VESIASIALLE emme mahda mitään.

Täällä liikkuu ihmisiä, jotka ripustautuvat Marko Sihvoseen kuin hukkuva oljenkorteen. Hänestä toivotaan alkusysäystä sellaiselle kansanliikkeelle, joka panee alulle EU:n kaatavan sisällissodan. Tosiasia on, että tässä vesiasiassa me tavalliset kansalaiset emme mahda EU:lle mitään. Suomen vedet on jo myyty, vain pois vieminen on vielä toteuttamatta, ja sekin toteutetaan vuorenvarmasti.

EU on juntan johtama diktatuuri ja suurvalta, eikä mitään suurvaltaa ole koskaan kaadettu kansanliikkeillä. Ei edes kansannousuilla. On vain kolme tapaa, jolla mahtivaltiot voivat kukistua. Ensimmäinen on hidas moraalinen rappeutuminen. Rooman valtakunnassa kansaa lakkasivat muutaman vuosisadan aikana yhteiskunnan puolustaminen ja isänmaallisuus kiinnostamasta, kun juopottelu, irstaus ja tapainturmelus levisivät, eivätkä hallitsijat saaneet kansaa kuriin. Moraalin rappeutumisen jälkeen valtakunta oli helppo vastus barbaariheimoille.

Toinen on kukistuminen sodassa. Edes sisällissota ei romahduta valtiota, josta löytyy todisteita mm. USA:n ja Suomen historiasta. Vain ulkopuolinen hyökkääjä voi sen tehdä. Natsi-Saksa jos mikä oli suurvalta ja kontrollivaltio, joka eli voimansa tunnossa, mutta vasta sota ulkoisia vihollisia vastaan luhisti sen. Eivät maan toisinajattelijat.

Kolmas tapa on valtion ylimmän auktoriteetin, presidentin, kuninkaan tms. tekemä jyrkkä linjanmuutos aiempaan politiikkaan. Neuvostoliitto oli voimakas valtio, ja kansa eli pelossa, kunnes tuli Gorbatshov, ja antoi kansalle sananvapauden ja taloudellisen vapauden. Valtio luhistui viidessä vuodessa ja jakaantui niiksi 15:sta pienemmäksi valtioksi, joista se oli väkipakolla koottu.

Kun tiukka, kansalaisiaan kontrolliva suurvalta päättää jotain tehdä, se myös tekee sen, eivätkä siinä auta kansanliikkeet. Unkari oli osa itäblokkia, ja käytännössä Neuvostoliiton vallan alla. Siellä tapahtui kansannousu, joka tukahdutettiin rajusti. Valtio saattoi toimia näin, koska sillä oli isoveli NL:n sotilaallinen tuki takanaan. Apua olisi kyllä tullut pian, jos Unkari ei itse olisi toiminut. Sama toistui myöhemmin Tsekkoslovakiassa. Edes Puolan Solidaarisuus-ammattiliitto ei saanut valtavilla lakkoaalloillaan valtaa vaihdettua. Valta vaihtui vasta, kun suuri ja mahtava oli ensin kukistunut.

Historia osoittaa, että toisinajattelijat voivat kyllä nousta kansan suosikeiksi ja jäädä historiaan, kuten Vaclav Havel tai Lech Walesa, mutta oman toisinajattelijakautensa aikana he eivät saa mitään aikaan, eikä valta heidän ansiostaan vaihdu. Heistä tulee marttyyreita, ei vapaussotureita. Tämä on syytä muistaa. Mekään emme voi vesiasiassa tehdä mitään, emmekä kaataa edes omaa hallitustamme, saati EU:ta. Ja entä sitten, jos hallitus vaihtuisikin? EU pitää huolen siitä, että seuraavakin hallitus on nukkehallitus, joka toteuttaa keskusjohdon käskyjä. Alistukaamme.
22258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

selväksi, olen alistunut kiitos.

