Osaisikohan joku neuvoa että mikä olisi kyseessä kun vuoden, ylikin vuoden ajan on ollut vasemmalla puolella rinnassa, en ole varma onko sydämmessä, tissin alapuolella? Niin todella kipeitä "muljahduksia" niin että olen monesti ihan säikähtänyt, ilman että tekisin mitään, hengästyessä minulla on pienestä asti pistänyt rintaan (ja tätä on monilla sukulaisillani) yleensä oikealle puolelle mutta nyt on tullut todella kovia kipuja, yh't äkkiä ilmestyvät ja sitten loppuvat. Minulla otettiin kuukausi sitten veren rasva-arvot ja verensokeri, rasva-arvot olivat hyvät mutta verensokeri hieman korkealla. Olen hieman ylipainoinen mutta se on ruennut alkamaan siitä lähtien kun aloitin e-pillereiden syömisen, kyseessä ei siis ole ihan tavallista lihomista? ja kokoaika on maha pullottamassa ja kivikova, turvotusta lieneen.
Sydän kunnossa?
Huolestunut18
3230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleinen nyrkkisääntö on, että sydäntuntemukset ovat jotenkin epämääräisiä. Tarkat, terävät kivut johtuisivat muusta: ruokatorvesta tai kylkilihaksista. Muljahdus viittaisi sydämeen, mutta ruokatorvikin voi napauttaa kipakasti ja lyhyesti.
Antaako veden juominen tai röyhtäisy minkäänlaista helpotusta? Minulla sydämen muljahdukset ja närästys kytkeytyvät yhteen. Minulla on aina vesipullo mukana autossa, juon vähän, röyhtäisen ja vaiva poistuu.
Kannattaisi tutkituttaa tilanne. On kirjoiteltu aika paljon naisten sydänoireiden vaikeaselkoisuudesta.
hengästyessä tuleva pistos viittaisiuj ehkä keuhkoemboliaan
e-pillerit ovat juuri yksi altistava tekijä
mee lääkäriin ja kerro juuri tuo että oireet alkanut pillereiden käytöstä
voi olla todella vakava juttu
hoitamattomana
Otan tässä itsekin kantaa. Olen vasta 21-vuotias nainen ja minullakin noita sydänkipuja, vai olisiko sydänlihaskipu. Luin tuosta lihaskivusta, mitä arvatenken kyllä epäilen nyt eniten. Viime keväänä minulle sattui raju elämänmuutos ja siitä aiheutuneet seikat alkoivat vaikuttaa siten, että sydämeen tuli kipua, hetkellisiä pistoja. Lopetin juuri rankassa työssä, juurikin samankaltaisten oireiden takia. Viime kevään jälkeen ei ollut näitä kipuja, kun vasta eräs ilta töistä tultuani, jonka jälkeen päätin että hyvinvointini on tärkeämpi, vaikka olenkin opiskelija ja rahat tiukilla!
Sitten olisi toinen kysymys. Viime keväästä lähtien on joskus, ei sentään joka päivä, pääasiassa illasta, tullut vasempaan käsivarteen, kyynärtaipeen alapuolelle tullut väillä hetkellistä kipua, mutta asia ei ole mennyt vakavammaksi. Minulla on luultavasti itseluottamusharha, koska olen yleensä ajatellut, että jos alkaa ilmetä jotain muuta vakavampaa menen sitten lääkäriin. En siis ole tehnyt tälle asialle mitään. Itsekin syön e-pillereitä, tosin minipillereitä, viime Toukokuusta lähtien..