väärä tyyppi työministeriksi.
Suomalaisia työpaikkoja sieltä löydät, se 2200 olisi yläkanttin sekin?
Kysymyksen Sinnemäelle. Kerro mitä työtä me tarhaajat voimme alkaa tekemään, jos lopetamme tarhauksen?
Ja kuunnellut tarkkaan. Tarhoilla ja turkin jatkokäsittelyssä valmiiksi tuotteeksi.
suurimmat tarhat, ja niissä on venäläiset ja virolaiset enemmistönä töissä, laskevat varmaan nekin työpaikat siihen, vaikka tuskin maksavat verojakaan?
Valmiiksi tuotteeksi: Turkeiksi, takkien kauluksiin ym. valmiisiin tuotteisin näitten tekijät mukana.
Tehkööt mitä tykkäävät, mutta ilman tukea.
Ei eläinrääkkäys voi olla kenenkään elinkeino, vaikka kepulaiset niin yrittävätkin uskotella.
Eikö tarhaajalla itsellä ole aivotoimintaa kun Sinnemäeltä pitää tuollaista kysyä? Tavalliset ihmiset valitsevat työnsä ihan itsenäisesti tai jos ei todellakaan älli riitä valitsemaan niin aina voi käydä testaamassa itsensä mille alalle edes soveltuu. Mutta jos tarhaajat odottavat että saavat vastaavaa työtä kuin tarhaus eli makaavat perseellään välittämättä pätkääkään vaikka ketut syövät omia ja toistensa häntiä kunnes on aika käydä taas joukkoteurastamassa ja sitten rääkäävät elikot hengiltä niin toista vastaavaa työtä ei taida Suomesta löytyä.
Aika monelta ihmiseltä Suomesta on lähtenyt työpaikka alta mutta eivät silti ole itkemässä suojatyöpaikkoja.
Samoja tuotteita voi valmistaa myös synteettisestä turkiksesta.
Sitten ekologista kun pitää öljystä tehdä keinokuituja ja luontoon maatumattomia vaatteita. Turkikset,nahka, villa esim. luontoon täysin hajoavia luonnon tuotteita. Niin, että se siitä ekolokiasta vaateissa.
Turkiksen ekologisuudesta ei kannata paljon ääntä pitää sillä sitä se ei ole. Kun turkis viimeistellään se ei enää maadu lähellekkään yhtä hyvin kuin käsittelemätön. Ja jos turkkia ei viimeistellä niin ulkomuoto ja väri eivät kestä. Väriaine sisältää raskasmetalleja eli miten ekologista se sitten on?
Tarhojen ylläpito vie myös energiaa kuten kuljetukset (eläinten ja niiden ruuan). Sekä kettujen kakat jotka aiheuttavat aika paljon päästöjä (typpeä ja fosforia) puhumattakaan hajuhaitoista. Sateella kun joutuu ajamaan kettutarhan ohi on lemu sanoinkuvaamaton ja ketut joutuvat sietämään sitä koko elämänsä ajan.
perseestään työntämään. Heille on tärkeää tuhota lailliset elinkeinot suomesta yksi kerrallaan. Mutta mitä heillä on tarjottavana työtä kaipaaville nuorille tuhoamiensa työpaikkojen sijaan?
HUUMEITA JA HOMOSEKSIÄ !
On puolueita, joita ei irvokkuudessaan ja hyvien tapojen vastaisuudessaan tulisi demokratiankaan nojalla sallia. Näitä ovat muunmuassa: Natsipuolue, Pedofiilipuolue ja VIHREÄ-PUOLUE !
Vihreissä on mielisairas vastahenki, ja yhdenkään järkevän suomen kansalaisen ei pidä heitä äänestää, vaikka kuinka esittävät laupiasta maailman parantajaa, sillä samalla juonella on PIRU aina yrittäny syöttää omat juonensa sisään.
Vihreät ajavat kaikki tuhansia vuosia hyväksi havaitut asiat nurinpäin, ja ovat aseista kieltäytyjiä, ja homojen ja muiden epäkelpojen papeiksi ja opettajiksi ajavia tekopyhiä huijareita. !!!
Ja aivan taatusti lukevat jotain Urantia-kirjaa, ja keräävä lisää muslimeita tänne, olkootpa he minkä sorttisia raiskaajia tahansa.
Kyllä hallitus pitää huolen työttömien määrän kasvusta.
Hehehehee, olette te tarhaajat sitten naurettavia =D
Todelliset asiat eli ydinvoimaa vastaan vihreiden pitäisi ottaa kantaa, mutta ei mitään.
Sinnemäki on todella pihalla jopa omista arvoistaan ja työstään, tietenkin jotakin se kertoo, koko hallituksesta kun tehtävä on noin taitamattoman käsissä tämän kansallisen suurtyöttömyyden aikana.