Äänestä

Niin vaikka minne nykyään menee niin on varmasti sellainen meininki,että joku se vetelee naruista ja kaikki on rahalla lahjottu.Siis hallitukset.Jotkut kyllä tietää,että ketkä näitä naruja voisi vedellä.
Niin tavallisen kansalaisen pitää sitten vaan ilmeisesti tyytyä kohtaloon.Ehkä meidät myrkytetään niin äkkiä,että päästään hautaan äkkiä.Paitsi,jos luomua syöt voit elää vähän kauemmin.
Se olisikin hyvä,kun ihmiset ei ottaisi enään rahaa ja ei tekisi niin kuin narun vetelijät sanoisi.Mutta sitä ei taida tapahtua.Ehkä suomalaisten kannattaa muutta muualle sitten ja piiloon?Viidakko intiaaneiksi vai etelä navalle tai jonnekin?

Äänestä
  • EU kohtelee Suomea kuin siirtomaaisäntä. Luonnonvarat pois ja rahat rikkaiden keskusvallan päättäjien pussiin. Kohta olemme ilman omistusoikeutta juomaveteemme, maahamme tai tavaroihimme - ne sosialisoidaan liittovaltion omistukseeen. Ja pahinta on tietää, että mitään ei ole tehtävissä. Vain hyvin hidas rappeutuminen, sota tai ylimmän päättäjän linjanmuutos voi hajottaa EU:n. Vaan eihän EU:ssa edes oli yhtä ylintä johtajaa, vaan useita johtajia, jotka hajautettuina eri tahoille ajavat yhteistä asiaa, ja heidän takanaan kulisseissa kaiken rahoittajat, miljardööripankkiirit. Sellaista rakennelmaa ei voi kaataa.

    Äänestä

Kaikki vedenottamot ja jakelijat eivät ole vielä osakeyhtiöitä, eivätkä kuntien ja kaupunkien ulottumattomissa.
Kansalaisten pitää valvoa edustajiensa kautta, että yhteiskunnan omistamia vesilaitoksia ei myydä mihinkään.

Äänestä
  • Ei kannata luovuttaa.Ainakin meteliä aikaiseksi.Ei eri maissa kaikki kansalaiset alistu noiden narun vetäjien touhuihin ja hyväksy,että oma hallitus tekee mitä haluaa ja narun vetäjien tahtoa toteuttaa.Sehän on sen merkki,että orjaksi alistuu tulevaisuudessa,jos ei hanttiin laita yhtään.Kansalta viedään loputkin oikeudet kohta ja verotetaan ja kerätään pakko maksuja ja tavallinen kansalainen alistetaan ihan täysin.

    Äänestä

  • vielä päivällä pitkä ketju otsikolla "SUOMEN VEDET ON JO MYYTY", jossa Riikkaa Söyring todisti, miten vedet on käytännössä jo myyty. Kaikki. Nyt näkyy ketju salaperäisellä tavalla hävinneen...

    Äänestä

  • XxXxXxXxXOoOOo kirjoitti:

    Ei kannata luovuttaa.Ainakin meteliä aikaiseksi.Ei eri maissa kaikki kansalaiset alistu noiden narun vetäjien touhuihin ja hyväksy,että oma hallitus tekee mitä haluaa ja narun vetäjien tahtoa toteuttaa.Sehän on sen merkki,että orjaksi alistuu tulevaisuudessa,jos ei hanttiin laita yhtään.Kansalta viedään loputkin oikeudet kohta ja verotetaan ja kerätään pakko maksuja ja tavallinen kansalainen alistetaan ihan täysin.

    "Nato kartoittanut kaikki Suomen vesilähteet".
    http://www.pokeritieto.fi/keskustelu/yleista-hopinaa/suomi-vesikaupoilla-t31

    Äänestä

  • XxXxXxXxXOoOOo kirjoitti:

    Ei kannata luovuttaa.Ainakin meteliä aikaiseksi.Ei eri maissa kaikki kansalaiset alistu noiden narun vetäjien touhuihin ja hyväksy,että oma hallitus tekee mitä haluaa ja narun vetäjien tahtoa toteuttaa.Sehän on sen merkki,että orjaksi alistuu tulevaisuudessa,jos ei hanttiin laita yhtään.Kansalta viedään loputkin oikeudet kohta ja verotetaan ja kerätään pakko maksuja ja tavallinen kansalainen alistetaan ihan täysin.

    mittää!

    Äänestä

  • oli... kirjoitti:

    vielä päivällä pitkä ketju otsikolla "SUOMEN VEDET ON JO MYYTY", jossa Riikkaa Söyring todisti, miten vedet on käytännössä jo myyty. Kaikki. Nyt näkyy ketju salaperäisellä tavalla hävinneen...

