Maksetaanko nyt tulleesta ajoneuvoverolapusta siinä olevan summan mukaan, vai ohessa olevan CO-päästötaulukon mukaan? Auto on m.2002 ja otettu käyttöön samana vuonna.
joko nyt ?
ojavalo
2272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
siis maksaa se mitä laskussa lukee. Muuten maksat myöhemmin myös korkoja ja nehän eivät ole autoihin liittyvissä tapauksissa matalia suomessa. Kyllä ne osaa oikein laskuttaa, sinulle jää korkeintaan mahdollisuus valita vuoden kattavan kertamaksun ja muutaman lyhyemmän aikajakson välillä.
summan mukaan tietysti.
vm.2002 henkilöauton maksu menee CO2 arvon mukaan, mutta ottakaa huomionn että 3/2010-3/2011 välisenä aikana tulevat veroliput sisältävät osittain vanhaa ja osittain uutta veroa jolloin summa ei siis vastaa mukana mahdollisesti olevaa taulukkoa (on se sitte massa tai CO2 taulukko).
Tästähän jo varoiteltiin ennakkoon että ihmiset menevät sekaisin siirtymäajan maksujen kanssa ja puhelimet tulevat pirisemään ;)