Jumala on yksi

Onko niin, että Jumala tuomitsi itse itsensä kuolemaan, vaikkei sinänsä ollutkaan mahdollista, että Jumala olisi kuolemalla kuollut, koska Hänessä ei ole syntiä?
572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näinhän se on nähtävä noiden alla olevien raamatun jakeiden perusteella. Onko sitten mainitsemasi "tuomitsi" oikea sana, niin sitä en tiedä.....miksi Hän olisi itseään tuominnut, koska Hänessä ei syntiä ole. Jokatapauksessa Jumala tuli lihaksi eli täällä ihmisen olomuodossa ja kulki koko tien aina tuonelaan saakka, mutta siihenpä se sitten päättyikin "Kuolema, missä on sinun otasi?" Tai oikeammin, siitä se vasta alkoikin, nimittäin Elämä.

Johannes 1:1-2Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. Hän oli alussa Jumalan tykönä.
Johannes 1:14 Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta.

Äänestä

kaikkivaltius lienee ollut rajallista joten Jumala joutui oman määräyksensä uhriksi ja vähään aikaan ei kai ollut jumalaa ollenkaan. Sitä ihmettelen kuka herätti kuolleen jumalan?

Äänestä
  • olen sitä mieltä, että Jumalan suurin salaisuus on Kristuksessa, ja "Sana aukaisee ovet sen tuntemiseen".

    Äänestä

että ihmiset tuomitsivat Jeesuksen kuolemaan?

Jumala ei kuollut Golgatalla,vaan ihminen, joksi Jeesus syntyi. Jumala (Raamatun mukaan Jumalan on henki) on ikuinen ja kuolematon.

Äänestä
  • kaikkien meidän syntivelkamme ja sairautemme,että me saisimme vapauden ja syyttömyyden Hänen edessään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aikilas kirjoitti:

Onko niin, että Jumala tuomitsi itse itsensä kuolemaan, vaikkei sinänsä ollutkaan mahdollista, että Jumala olisi kuolemalla kuollut, koska Hänessä ei ole syntiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu