xanoreita menee jo kahdella eri reseptillä, olen pystynyt vähentämään, mutta kun aina on jotain tilaisuuksia, joissa on pakko käyttää aika reilusti, muuten jää menemättä; en luota itseeni yhtään.
Ja lisään vielä että olin neljäkymmentä vuotta ilmaan mitään lääkitystä ja elämä oli yhtä helvettiä, nyt sitten pääsen ihmisten ilmoille, mutta elämä on toisenlaista helvettiä.
Mitä tässä pitäisi tehdä, ei jaksa kohta enää....
Ja lisään vielä että olin neljäkymmentä vuotta ilmaan mitään lääkitystä ja elämä oli yhtä helvettiä, nyt sitten pääsen ihmisten ilmoille, mutta elämä on toisenlaista helvettiä.
Mitä tässä pitäisi tehdä, ei jaksa kohta enää....
Vastaukset 1
Vanhimmat
peruslääkitys sinulla on? Bentzot on tarkoitettu otettaviksi vain tarvittaessa. Miksi kahdella reseptillä? Eli siis kahdelta eri lääkäriltäkö?
Paljonko sinulle kirjoitetaan kerralla? Minkä vahvuista ja miten paljon joudut ottamaan mg-määrällisesti että se auttaa?
"Mitä tässä pitäisi tehdä, ei jaksa kohta enää.... " Kahdella reseptillähaku tarkoittaa että käytät yli ohjeistetun määrän. Haluaisitko irrottautua niistä kokonaan? Otatko miten usein? Miten monta kertaa viikossa? Miten pitkään olet käyttänyt kys.lääkettä?
Eikö se peruslääkityksen nosto auta? Käytkö terapiassa?
Itse käytin aikoinani alpratsolamia liki 15 vuotta, päivittäin matalalla annoksella ja vieroituksen, hitaan sellaisen, eli liki vuoden jälkeen päätin etten koskaan, en koskaan koske kyseiseen lääkeaineeseen.
Diapamin otan silloin tällöi, samantyyppisiin oireisiin kuin mitä kerrot itselläsi olevan. Toki sekin on bentzo mutta siitä irrottautuminen ei tunnu miltään.