    Minä pyydän poistamaan näitä satuihin perustuvia keskusteluja tämän tuosta, koska mitään näyttöä ei ole, eikä voi ollakaan, koska aivan yhtä hyvin voisi väittää, että "NWO" on ostanut jo tulevat sateetkin taivaalta ennen kuin ne ehtivät maaperään.
    Nämä tarinat ovat spämmiä tuhanteen kertaan, eivätkä mitään uutisia, tosia tai päivänpolttavia, vaikka joku luulosairas niin luuleekin.
    Joskus poisto onnistuu, joskus ei, mutta poistoa pyydän joka ketjulle, koska tämä spämmäys alkaa jo aika lailla vituttaa, koska asia on käsitelty palstalla tuhansia kertoja ja on varmasti jokaisen tiedossa.
    Ne muutamat, jotka jaksavat seurata Markon lähetyksiä, saavat kyllä tiedon siitä muutenkin, että täytyy täällä tiedottaa kymmenille tuhansille ei kiinnostuneille.

    Äänestä

Joka päivä joku narisee vedestä. Yhtään linkkiä, (kunnon sellaista), ei ole vielä näkynyt. Puhumattakaan asiasta vastuussa olevien nimiä.

Äänestä
  • tulet huomaamaan viimeistään sinä päivänä tulevaisuudessa, kun nostat ämpärillä vettä kesämökkisi kaivosta ja pihalle kurvaa musta maija joka vie sinut kuulusteluun syytettynä suuryrityksen veden varastamisesta, tai kun kotiisi postitetaan Ympäristöministeriöstä veden kulutusta mittaava, vesihanaan kiinnitettävä laite, jonka mittaustulosten perusteella sinulta peritään veroa vedenkulutuksesi mukaan.

    Äänestä

  • sadevettäkää et saa kohta kerätä, koska se vähentää pohjavesien määrä, joka on siis muiden omistuksissa.

    Äänestä

Unohdit mainita että meillä on nyt käytössä sellainen kapistus kuin internet, jolla ihmiset voi olla yhteydessä maailmanlaajuisesti ja herätellä tovereitaan. Tällaista tilannetta ei ole ennen ollut. Tämä saattaa olla meidän avain suurvaltoja vastaa. Huom saattaa. Tulevaisuus näyttää mitä tapahtuu.

Liike nimeltään zeitgeist on saanut herätettyä ja koottua jo miltein puolimiljoonaa ihmistä. Siis sen verran on rekisteröitynyt kannattamaan liikettä, liikkeestä tietoisia on varmasti paljon enemmän. Moni tietää mutta on antennit pystyssä ja ihan ymmärrettävistä syistä. Pitääkin aina olla kriittinen. Itse heräsin zeitgeist liikkeen ansiosta.

Äänestä

voitava tehdä Suomessa moneen asiaan,
muuten hukka perii, vaikuttakaa ainakin äänestämällä.

Äänestä

Onko joku päässyt jo hipaisemaan pullamössöjä?

Äänestä

"Älä koskaan epäile, ettei ajattelevien ja asialle omistautuneiden kansalaisten pieni ryhmä voisi muuttaa maailmaa. Mikään muu sitä ei ole tähän mennessä muuttanut", yhdysvaltalainen antropologi Margaret Mead on sanonut.

Äänestä
  • on vähän eri asia kuin liittovaltion hajoittaminen. Antropologi puhuu tieteen tekemisestä tai jostain, mutta tuskin hänkään voi toteennäyttää, että pieni, asialleen omistautunut ryhmä olisi joskus hajottanut liittovaltiorakenteen.

    Äänestä

hyi ka... hyi

Äänestä

Me ollaan hävitty tää pevi!!!

Tappiomielialan lietsominen on kunniakasta???

Äänestä
  • se, kun epäonnostuneeseen vallankumoukseen osallistumisen jälkeen seisoo joukkohaudan reunalla side silmillä.

    Äänestä

  • on... kirjoitti:

    se, kun epäonnostuneeseen vallankumoukseen osallistumisen jälkeen seisoo joukkohaudan reunalla side silmillä.