Vanhukset hoidetaan heikommin Suomessa kuin turkiseläimet, häpeä Sinnemäelle.
Koko kohussa oli kyse, jo hoidossa olevista elämistä, mutta tämän vihreät salaivat.(TV uutiset tällä viikolla)
eli heikosti menee vihreillä ja Sinnemäellä, kun pitää turvautua valheeseen. "tarkoitus pyhittää keinot"
Suomeen....
http://dl.dropbox.com/u/3556104/sosiaalinen elämä setti.jpg
"Vanhukset hoidetaan heikommin Suomessa kuin turkiseläimet"
No tuota nyt et usko itsekkään. Montako vanhusta Suomessa on tapettu sähköllä kiduttamalla ja sitä ennen elätetty metallihäkissä?
Ja VIHREÄT yrittävät uusimmalla kieroilullaan tuhota kaiken tuon työn ja ajaa valtavan määrän lisää suomalaisia työttömyyskortistoon. Vuosikausien vainoaminen jättää kuitenkin jälkensä, ja monikin saattaa olla jopa valmis itsemurhaan, mikäli heidän elämäntyönsä tuhotaan.
Toivon kuitenkin että vaikka VIHREÄT ovatkin terrorillaan tuhonneet heidän elämänsä, etteivät he päätyisi sellaiseen ahtautuneeseen ratkaisuun kuin itsemurha, vaan näkisivät asiat laajennetummin. Itsemurhalle on aina olemassa vaihtoehtoja.
lisää,kun työttömyys lisääntyy....
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010022511201122_uu.shtml
"Poliisi piirittää asemiestä Joensuun Rantakylässä"
Ilmeisesti tuolla miehellä siis on ase. Laillinen tai laiton.
Hän on pistänyt asuntonsa oven lukkoon, ja kieltäytyy avaamasta sitä.
Ase on asunnossa kukaties jossakin. Lukitussa kaapissa kaiketi. Eikä mies ole uhannut sillä ketään.
Eli jokainen kansalainen jolla on hallussaan ase, on "asemies".
Aivan samalla tavalla, kuin jokainen kastroimaton mies on munamies.
Montako muuta työpaikkaa on viety Suomesta Kiinaan? Elektroniikka-alalta aika vitusti enemmän kuin ikinä on turkisten kanssa ollut porukkaa töissä. Silti kukaan ministeri ei ole ikinä itkenyt televisiossa että työolot ovat Kiinassa huonommat eikä ketään ole kiinnostanut suomalaisten jääminen työttömiksi verotuloista puhumattakaan. Miksi siis eläinrääkkääjät olisivat yhtään sen paremmassa asemassa?
Kaiken maailman tuilla ne panostaa.
Turha esittää mitään, häpeäisivät edes.
Eläinrääkkäys on eläinrääkkäystä.
eläinterrorisimille. Aiemmista turkistarhaiskuista virheet näyttävästi huusivat, että eivät he hyväksy turkistarhaiskuja.
Nyt työttömyysministeri toi vihreiden kasvot terroristitoiminnalle.
Viherpiipertäjät on iskujen takana.
Eläimiä rääkkäävät idiootithan siellä ovat, henkisesti nyrjähtäneet rahanahneet kiduttajat. Juuri ne jotka laittavat ahtaissa oloissa pakkosyötetyt eläinparat lopuksi vielä töpseli perseessä sätkimään.
Onko tuommoinen "leipätyö" muuta, kuin tunteetonta inkvisitiota? Eli varmuudella täytyy olla vinksahtanut sadisti jos tuohon pystyy. Muka laillinen ja kunniallinen elinkeino, hyi helevetti, kuka järkevä voisi mieltää tuon sellaiseksi?
Mitä ovat siis poliitikot suurimmalta osin? nämä jotka haavi auki toistelevat tuota "laillisen elinkeinon" mandraa, ilmeisesti henkisesti häiriintyneitä sadisteja siis?
Joka käänteessä nämä vielä kailottavat kuinka paljon kyseinen eläintenrääkkäys tuottaa riihikuivaa verirahaa, samaan häkkiin joutaisivat näiden rääkkääjien kanssa ja mieluummin määräämättömäksi ajaksi!
Miten pihvit tulevat pöytääsi? Ne tapetaan sähköllä tai muulla keinoin. Iät ajat on eläimiä käytetty ihmisravinnoksi. Onko meidän alettava odottamaan" vahuuteen "kuolleita pihvejä?
Ei me kaikki olla lihansyöjiä, ilmeisen vaikea ymmärtää vai? Siis ei lihaa ei turkiksia, sytyttikö? Mieti sitä!
muutetaan koko suomi rahaksi, niin ettei muuta enää olekaan. myydään perkele kaikki mitä on, sitte ollaa rikkaita-