Montako suomalaista kaatoi Laatokan saarilla suomalaisia häirinnyt Kuusisen kansanarmeijan Jalkaväkirykmentti 6 komentajanaan majuri Kalle Ahonen?
Rykmentissä oli muutama sata miestä suomalaisia kommunisteja, itäkarjalaisia ja vepsäläisiä.
Rykmentissä oli muutama sata miestä suomalaisia kommunisteja, itäkarjalaisia ja vepsäläisiä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Suomalainen vastaan suomalainen, huh huh.
Puna vs Valko eli kuten elää täälläkin niiden geenien ohella.
Geenien?
Mitä väliä sillä on. Saksa ja Suomi puollusti Eurooppaa venäläisiltä barbaareilta yhdessä liettualaisten, latvialaisten ja virolaisten aseveljiensä kanssa.
Saksa ja Baltian maat kärsivät enemmän. Unkari ja Romania yrittivät puollustaa Keski-Eurooppaa ja Italia pitää Itävallan kanssa kurissa Balkanin villi-ihmisiä.
Lopputulos oli Akselivaltojen häviö ja Hitlerin itsemurha.
Osa meistä elää valheessa?
Laatokan saarien Talvisota on kummasti unohdettu. Lienevät olleet sodan kovin paikka sillä puolustajien tappiot olivat likimain 100 %. Missään muualla ei päästy lähellekään sitä lukemaa, onneksi. Miksi vaietaan?
Tietääkö kukaan hyvää kirjaa, jossa kerrottaisiin näistä Laatokan saarten taisteluista?
saarten taistelut on kuvattu historioissa niin kuin muutkin. Siitä on lisäksi ihan oma kirjansakin.
Miten yki ihminen voikin keksiä noin paljon valheita ihan sikana, vaikka on korppi, tai oikeastaan pöllö.
Suomen ja Saksan armeijan ylväs miekka kaatoi miljoonia venäläisiä, armenialaisia, georgialaisia ja muuta Neuvosto-roskaa. Veikkaan että Kuusisen armeija koostui lähinnä valko-venäläisistä koska suurin osa ei siinä porukassa todellakaan ollut suomalaisia.
Fakta on kuitenkin tämä. Suomi ja Saksa antoivat Venäjälle turpaan niin väkevästi että iivana muistaa sen ikuisuuden ajan.
unohtaa torjuntavoittonsa?
Montako kaatui yhteensä?
Hyvä huomio, suomalaisten "veljessodan" arvet eivät olleet umpeutuneet ja punaiset tottelivat vanhaa herraansa, sokeasti.
Talvisodan historia ei edes mainitse koko r ykmenttiä. 72. Divisioonan kyllä.