onko kokemuksia? miten tehdään, fiilikset, onnistuuko seksi kuinka pian jne.jne
MIEHEN STERILISAATIO
Pallit pois?
1228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Varsin helppo toimenpide. Tehdään päiväkirurgisesti paikallispuudutuksessa, ei vaadi sairaslomaa eikä muuta jälkihoitoa kuin puhtaanapitoa, seksissä on viisasta pitää muutaman päivän tauko etteivät ompeleet avaudu. Jälkikipuja on sen verran kuin nyt pienestä haavasta on - ei mainittavasti.
Itselleni oli yllätys että ehkäisystä pitää huolehtia vielä kolmen neljän *kuukauden* ajan leikkauksen jälkeen, ennen kuin voi olla varma ettei "vahinkoa" enää satu.
Leikkaus ei vähennä haluja eikä kykyjä, ei myöskään kerralla purkautuvan sperman määrää.
Varjopuolena on tietysti se ettei operaation purkaminen käytännössä ole mahdollista. Yrittää toki voi mutta tulos on epävarma.
Jos potilas on kovin toimenpidepelkoinen, leikkaus voidaan tietysti tehdä narkoosissakin; tällöin viivytään sairaalassa yön yli.
Yleislääkäri tai urologi kertoo lisää.