Ostimme tontin Oulun läänistä, jossa nyt tulossa suuri yksityistien peruskorjaus. Taloa emme ole vielä aloittaneet rakentamaan, emmekä varmaan aloita vielä pariin vuoteen.
Viikonloppuna tuli soitto tiekunnan kokoukseen, jossa käytäisiin läpi peruskorjauksesta aiheutuvat kustannukset (tukea tulee kuulemma valtiolta / kunnalta tms).
Meidän tontille on yksityistietä n. 200m, koko yksityistien pituus on nelisen kilometriä. Eli kysymys: maksammeko koko tien peruskunnostuksesta, vaiko vain osan, koska meillä on noin lyhyt pätkä tuota yksityistietä?
Yksityistien peruskorjaus - kustannusten jakaminen
5
3392
Vastaukset 5
- Tarjouslaskija
Tiekunnan kustannukset jaetaan tieyksiköiden mukaisesti ja niiden määrä taas perustuu kiinteistön kokoon, laatuun ja liikennemäärään. Asia lienee aikanaan tietoimituksessa määrätty, ainakin jos tontin tarkoitus on jo sitä erotettaessa ollut selvillä. Yksityistielaki löytyy seuraavasta linkistä:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1962/19620358 - 3422j
Etkös tuota tietä käytä tontilles ajaessa ihan niinku muutkin. Sama maksu kaikille.
- Sohvatiikeri
mutta suhteessa. Se, joka ajaa 200 metriä, maksaa 5% siitä summasta, jonka 4 km ajava maksaa. Siis jos liikennemäärät ovat suunnilleen samanlaiset.
- Esko.s
Sohvatiikeri kirjoitti:
mutta suhteessa. Se, joka ajaa 200 metriä, maksaa 5% siitä summasta, jonka 4 km ajava maksaa. Siis jos liikennemäärät ovat suunnilleen samanlaiset.
Maksut menee tieyksiköiden mukaan.Yksityistien alkupäässä olevat maksavat vähemmän niin huollosta(kuten lumenauraus, sorantuonti,lanaus,ruohonleikkuu pengereiltä,mah.suolaus ym.ym.)kuin peruskorjauksistakin.
Syytä on olla tarkkana että tieyksiköt on oikeudenmukaisesti jaettu ja tarvittaessa kanattaa vaatia yksiköiden uusjakoa koko tiekunnan jäsenille.Oudolta kuulostaa myös se että teidät on kutsuttu kokoukseen puhelimitse,eli jos kutsua ei ole esitetty kirjallisesti 2 viikkoa ennen joko paikallislehdessä tai kotiosoitteeseen tullella kirjellä ei kokouksella ole minkäänlaista päätösvaltaa.Kun teillä on tarkoitus rakentaa vasta parin vuoden kuluttua tulee teidän pitää huoli myös siitä ettei liikennöinnistä tänä aikana tule kustannuksia,vain kiinteistöstä koon mukaan. - Juhana
Esko.s kirjoitti:
Maksut menee tieyksiköiden mukaan.Yksityistien alkupäässä olevat maksavat vähemmän niin huollosta(kuten lumenauraus, sorantuonti,lanaus,ruohonleikkuu pengereiltä,mah.suolaus ym.ym.)kuin peruskorjauksistakin.
Syytä on olla tarkkana että tieyksiköt on oikeudenmukaisesti jaettu ja tarvittaessa kanattaa vaatia yksiköiden uusjakoa koko tiekunnan jäsenille.Oudolta kuulostaa myös se että teidät on kutsuttu kokoukseen puhelimitse,eli jos kutsua ei ole esitetty kirjallisesti 2 viikkoa ennen joko paikallislehdessä tai kotiosoitteeseen tullella kirjellä ei kokouksella ole minkäänlaista päätösvaltaa.Kun teillä on tarkoitus rakentaa vasta parin vuoden kuluttua tulee teidän pitää huoli myös siitä ettei liikennöinnistä tänä aikana tule kustannuksia,vain kiinteistöstä koon mukaan.Tieisttekö yksityistiejuttujen neuvontapuhelimesta, johon voi soitta ja utsia miä vaan y-tieasioita. Nro on 0200 34520. Semmosta ei kuulemma ole muualla ku Suomessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1381520- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69936Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi272769- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37619
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7581Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561- 60557