    Hyvät ihmiset älkää enää lukeko näitä Sihvos juttuja.
    Nytkin TV:stä tulee hienoa viihdeohjelmaa.Katselkaa mieluummin sitä.
    Älkää työntäkö nokkaanne muiden asioihin me emme pidä sellaisesta.
    Antakaa meidän hoitaa asioitamme rauhassa ja piilossa turhalta kyttäykseltä.
    Ja muistakaa että tämä maa ei kaipaa Markon kaltaisia ihmisiä sotkemaan selviä säveliä.
    Ja nyt heti Sub-Tv päälle ja viihtymään...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Realisti. kirjoitti:

Täällä liikkuu ihmisiä, jotka ripustautuvat Marko Sihvoseen kuin hukkuva oljenkorteen. Hänestä toivotaan alkusysäystä sellaiselle kansanliikkeelle, joka panee alulle EU:n kaatavan sisällissodan. Tosiasia on, että tässä vesiasiassa me tavalliset kansalaiset emme mahda EU:lle mitään. Suomen vedet on jo myyty, vain pois vieminen on vielä toteuttamatta, ja sekin toteutetaan vuorenvarmasti.

EU on juntan johtama diktatuuri ja suurvalta, eikä mitään suurvaltaa ole koskaan kaadettu kansanliikkeillä. Ei edes kansannousuilla. On vain kolme tapaa, jolla mahtivaltiot voivat kukistua. Ensimmäinen on hidas moraalinen rappeutuminen. Rooman valtakunnassa kansaa lakkasivat muutaman vuosisadan aikana yhteiskunnan puolustaminen ja isänmaallisuus kiinnostamasta, kun juopottelu, irstaus ja tapainturmelus levisivät, eivätkä hallitsijat saaneet kansaa kuriin. Moraalin rappeutumisen jälkeen valtakunta oli helppo vastus barbaariheimoille.

Toinen on kukistuminen sodassa. Edes sisällissota ei romahduta valtiota, josta löytyy todisteita mm. USA:n ja Suomen historiasta. Vain ulkopuolinen hyökkääjä voi sen tehdä. Natsi-Saksa jos mikä oli suurvalta ja kontrollivaltio, joka eli voimansa tunnossa, mutta vasta sota ulkoisia vihollisia vastaan luhisti sen. Eivät maan toisinajattelijat.

Kolmas tapa on valtion ylimmän auktoriteetin, presidentin, kuninkaan tms. tekemä jyrkkä linjanmuutos aiempaan politiikkaan. Neuvostoliitto oli voimakas valtio, ja kansa eli pelossa, kunnes tuli Gorbatshov, ja antoi kansalle sananvapauden ja taloudellisen vapauden. Valtio luhistui viidessä vuodessa ja jakaantui niiksi 15:sta pienemmäksi valtioksi, joista se oli väkipakolla koottu.

Kun tiukka, kansalaisiaan kontrolliva suurvalta päättää jotain tehdä, se myös tekee sen, eivätkä siinä auta kansanliikkeet. Unkari oli osa itäblokkia, ja käytännössä Neuvostoliiton vallan alla. Siellä tapahtui kansannousu, joka tukahdutettiin rajusti. Valtio saattoi toimia näin, koska sillä oli isoveli NL:n sotilaallinen tuki takanaan. Apua olisi kyllä tullut pian, jos Unkari ei itse olisi toiminut. Sama toistui myöhemmin Tsekkoslovakiassa. Edes Puolan Solidaarisuus-ammattiliitto ei saanut valtavilla lakkoaalloillaan valtaa vaihdettua. Valta vaihtui vasta, kun suuri ja mahtava oli ensin kukistunut.

Historia osoittaa, että toisinajattelijat voivat kyllä nousta kansan suosikeiksi ja jäädä historiaan, kuten Vaclav Havel tai Lech Walesa, mutta oman toisinajattelijakautensa aikana he eivät saa mitään aikaan, eikä valta heidän ansiostaan vaihdu. Heistä tulee marttyyreita, ei vapaussotureita. Tämä on syytä muistaa. Mekään emme voi vesiasiassa tehdä mitään, emmekä kaataa edes omaa hallitustamme, saati EU:ta. Ja entä sitten, jos hallitus vaihtuisikin? EU pitää huolen siitä, että seuraavakin hallitus on nukkehallitus, joka toteuttaa keskusjohdon käskyjä. Alistukaamme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu