taas yhden kerran päättynyt, niin sekö oli taas sapatinvieton ja pyhityksen opetus, että adventismin ulkopuolella olevia toisinajattelevia Jeesukseen uskovia lähimmäisiäsi saat taas tuomita kadotukseen, vaikka Isä Jumala ei ole antanut kenellekään lupaa lähimmäisensä tuomitsemiseen.
Sillä mistä sinä adventisti lähimmäisesi tuomitset - siihen sinut itsesi syypääksi tuomitaan.
Sillä mistä sinä adventisti lähimmäisesi tuomitset - siihen sinut itsesi syypääksi tuomitaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ap. t. 24:15
ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus,
jota nämä itsekin odottavat,
sekä vanhurskasten että vääräin.
Minä pidän Paavalin lailla sen toivon Jumalaan, että väärätkin nousevat
haudoistaan ja heidät tuomitaan kerran lopussa. Jos adventismin palkka
olisi vain olemattomaksi haihtuminen, niin sittenhän heillä ei olisi mitään
hätää parannuksen tekemisen kanssa. Mutta väärät tuomitaan aikanaan.
että Isä Jumala kunnioittaa sinun vakaumustasi ja vastaaa sinun toivoosi runsaalla siunauksella jo tässä ajassamme. Ole luja ja vahva uskossasi, äläkä anna kenenkään löperöpuhujan horjuttaa uskoasi..
Anttiseni. Kerrankin olet ymmärtänyt jotain Raamatusta juuri samoin kuin adventistit.
Juuri noinhan adventistitkin uskovat, että "väärätkin nousevat haudoistaan ja heidät tuomitaan kerran lopussa." Sehän on se toinen ylösnousemus, josta Raamattu puhuu.
opetuksessaan, että uskovat olisivat yhtä Raamatun kirjoitusten tuntemisessa ja ymmärtämisessään. Että ei siitä yksimielisyydestä nyt tartte senkummemmin suurta numeroa tehdä..