Tuommosten liittojen johtajat pitäisi hirttää suoraan! Kuinka helvetissä 3000 paskiaista on saanut tämän aikaan? Toivon, että työnantajille tulee lakon jälkeen järki käteen ja ulkoistaa kaiken satamatoiminnan ulkolaisille yrittäjille. Lähinnä venäläisille ja virolaisille.
Hyi, että halveksin tuollaista "ammattiliittotoimintaa". Kiristystä koko suomen valtioa kohtaan ja kiristyshän on rikos. Uusi laki voimaan mahdollisimman pian sellaisen, joka kieltää automaattisesti lakot, jos se käy kolmannen osapuolen päälle.
Hyi, että halveksin tuollaista "ammattiliittotoimintaa". Kiristystä koko suomen valtioa kohtaan ja kiristyshän on rikos. Uusi laki voimaan mahdollisimman pian sellaisen, joka kieltää automaattisesti lakot, jos se käy kolmannen osapuolen päälle.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tekemään loppuikääsi samalla palkalla töitä?
"Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n mukaan satamissa työskentelevien, lakolla uhkaavien ahtaajien ansiot ylittävät ansiot muilla teollisuuden aloilla. Liiton mukaan ahtaajien palkat ovat myös nousseet nopeammin kuin muilla aloilla."
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2010/02/16/nain-paljon-lakolla-uhkaajat-tienaavat/20102373/139
Toivottavasti tuo on provo
-sähän voit mennä vaikka Intiaan katsomaan mitä tapahtuu, kun mitään ammattiliittoja ei ole, eikä kukaan pidä työntekijöiden puolia
-siinä ei käy niin, että palkankorotukset jää tulematta, vaan kaikissa työoloissa,työehdoissa, palkassa jne lähdetään jyrkkään syöksyyn
-rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy, eriarvoisuus kasvaa, rikollisuus lisääntyy, syrjäytyneitä on aina vaan enemmän
Miksei verrata mikä tilanne on muissa EU-maissa vai onko se ay-liikkeelle tabu?!
Viro ja Puola kuuluu
-meidän rahoilla niitä nyt yritetään nostaa samalletasolle "länsimaiden" kanssa
-vai onko tarkotus pudottaa Suomi niiden kanssa samalle tasolle, niin tulee käymään, jos täälä ei pidetä puoliaan
-hyysätään kaikkia Bulgaari, Romania turvapaikanhakijoita, koitetaan Virolaisella halpatyövoimalla polkea suomalaistenkin palkat samalle tasolle
-ette oikeesti voi olla noin typeriä, että kuvittelette sen jotain hyvää aiheuttavan
huomaat kuinka sinua petettiin aanestäessäsi kyllä EU:lle. Kaikki työntekijöiden palkat
tullaan tasapäistämään eli suomalaisillekin virolaisten palkat niin kilpailukyky ei pääse
heikkenemään. Kai sullakin on kiinalaista elektroniikkaa paikat täynnä tai jostain muussa
halpamaassa tuotettua. Avainhenkilöille ja piiskureille maksetaan tietysti bonusta.
Hirtetään vaan mutta aloitetaan siitä pitkästä hirttämättömien roistojen listasta, josta löytyy mm. M. Lilius ja kaikki edellisen lamat sutkit, puliveivaajat ja arkki tehdit. Kuoleman tuomiot ei vanhene.