Onko kenelläkään kokemuksia eräästä nuorehkosta mies-terveyskeskuslääkäristä Hyvinkään pääterveysasemalla, hänen luonaan pitää joka kerta ottaa vaatteet pois(alusvaatteisilleen) vaikka kyse olisi vain pääkivusta tms?
Tämä ei ole herjakirjoitus, vaan oikeasti on käynyt näin useamman kerran jo.
Tietääkseni siellä on aikaa kullekin vain 15min, mutta tämä lääkäri "tutkii" aina yli puoli tuntia. Etenkin ihmetyttää kun otteet ja syyt miksi pitää tehdä kropan tutkimus ovat ontuvia.
Tää lääkäri on mun omalääkäri, ja omalääkäriä ei kuulemma voi vaihtaa! Onkohan tässä pakko mennä yksityiselle jos haluaa asiallista palvelua. Ite en oo lääkäri, mutta on tässä tullut eri lääkäreilä käytyä eikä kenelläkään ole ollut samanlaista tapaa hoitaa potilaita! Enkä ole koskaan muilla lääkäreillä joutunut riisuuntumaan esim. pääkivun takia. Tekeekö hän tämän vain nuorille naispotilailleen?
Asiallisia vastauksia kiitos.
Tämä ei ole herjakirjoitus, vaan oikeasti on käynyt näin useamman kerran jo.
Tietääkseni siellä on aikaa kullekin vain 15min, mutta tämä lääkäri "tutkii" aina yli puoli tuntia. Etenkin ihmetyttää kun otteet ja syyt miksi pitää tehdä kropan tutkimus ovat ontuvia.
Tää lääkäri on mun omalääkäri, ja omalääkäriä ei kuulemma voi vaihtaa! Onkohan tässä pakko mennä yksityiselle jos haluaa asiallista palvelua. Ite en oo lääkäri, mutta on tässä tullut eri lääkäreilä käytyä eikä kenelläkään ole ollut samanlaista tapaa hoitaa potilaita! Enkä ole koskaan muilla lääkäreillä joutunut riisuuntumaan esim. pääkivun takia. Tekeekö hän tämän vain nuorille naispotilailleen?
Asiallisia vastauksia kiitos.
Vastaukset 21
Vanhimmat
nuori naispotilas, vai mikä? Sikäli voi olla hyväkin, kun tuollaisessa tarkastuksessa voi paljastua myös piilevät viat, joita ei muutoin esiin tulisi. Hiukan omaperäiseltä tuntuu, vaikka tosin pääsärkykin voi olla lihasjännityksistä johtuvaa. Silloin kun on vaatteet pois pääsee tunnustelemaan lihasten jäykkyyttä, jos tämä lääkäri on perehtynyt itämaiseen luomulääketieteeseen niin silloin asia on ihan normaali proseduurin mukainen. Onko ehdottanut akupunktuuria tai jotain sellasta?
Nuorempi nainen olen. Ymmärrän jotenkin vielä jos pääkivussa pitää ottaa paita pois (vaikkei mun koskaan aikaisemmin kenelläkään ole pitänyt ottaa),mutta että housutkin!! Sitä en tajua. Ja tätä on siis ollut useammilla käyntikerroilla milloin mistäkin syystä, että pitää riisua oli syy mikä vaan. Se ihmetyttää. Oon ollut jo tutkittavana muilla pätevillä fysioilla joskus, joten en koe että terveyskeskuslääkäri tietäisi paremmin. Ei ole ehdottanut akupunktuuria, enkä menisikään koska olen sitä kokeillut eikä se auttanut.
Tulee siellä vaan sellainen fiilis, että vaikka mulla olisi korva kipeä, niin pitää riisua vaatteet. Ei siinä mitään että on perinpohjainen, mutta oudolta toi tuntuu.
Kyllähän hän tietävältä vaikuttaa en sitä voi kieltää, mut musta vaikuttaa että hän menee hiukan rajan yli tossa.
mikään vanha ämmä, vaan nuori hehkeä neito, on toki mahdollista että lääkäri liioittelee tutkimuksiaan tuolla tavoin. Sellainen ei ole lääkärin etiikan mukaista .Kerran tunnet itsesi vaivautuneeksi ja hommasta jää tuollaisia epäilyksiä, on syytä kysyä selitystä suoraan lääkäriltä.
kun menet vastaanotolle ,ja lääkäri laittaa riisuuntumaan, kysy tekeekö vanhoille ämmille samanlailla.
No tekis mieli kysyä! En vaan usko että tekee, eikä miehillekään.
Kyllä vimeksi kysyinkin, että mitä hän tolla tutkimusmenetelmällä oikein hakee.Vastaus oli
ympäripyöreä, eikä liittynyt ongelmaani pätkääkään. Siksi tää homma herättää epäilyksiä.
