Elastisuus

Mikkis

Kukahan saatanan idiootti on keksinyt käyttää sanaa "elastisuus" auton sitkeydestä? Ajatellaan esimerkiksi materiaalioppia, jossa on jo sanat sitkeä ja elastinen käytössä. Sitkeä tarkoittaa materiaalia, jonka murtamiseen tarvitaan paljon energiaa. Elastinen taasen tarkoittaa materiaalia, joka venyy katkeamatta. Miksei auton yhteydessä voi puhua sitkeydestä, joka viittaa edes jollain tavalla voimaan tai energiaan? Eihän se auto kumista ole rakennettu.

Huomaa, että on automyyjät olleet taas vauhdissa.

3

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inertia

      ... kun on aina puhuttu kuminauhamaista vetoa antavista moottoreista... Nyt ne sitten ovat tulleet elastisiksi voimanlähteiksi... :)

      Tarkoitus kai kummallakin vähän ontuvalla termillä on antaa kuva moottorista joka jaksaa puurtaa hyytymättä kaikilla kierroksilla vaikka todellista tehoa siinä ei olekkaan... :)

      • M1nä

        "Kuminauhamainen veto" ei tarkoita että moottori olisi tehoton. Se vain vetää tasaisesti, esimerkiksi 3-vaihteella ryömintänopeuksilta loppuun saakka, ilman ravistelua tai "turbo-potkuja". Kuminauhavedon luonne ei siis ole ritsatyylinen, vaan kuten lennokin jossa on kuminauhakäyttöinen propeli. Jos ryömintänopeudesta lähtee täyskaasulla, kuminauha alkaa purkautua ja vauhti nousee miellyttävän tasaisesti kunnes kuminauhasta veto loppuu. Jos moottorissa on tavanomaista voimakkaampi "kuminauha", sitä kuvataan yleensä muilla tavoin.


      • Inertia
        M1nä kirjoitti:

        "Kuminauhamainen veto" ei tarkoita että moottori olisi tehoton. Se vain vetää tasaisesti, esimerkiksi 3-vaihteella ryömintänopeuksilta loppuun saakka, ilman ravistelua tai "turbo-potkuja". Kuminauhavedon luonne ei siis ole ritsatyylinen, vaan kuten lennokin jossa on kuminauhakäyttöinen propeli. Jos ryömintänopeudesta lähtee täyskaasulla, kuminauha alkaa purkautua ja vauhti nousee miellyttävän tasaisesti kunnes kuminauhasta veto loppuu. Jos moottorissa on tavanomaista voimakkaampi "kuminauha", sitä kuvataan yleensä muilla tavoin.

        Jostain syystä yleensä nämä "kuminauhamaiset" koneet ovat melko pieniä tai keskikokoisia koneita. Isoja tasaista vetoa ja runsasta vääntöä antavia koneita yleensä sanotaan "vääntäviksi", "väkeviksi", "laajan tehoalueen" omaaviksi tms. Harvoin ole kuullut kuminauhamaisuudesta puhuttavan yli 150 hv vapaastihengittävien koneiden kohdalla. Kuminauhamaisuuteen liittyy yleensä myös kierrosherkkyyden puute. Kone on siis eleettömän tasainen... :)

        Mutta eiköhän näillä määreillä nyt saatu jo jotenkin asia hanskaan. Jokainen voi ymmärtää kuminauhamaisuuden haluamallaan tavalla... Sehän on vain kielen rikkautta kun voi kuvailla monipuolisesti ilmiöitä... :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe