Lapua on varmaan Suomen positiivisin kunta. Jäähalli rakennettiin nousukaudella, kun silloin kuulemma kannatti rakentaa kun oli rahaa. Nyt rakennetaan kallista palloiluhallia kun nyt kuulemma kannattaa rakentaa kun on lama. Jos kaikki ajattelisi näi positiivisesti olis monet murheet tiessään.
positiivista
simpsiö simpsiö simp
7257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nousukaudella on rahaa, ja sitä on tiedossa myös jatkossa. Lama aikana kannattaa piristää rakentamista, jos siihen on rahkeita, joten en näe Lapuan tehneen väärin kummassakaan tapauksessa.
urheiluun kannattaa satsata aina. Siinä ei ole mitään riskiä kun veronmaksajat maksaa jokatapauksessa.
Ei muuta kun eläkeläisille ja muille yhteiskunnan eläteille iäisyyspilleri poskeen niin ei tule kuluja niistäkään
Nousukaudella rakennettiin jäähalli ja seuraavana vuonna nostettiin veroprosenttia.
sanoi kirkkain silmin että ei tule kaupungille kuluja! kuinkas kävikään
Jäähalli kaatui kaupugin syliin jo ennenkuin se ehti valmistua. Eli Lapua omistaa hallin. Kumminkin tehtiin sopimus, että kaupunki ostaa 10 vuotta päivävuoroja 25000 euroa /vuosi. Kummallista kun pitää ostaa itseltä. No ei tämä ole Lapualla ainut kummallisuus.
Oliko tarkoitus nostaa posiitiivisessa mielessä esiin pelkästään nämä urheilupaikkainvestoinnit kuten monesti aiemminkin? Vai ovatko muut investoinnit jotenkin päässeet unohtumaan?
Olikos sekin lamaa silloin, kun miljoonia pantiin vanhaan paukkuun ja pramiaa piti olla?
Ja korkeasuhdannetta taisi olla silloin, kun peruspalveluihin lueteltavaan taidemuseoon investoitiin saman verran kuin harjoitushalliin?
Eli ei pelkkään urheiluun, vaan myös kulttuuriin on satsattu. Torstain ilkassa kulttuuritoimenjohtaja vaikutti iloitsevan harjoitushallista hänkin vai luinko väärin?
Jos nämä kaikki hömppä hommaan laitetut rahat olis pantu esim. peruspalveluihin niin Lapualla olis koulut
kunnossa, terveyskeskuksessa tarpeeksi petipaikkoja ym,ym. Eli täällä olisi tällä hetkellä ASIAT KUNNOSSA.
Nyt ne on täysin retuperällä, mutta onhan meillä veronmaksajien maksettavana piirrustusmuseo,jäähalli
ja kohta vissiin palloiluhalli ja ehdottomana tämän aikakauden valtuutettujen kruununa simpsiön rinne-
hiihtokeskus. Koitetaan me veronmaksajat vaan maksaa veromme tunnollisesti, kyllä näitä tuhlaajia joilla
ei ole mitään vastuuta päätöksistä piisaa. Ps. Toivottavasti olen edes tuosta viimeisestä hankinnasta väärässä.