En muuten epäilisikään, mutta kun näin on tapahtunut jo useamman kerran. Tiedän jo valmiiksi
että jos menen sinne minkähyvänsä vaivan takia, niin hetken kuluttua tutkitaan sitten taas siten että olen "joutunut" riisumaan :( en enää meinaa mennä tolle lekurille. Mietin vaa että tekeekö hän jollekin
muullekin näin.
En usko että jos kysyn suoraan lääkäriltä niin että asia etenee, mutta tiedättekö jollekin muulle kelle voisi kertoa. Olen asiasta maininnut siinä ajanvaraus-huoneessa aikaisemmin kun kävin tällä lääkärillä. Nää hoitajat vain vähättelivät asiaa. ja tiedän että tää varmaan kuulostaa liioittelulta tai joltain pila-jutulta.
Että äijä nauttii selvästi tilanteesta, seksuaalinen hyväksikäyttö ei minun ole koskaan tarvinnut riisuuntua jos menen lääkäriin koska olen mies. Seuraavan kerran kun menet sen luo niin kysy miten se liittyy tutkimukseen ? Tuskin se liittyy siihen mitenkään, olin siellä joskus eräskin lekuri joka käski naispotilaan riisuuntua vaikka valitti että on kurkku kipeä, tästä on jo vuosia aikaa. Kyllä sinuna miettisin mikä tarkoitus perä tuolla ukolla on nauttii kait tilanteesta kun tuolla tavallla saa nöyryyttää. Tuokin jo epäilyttää jos henkilökunta vähättelee asiaa, tietoa on mutta ei välitetää asiasta. Kerro sille lekurille että jos ei perustele moista tutkimusta, niin menet tekemään rikosilmoituksen asiasta niin sitten se joutuu ainakin kertoamaan että r******** se äijä siellä jälkeesi kun olet lähtenyt pois sieltä..
Vaikuttaa tosi oudolta. Kysy seuraavan kerran, että miksi pitää riisuutua ja että mitä hän siinä muka tutkii.
Ja yksi vaihtoehto on tietysti yksityiselle meneminen. Siellä on asiallisempia lääkäreitä, tai ainakin saa itse valita, kenelle haluaa mennä ja kenelle ei.
Itse käyn vain yksityisellä. Ei ne kaikki yksityisetkään lääkärit ihan "normaaleja" ole...
Joo, mutta olisi kyllä ihan kiva saada hyvää palvelua terveyskeskuksesta, koska siitä hyvästä kuitenkin veroja maksetaan ;-) Ja ei ne yksityisetkään tosiaan aina ole ihan ok ja miellyttäviä.
Ap, kuulostaako joku täällä tutulta http://keskustelu.suomi24.fi/node/8553561 ?
Oudolle kuulostaa. Asiassa kannattaa olla yhteydessä:
http://www.valvira.fi/ohjaus_ja_valvonta/terveydenhuolto/ammattihenkiloiden_valvonta tai
http://www.laaninhallitus.fi/lh/etela/sto/home.nsf/pages/E8A99D3FEE82B9CDC2256CA30027CF8C?opendocument
Kantelun johdosta aluehallintovirasto kuulee sitä, johon kantelu kohdistuu pyytäen tältä selvityksiä. Aluehallintovirastolla on myös oikeus tutustua potilasasiakirjoihin kantelun käsittelemiseksi. Aluehallintovirasto voi myös määrätä vastaanoton tarkastuksen ja tarvittaessa pyytää valtakunnallisen asiantuntijan lausunnon. Kantelun tutkiminen on maksutonta ja se käsitellään puolueettomasti. Aluehallintovirasto antaa kanteluun kirjallisen päätöksen.
Kiitos tiedoista, en olisi itse tiennyt mihin pitää olla yhteydessä.
Hyvä kuulla teidän kaikkien mielipiteitä, koska tässä alkaa itse vaan miettiä että on se kumma kun on mulla vaiva mikä hyvänsä niin aina vaatteet pitää ottaa veke. Kyl siinä oikeesti tulee tosi yök-olo sen tyypin luona käynnin jälkeen!
Ja se tosiaan ei kauheen vanha oo, veikkaisin jotain 28-38 välillä!
Sit jos meen sinne asian A takia, niin lääkäri alkaa epäillä asiaa B, jotta saisi taas tehtyä vaatteet-pois-tutkimuksen, koska asiassa A hän ei keksi mitään miksi pitäisi riisua. Tollainen fiilis ainakin on.
Sit tutkimuksen jälkeen hän toteaa, että kyllä se olikin asia A, eikä B.
