HS uutisoi tänään, että Tullin laittomat alkoholitakavarikot tulee purkaa ja viinin tilaaminen netistä on täysin laillista. Koska kaatuu viimeinen llinnake, eli täysin järjetön autovero?
Alkoholiakin saa
tuoda!
8246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No sitä viinaahan on aina saanut tuoda rajoitetun määrän omaan käyttöön ulkomailta. Ei siinä nyt mitään muuta eroa tule kuin, että voi netistä omaan käyttöön tilata matkustamatta itse.
Pitäisi varmaankin sitten saada tuoda myös pari pientä autoa omaan käyttöön siinä matkatavaroissa ulkomailta. Nyt tietysti myös nettitilauksena postilaatikkoon. Muista tilata myös paristot!
"RAJOITETTU MÄÄRÄ" ????
EUssa kun ollaan tavaroiden liikkuminen on vapaata eikä tuollaisia rajoitteitta saa olla.
Arvoisa nimimerkki "Rajallinen äly", ymmärrän ongelmasi. Täydennän kuitenkin, että tavaroiden liikkuminen on vapaata aivan samoin kuin jäsenvaltion rajojen sisällä tapahtuva veronkantokin.
Tavaran vapaa liikkuvuus ei näytä koskevan ainakaan suomalaisia :( Ollaan Suomessa niin EU:n jäseniä, paitsi kun pitäisi omille kansalaisille antaa oikeus ostaa halpoja, turvallisia autoja. Tätyy olla todella pervo virkamies, kun haluaa tapattaa kansalaisia turvattomilla, vanhoilla autoilla.
No jos joku "kiintiö" on tuotaville juomille missä se on näkyvillä ja mitä mieltä siitä on korkein lakielin Eun komissio?
"...aivan samoin kuin jäsenvaltion rajojen sisällä tapahtuva veronkantokin."
EU:ssa verotus on hyvinkin säädeltyä jo nyt ja eteenpäin mennään. Palkka- ja kiinteistöverotuksessa ollee tulevaisuudessa pieni kansallinen liikkumavara.
tuollaisissa EU:n sääntelyväitteissä. Pane edes joku fakta mukaan. EU säätelee kyllä jossakin määrin verotuksen minitasoja, jottei synny epäreilua kilpailua. Samoin alv-rintamalla pyritään mekaanisen menettelyn yhtenäisyyteen keinottelujen välttämiseksi.
Jäsenvaltion sisäiseen verotukseen EU:lla ei ole ollut mitään vaikutusvaltaa, eikä edes yritystä sellaiseen. Tämä on nimenomaan todettu mahdottomaksi jäsenvaltioiden verosysteemien täydellisen erilaisuuden takia. Uuden perustuslain julkistamisen yhteydessäkin nimenomaan kerrottiin, ettei sekään tuo mitään uusia vaikutusmahdollisuuksia jäsenvaltioiden verotusoikeuksiin.
Sellaisia välillisiä veroja kuin autovero, voi jäsenvaltio kerätä oman harkintansa mukaan ilman mitään rajoituksia EU:n taholta. Nyt ja näkyvissä olevassa tulevaisuudessa.
Tällä alkoholipäätöksellä on laajat seuraukset. Nyt suomalainen oikeusaste ensimmäistä kertaa näki viranomaisen toiminnassa moitittavaa!