oikomishoidosta? Etsinyt olen tietoa ja on löytynyt kaksi suuntausta: he, jotka oikomishoitoa kannattavat ja he, jotka kannattavat sitä vain todellisten ongelmien kanssa. Selvää ehkä on, että jos hän, jolle oikomishoitoa suunnitellaan ei ole siitä innostunut, erityisesti, kun peilistä näkyy kaunis hymy, niin onko mielestänne turhaa? Äidillä on sama "vika" ( hammashoitohenkilöstön mielestä vika, omasta mielestä ei haittaa elämää, eikä edes näy), joka huomattiin, kun kurkistettiin kotona suuhun eli vika geeneissä. Onko oikomiset ja niiden aiheuttama hampaiden kipu, kun ei voi esim. pureskella mitään kovaa hinta, jonka saatat maksaa turhaan eli joskus vuosien kuluttua hampaasi näyttää siltä kuin ei olisi oiotukaan?
Olen luonnonmukaisuuden kannattaja muussakin elämässä ja nyt vakavasti joutunut pohtimaan, milloin oikomishoito on tarpeellista. Ehdottomasti kannatan oikomishoitoa, jos hampaiden asennot aiheuttavat erityistä haittaa, vaikeuttavat puhetta ja ymmärrän myös erityisesti naisia, jotka haluavat kauniin hymyn, mutta vieläkin mietin, missä kulkee se raja, mitä kannattaa ja ei kannata oikoa.
Onko oikomishoidot sittenkin rahastusta? Siis myös julkisella puolella, koska he itsehän siellä määrittävät, kenelle oikominen tarpeellista, joten kannattaa ilman muuta oikoa, että sampo pyörii. Kysyn myös nyt aika tyhmän kysymyksen, onko lapsella alusta asti joku väärä purenta vai voiko se putkahtaa äkisti esiin? Voiko pyytää myös jonkun muun arviota tilanteesta vai hypitäänkö siinä sen hoitavan hammaslääkärin varpaille? Ja vielä viimeinen asia: otetaanko röntgenkuva ennen oikomista, jotta todella nähdään, miten ne hampaat siellä on vai luotetaanko vain siihen mikä suusta näkyy päälle päin?
Miten teit
1
172
Vastaukset
- Hammaslanka
Jos on noin hankalaa niin jätä oikomatta...ketään ei pakoteta hoitoon eli et olisi ensimmäinen joka hoidosta kieltäytyy, mutta voi alkaa myöhemmin kaduttamaan. Perinnöllisiähän noi purentavirheet suurimmaksi osaksi on eli ei yhtään ihmeellistä, että äidilläsi olisi samanlainen purenta.
Julkisella puolella ei rahasteta oik.hoidoilla, koska hoitohan on alle 18-vuotiaille ilmaista eli aikuisethan ei niin pääsekkään kunnallisella oik.hoitoon. Kunnallisella muutoinkin riittää potilaita jonoksi asti, kun potilaita on enemmän, kuin henkilöstö kerkeää hoitamaan.Miksi muutoin olisi hoitojonoja?
Purentaa ei yleensä huvinvuoksi kunnallisella puolella oiota eli aina on syynä purennallinen/toiminnallinen haitta, josta voi myöhemmin koitua niska/hartia/päänsärkyjä, leukanivelkipuja tai oireita, hampaiden narskuttelua, hampaiden kulumista...
Yksityispuolella harrastetaan kosmeettista oik.hoitoa ja tällöin voi kysyä onko oik.hoito turhaa?
Oikomisesta aiheutuu kipuja hampaisiin, mutta kyllä sen kestää (kokemusta löytyy 6v.osalta) eli ei ole kestämätöntä ja aina voi ottaa Buranaa, jos tuntuu pahalle ja syö pehmeämpää ruokaa, jos ei pysty ruisleipää järsimään.
Purentahan muuttuu koko ajan, vanhemmiten. Lapsilla purenta muuttuu hampaiden mukaan eli, kun uusia hampaita puhkeaa niin voi tulla ahtautta/ristipurentaa tai ylipurentaa eli purenta ei ole vakio. Vaikka tehtäisiin nuorena oik.hoitoa et saa 100% takuuta siitä, että purenta on samanlainen 20v päästä, koska purenta muuttuu koko ajan, niin kuin kasvot/luusto/koko keho.
Aina voi pyytää toisen hammaslääkärin arvion, miksi ei voisi? ja yleensä otetaan rtg-kuvat, varsinkin jos kyseessä on lapsi, jolla ei ole edes kaikki pysyvät hampaat suussa. Aikuisellahan kaikki hampaat on jo suussa eli purenta sen mukainen miltä näyttää suussa. Mutta yleensä ennen oik.hoitoa otetaan rtg-kuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama255059Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä644061Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve753625Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472483Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602358Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl772167Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272127- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371525