Tosi paska olo :(
Osaatko vielä neuvoa minkä lomakkeen täytän ja mihin lähetän. Tutkin noista sivuista niitä lomakkeita, mutten ole varma mikä niistä pitää täyttää, en yhtään tunne noita asioita.
Siitäkään en saanut sivuilta selvää, että mihin se pitää lähettää...
Haluan tehdä asiasta kantelun.
Taustatietoa:
Mainitsin asiasta silloin aikaisemmin siihen terveyskeskuksen oman piirin neuvontaan, mutta he eivät uskoneet minua ja vähättelivät. Kun pyysin saada omalääkärin vaihtoa, niin siihen ei suostuttu. On ihan hyvä tehdä asiasta kantelu, koska olen aika vakuutettu että tämä kyseinen mieslääkäri on samanlainen muillekin nuorille naispotilaille. Lääkäriltäkin kysyin suoraan miksi hän näin tutkii, mutta vastaukset olivat mielestäni ympäripyöreitä eivätkä liittyneet itse ongelmaan jonka takia menin sinne. En ole niin rahoissani että olisi varaa alkaa käymään yksityisellä, mutta pakko se raha on nyt jostain repiä koska en tuollakaan halua käydä.
http://www.laaninhallitus.fi/lh/palvelut.nsf/SPPBDF/98F1F37AA7714DC3C2256C0800392E33?OpenDocument&dept=1
Soittele näille, he neuvovat virkansa puolesta. Kyllä tollasessa tapauksessa kannattaa kantelu tehdä. Potilasasiamiehet ei yleensä uskalla tehdä asioille yhtään mitään. Potilasasiamiehenä saattaa toimia joku sairaanhoitaja oman toimen ohella ja pelkää puuttua lääkäreiden toimiin.
Jos sinulla on mitä tahansa moitittavaa, tee huomautus asianomaiseen paikkaan. Nettipalstalla on ihan turha urputtaa. Itse asiassa en usko koko tarinaa.
Suurkiitos neuvoista, laitoin kantelun menemään eteenpäin. En halua että muut nuoret naiset joutuvat kärsimään
mieslääkärin kyseenalaisesta kohtelusta.
Höpö-höpölle, kirjoitin sen takia tänne koska en tiedä mihin pitää ottaa yhteyttä ja halusin kuulla onko muilla ollut kokemuksia tällaisesta. Enhän kuitenkaan ole ainoa joka siellä käy. Otin aikaisemmin yhteyttä terveyskeskuksen neuvontaan, eikä minua otettu tosissaan. yritin myös vaihtaa omalääkäriä, mutta sanottiin ettei sitä saa vaihtaa :(
Voisin tietenkin mennä suoraan tämän lääkärin juttusille mutten uskoettä siitä on mitään hyötyä. hän todennäköisesti kieltää asian ja jatkaa puuhiaan aikaisempaan malliin.
tosi paljon kiitoksia kaikille, jotka ovat kirjoittaneet tänne ja auttaneet mua tässä asiassa.
itse en menisi semmoisen lääkärin vastaanotolle
joo,
en näe syytä miksi pitää ottaa vaatteet vain huvikseen pois. järki käteen....
hanskaan vetää kun lähdet vastaanotolta pois.
kantelua peliin ja enskerralla nauhoitat oman tutkimuksesi.
Täällä on ollut vuosikausia henkilö, joka on valittanut "lääkärin epäaiallisesta käytöksestä". Missä sheriffi?
Annetaan ihmisten kuvitella omiaan ihan rauhassa, jos jostakin huomionkipeästä tuntuu hyvältä kirjoitella "seksinovelleja" niin kirjoitelkoon.
Katselihan minuakin naispuolinen kansakoulunopettajani "sillä silmällä" ollessani 7-vuotias. Ja kopeloikin, tosin tukasta, luokkahuoneen nurkkaan raahatessaan tunnilla piereskelyni vuoksi. Ei ollut silloin valituslomakkeita.
Tuolta saat selville, onko kyseessä aito lääkäri vai mikä lie. Riittää kun tiedät lääkärin nimen.
https://julkiterhikki.valvira.fi/Default.aspx?lang=fi
Hei ! Yksinkertaisesti sun lekuri katsonut sua sillä silmällä ! Muistan työpaikkalääkärini vuosien varrelta... sama juttu , piti ottaa vaatteet pois vaik kurkkuu valitti.... myöhemmin selvis et oli homo.... Älä välitä, ihmisiä ne lekuritkin on !!!!
jos lääkäri sanoo et vaatteita pois, ei tarkoita et alusvaatteisilleen vaan vaikkapa pusero, kun kuuntlee sydäntä ja keuhkoja, its ekäsitin väärin joskus, ja menin suoraan lääkärin huoneeseen alushoususillani ja voi olla et lääkäri ei kehtaa oikasta..