Voiko lääkäri tehdä jonnekkin ilmoituksen mikäli epäilee esim. rauhoittavien lääkkeiden väärinkäyttöä?. Voiko tai saako lääkäri ilmoittaa toisille lääkäriasemille kyseisistä epäilyksistään? Tai esim. Poliisille, Kelaan ym?
Lääkkeistä.
?epäilijä??
9270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tehdä pakkohoitolähetteen mielisairaalaan itsetuhoisuuden perusteella.
hän voi ilmoittaa KELA:n jolloin lääkkeiden käyttöä seurataan. Poliisilleko? No ei todellakaan
ainakin KELA:n jossa sitten seurataan tilannetta. Poliisia ei kiinnosta kenenkään yliohjeiden otot
Mitä siihen käutännössä liitty jos lääkäri ilmoittaa kelaan ja kela alkaa seurata tilannetta?? Ottaako kela yhteyttä työnantajaan vai miten ne toimii??
valaista että miten KELA voi seurata jonkun lääkkeiden käyttöä?
olen tyhmä varmaan mutta en ymmärrä.
tekemistä yksilön lääkkeenkäytöllä on TYÖPAIKAN KANSSA?! Eli ei, ei todellakaan oteta mihinkään työpaikkaan yhteyttä! Asiakkaaseen itseen sen sijaan otetaan.
Nina...; oletko kuullut lääkkeiden maksukatosta, eli kun asiakas on maksanut KELA-korvauksen piiriin kuuluvista lääkkeistä n. 600 euroa, niin sen jälkeen lääkkeet maksavat 1.50 koko sen kalenterivuoden. Itselläni maksukatto täyttyy aina jo tammikuussa. Tässä yksi esimerkki.
Lääkkeiden käyttöä KELA ei voi seurata, sen sijaan lääkkeiden OSTOA se voi.
No, kyllä niitä useamman, samasta lääkkeestä eri lääkäreiltä reseptin hakevia löytyy, ihan vain tiedoksi ed.vastaajalle. Esim. pk-seudulla on valtavasti yksityisiä lääkäriasemia.
kuka sinne KELA:lle ilmoittaa että mitä lääkkeitä kukakin ostaa apteekista??
vai ilmoittaako ne apteekin ihmiset KELAlle että nyt Matti Meikäläinen osti sitä lääkettä sen ja sen verran.
ellen siis itse vie niitä kuitteja kelalle...? (tosin ei minulla ainakaan varmaan tuo maksukatto koskaan ylity, jos vuodessa 600 e täytyisi maksaa)
anteeksi tyhmyyteni!
resepti-lääkkeistä joista saa kelakorvauksen menee tieto apteekin kautta kelalle, isommissa apteekeissa päivittäin ja pienemmissä kerran pari viikossa. Kela seuraa lääkkeiden käyttöä ja voi ilmoittaa apteekkiin väärinkäytöksistä.
Jos ja kun potilas ei pyydä lääkäriltään suurempia annoksia,niin eihän siinä silloin ole mitään epäilemistä.
Suurin osa potilaista käyttää lääkettä oikein,ja ne väärinkäyttäjät ovatenimmäkseen niitä jotka eivät ole
hakeneet mitään reseptiä vaan ostavat kadulta viikonloppurilluitteluihinsa,ja se on väärin kun terve
ihminen alkaa käyttää viinan lisänä rauhoittavia tai piristäviä lääkkeitä.