SFC Alueiden toiminta tavat ovat todella sieltä piip.On Aluetoimikunnat ja hallitukset joidensanoihin ja sopimuksiin luulis voivan luottaa,,vaan Ei sittenkään.
Yhdistyksen kokoukset astelevat korskuen yli.Melkein jokainen kauan yhd.jäsenenä ollut haluaa itse olla se"herra yhdistys"tai "rouva yhdistys",,joka sanelee säännöt yms.TOISILLE ja itse rikkovat mm.turvamääräyksiä.Siis SFC alueiden hallituksen puh.johtaja ei oo edes kumileimasin.
Sitä äkkipäätä vois kuvitella päinvastaikseksi,,että hallituksen kokouksessa päätetään ja kopautetaan nuijalla pöytään....!!!!
SFC
2
282
Vastaukset
- r.k.
Jussi, viestiäsi sen verran, että mistä alueesta puhut?
- älyätkö
Yhdistyksissä korkeinta päätösvaltaa edustaa yhdistyksen kokoukset (vuosi- ja mahdollisesti kokoon kutsutut muut ylimääräiset kokoukset). Yhdistyksen kokouksella on mahdollista ottaa käsiteltäväkseen yhdistyksen muiden toimielimien tekemät päätökset, jos niistä on kokouskutsussa ennakkoon ilmoitettu. Kertomassasi tapauksessa on yhdistyksen kokous käyttänyt sitä päätösvaltaa, mikä sillä on, muuttaessaan alempien toimielimien tai puheenjohtajan tekemän päätöksen. Sitä vallan käyttöä kutsutaan DEMOKRATIAKSI.
Kaikkea yhdistystoiminnassa voi aina arvostella, vaikka päätökset ja toiminta olisivat yhdistyslain ja yhdistyksen sääntöjen mukaisia. Mikäli yhdistyksen toimintaa haluaa muuttaa uusille urille, on oltava valmis myös kantamaan omalta osaltaan vastuun yhdistyksen uudesta toimintakulttuurista. Siitä vain keräämään tarpeeksi vahva kannattaja joukko henkilövalinta vuosikokoukseen, hallituksen erovuoroisten tilalle uudistusmielisiä henkilöitä, muutoksia läpi ajamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64155Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952293Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J61989Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va37853- 47844
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186840- 34821
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119775Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772- 35764