natseja ei puhdistettu samalla tavalla kuin saksalaisille tehtiin v-45 jälkeen.Kuulustelut,rangaistukset ja uudelleen koulutus.Tuntuu vähän epäloogiselta liittoutuneilta,vai eivätkö päässeet yksimielisyyteen tavoista.Tokihan tässäkin maassa sotarikoksia tapahtui.Pelkkien ylimpien johtajien rankaisu ei tuonut julki kaikkia rikoksia.Hämmentävää.
Miksi suomalaisia
10
137
Vastaukset
- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Miksi suomalaisia natseja ei puhdistettu samalla tavalla kuin saksalaisille tehtiin v-45 jälkeen?"
Siksi, että suomalaisia natseja ei ole koskaan ollut olemassa.- rrrrhhhh
natsiliput helsingissä sotavuosina,rodunjalostuslaitos, ss-pataljoona,Hitlerin vierailu v.42.Ase-ja ruokatoimitukset saksasta suomeen.sotainfrastuktuuri puolustuslinjojen rakentamista myöten.Turha väittää että saksalaiset natsit olisivat toteuttaneet mitään näistä ilman että suomalaiset olisivat alistuneet tuolloin liittolaisuuteen.Erillissota oli vain joidenkin suomalaisten levittämä ajatus,jotta olisimme saaneet vähän paremman maineen länsiliittoutuneitten silmissä.Ei suursuomen rakentaminen aivan tuulesta temmattu ajatus ollu,natsimieliset tätä ajoivat.
- lippuineen
rrrrhhhh kirjoitti:
natsiliput helsingissä sotavuosina,rodunjalostuslaitos, ss-pataljoona,Hitlerin vierailu v.42.Ase-ja ruokatoimitukset saksasta suomeen.sotainfrastuktuuri puolustuslinjojen rakentamista myöten.Turha väittää että saksalaiset natsit olisivat toteuttaneet mitään näistä ilman että suomalaiset olisivat alistuneet tuolloin liittolaisuuteen.Erillissota oli vain joidenkin suomalaisten levittämä ajatus,jotta olisimme saaneet vähän paremman maineen länsiliittoutuneitten silmissä.Ei suursuomen rakentaminen aivan tuulesta temmattu ajatus ollu,natsimieliset tätä ajoivat.
ja ideologioineen omiaan ja suomalaiset omiaan. Natsimyönteisyyttä sattoi alussa olla, mutta se hävisi varsin vilkasta tahtia joitain pikkuryhmiä lukuunottamatta.
Suomi kävi erillissotaa ja pyrki koko ajan ottamaan etäisyyttä Saksaan aina kun se oli mahdollista.
Suur-Suomi ei missään vaiheessa ollut virallisissa ohjelmissa. Voihan olla, että asialle olisi ollut katetta, jos Saksa olisi voittanut. Nyt Ryti kielsi koko asian käsittelyn jo loppuvuodesta -41.
- olevan natseja
Ribbentrop saapui 22.6.-44 iltapäivällä Hitlerin käskyllä Helsinkiin. Jo matkalla lentokentältä hän kyseli v. Blücheriltä löytyisikö Suomesta 1000 luotettavaa miestä jotka tarvittaessa pystyisivät kaappaamaan vallan Suomessa. Saksalainen diplomaatti Blücher selitti Suomessa olevan vain 3% kansanosan hyväksyvän autoritäärisen vallan. Itse asiassa hän voinut nimetä ketään natsijohtajaa. Ulkoministeri oli tyytymätön selitykseen ja oli palannut aiheeseen vielä useasti.
- (iok654)
"Miksi suomalaisia natseja ei puhdistettu samalla tavalla kuin saksalaisille tehtiin v-45 jälkeen."
Tämä on kaikkien kysymysten äiti. Suomi ei ollut Saksan valloitama vasalli, vaan itsenäinen demokraattisesti hallittu kansakunta. - Muutamat
Vietiin NL:oon ja olivat Malmilla lentokoneet odottamassa oikeuden käynnin aikana. Aika moni lähtikin Venezuelaan. Osa oli toiminut kenttäoikeuksissa ja pelkäsi punavalpon ja käpykaartien kostoa. Kauhanen kuoli siellä hämärissä oloissa. Ihmisiä kuoli oudoissa onnettomuuksissa.
- Kronstad
Suomiryssät, Leino etunenässä, toimitti salaa Suomen kansalaisia, vieläpä vastoin kaikkia lakeja, NL:oon.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Leinon_vangit
Leinolle kävikin köpelösti myöhemmin. Hän pelkäsi loppuikänsä salamurhaajia.
NL halusi kaikki Suomeen paenneet Kronstadin kapinan johtajat takaisin ja saikin lopulta!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kronstadtin_kapina
Stepan Petrisienko (s. 1890), eräs Kronstadtin kapinan johtajista. Vankeusajan pituus ei ole tiedossa. Kuoli vankeudessa vuonna 1945. Luultavasti ammutiin kuulutelujen jälkeen.
Severin Dobrovolskij taisi olla toinen kapinajohtaja.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Idän_Emigranttien_klubi
Unto Parvilahti: Berijan tarhat
http://suomenhistoriaa.blogspot.com/2008/12/berijan-tarhat.html
Stepan Petrisenko, oli Kronstadtin kapinan aikana vastavallankumouksellisen matruusineuvoston puheenjohtaja, elänyt sen jälkeen Suomessa - Vakaaa Vanhaaa
Muutama taustaltaan Saksalainen, myös luovutettiin ...
- tf97tf9o
Kuka natsi vietiin Neuvostoliittoon? Kuka lähti Venezuelaan? Nimiä!!
- Vakaaa Vanhaaa
Koska Suomi on oikeusvaltio, jossa rangaistuksen saa kun tekee rikoksia.
Kuulustelut ja oikeudenkäynnit on tätä varten, kun ei ole rikosta niin ei tule myökään tuomiota.
Uudelleenkoulutus on enempi noita kommunistimaiden juttuja, ei niitä ole länsimaissa järjestetty ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351432
- 1101193
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261023Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89974Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313871- 99823
- 38712
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144644