IMPLANTTI: oikea koko ja malli

Hei,

olen harkinnut rintojen suurennusleikkausta. Muutaman seikka kuitenkin askarruttaa...

Eli tavoitteena on "tasapainoittaa" hentoa yläkroppaa suhteessa leveähköön lantiooni. En missään nimessä halua isoja rintoja vaan kauniit pienet implantit, mutta kuitenkin RIITTÄVÄN LAAJAT implantit, jotka "täyttävät" rintakehäni.

Kävin konsultaatiossa ja siellä ehdotettiin anatomista moderate plus 255 cc:ä. Katselin mentorin sivuilta kyseisen implanttimallin tietoja ja siellä sanottiin implantin läpimitan/leveyden olevan 11 cm...
Mittailin ja vertasin tuota lukua oman rintakehääni ja sen perusteella impanttien väliin jää useita senttimetrejä tyhjää tilaa....:( Eli tuo 11 cm tuntuu hurjan pieneltä...

Entä te, joilla on pienet implantit (max 250cc), täyttääkö implantti rintakehänne? Painaako rintalihas implanttia "leveämmäksi"?
Entä mikä on rintakehänne leveys ja rinnan halkaisija?
261751
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Jos pienet implantit laitetaan lihaksen alle, jäävät ne väkisinkin etäälle toisistaan. Rintavakoa ei lihaksen alle laietuilla tule, koska lihas pitää implantit toisistaan erillään. Tätä pidetään alle laitetuilla huonona puolena. jos sulla on muuten rintaa tarpeeksi, voiistko ajatella laitettavaksi lihaksen päälle?

Äänestä
  • Hei ja kiitos vastauksestasi.

    Konsultaatiossa sanottiin, että implantin paikka olisi ehdottomasti lihaksen alla. Todellakin yläkroppani on aika hento ja etenkin rinnan yläosassa ei ole juurikaan omaa rasvakudosta.

    Mutta tosiaan vielä pohdin sitä, litistääkö rintalihas implanttia leveämmäksi...? Eli vastaakohan tuo 11 cm todellisuudessa 12 cm jne...?

    Äänestä

  • Alkup. kirjoitti:

    Hei ja kiitos vastauksestasi.

    Konsultaatiossa sanottiin, että implantin paikka olisi ehdottomasti lihaksen alla. Todellakin yläkroppani on aika hento ja etenkin rinnan yläosassa ei ole juurikaan omaa rasvakudosta.

    Mutta tosiaan vielä pohdin sitä, litistääkö rintalihas implanttia leveämmäksi...? Eli vastaakohan tuo 11 cm todellisuudessa 12 cm jne...?

    Kyllä se jonkin verran litistää, mutta kyllä pienillä implanteilla lihaksen alla on se ongelma, että rintojen väiin jää tyhjää koska lihas pyrkii vetämään implanttia kohti kainaloa. Käytännössä vaaditaan 300cc että ne täyttää sivusuunnassa keskikokoisen naisen rintakehän, tai miten se nyt sanotaan, siis että ei jää isoa väliä. Katso vaikka Nicole Kidmanin tuoreita kuvia, siinä on aika edustava esimerkki.

    Äänestä


Kannattaa miettia tosi tarkkaan. Olen nähnyt useita implanteja poistettu leikkaus infektion takia. Menee rahat hukkaan.

Äänestä

Kuka hullu laittaa nykypäivänä enää implantteja? Tähän päälle ottaen huomioon Suomen nykyinen taloustilanne (silareita saa nykytietämyksellä pitää maksimissaan alle 10v), magneettikuvaus joka toinen vuosi n.500€ (mammografialla näkee vain syövät), implanteilla ei suositella imettämistä, joistakin vauvoista on löytynyt platinumia niiltä joiden äideillä on ollut silikonit raskaana ollessa jne. En vastusta silikoneja, mutta jos ei oikeasti ole hyvät tulot niitä ei kannata pistää.

FDA on myös tosissaan alkanut harkita silareiden poistamista markkinoilta, koska vuonna 2006 jolloin myyntilupa annettiin 10 vuoden tauon jälkeen, sen sai sillä ehdolla että 2016 vuoteen mennessä on tehty tutkimukset käytön turvallisuudesta.
-Näitä tutkimuksia ei nyt ole toimitettu. Ihan sama mitä valmistajien omilla sivuilla kerrotaan. Virallisia tutkimustuloksia valtion terveysvirastoilla ei ole.

Äänestä
  • Sinä se osaat kaivaa kaikki mahdolliset pelottelukertomuksesi ja tuet niitä vielä asioilla joissa ei ole mitään perää. Nykyimplantteja ei tarvitse vaihtaa kuin vasta tarpeen mukaan. Mitään 10 vuoden "vaihtoväliä" ei ole. Implantit ovat nykyisin kestäviä, niitä ei tarvitse kuvata joka toinen vuosi kalliilla magneettikuvauksella. Mammografiassakin ne näkyy summittaisesti ja ainakin isot vuodot paljastuu.
    Implantit on kehitelty vuosien mittaa entistä turvallisemmiksi ja koska muutakaan vaihtoehtoa kohtuuhintaan ei ole tarjolla, niitä käytetään. Yleensä näillä kirkasotsaisilla "valistajilla" on itsellään ihan normaalit rinnat eivätkä he ymmärrä naisia joilta rinnat käytännössä puuttuu. Minäkin ihmettelen niitä naisia jotka laitattavat litrakokoisia implantteja vain miehiä saalistaakseen.
    Onneksi tuo aloittaja jonka viestiin vastasit on ilmeisesti hoitanut rintaongelmansa 5-6 vuotta sitten.

    Äänestä

  • Ihan samaa mieltä kuin idiootti 123.. kuka laittaa vaarallisia esineitä kehoonsa ja miksi???? implanttikauppiaat rikastuu ja ihmiset sairastavat turhaan. Silikonit voivat aiheuttaa monenlaisia sairauksia ja komplikaatioita.

    Äänestä

  • luomutyttö90 kirjoitti:

    Ihan samaa mieltä kuin idiootti 123.. kuka laittaa vaarallisia esineitä kehoonsa ja miksi???? implanttikauppiaat rikastuu ja ihmiset sairastavat turhaan. Silikonit voivat aiheuttaa monenlaisia sairauksia ja komplikaatioita.

    Ja luomutytöllä on tietenkin isot luomurinnat. Niiden takaa on helppo "jeesustella".

    Äänestä

  • Turhaa_pelottelua kirjoitti:

    Sinä se osaat kaivaa kaikki mahdolliset pelottelukertomuksesi ja tuet niitä vielä asioilla joissa ei ole mitään perää. Nykyimplantteja ei tarvitse vaihtaa kuin vasta tarpeen mukaan. Mitään 10 vuoden "vaihtoväliä" ei ole. Implantit ovat nykyisin kestäviä, niitä ei tarvitse kuvata joka toinen vuosi kalliilla magneettikuvauksella. Mammografiassakin ne näkyy summittaisesti ja ainakin isot vuodot paljastuu.
    Implantit on kehitelty vuosien mittaa entistä turvallisemmiksi ja koska muutakaan vaihtoehtoa kohtuuhintaan ei ole tarjolla, niitä käytetään. Yleensä näillä kirkasotsaisilla "valistajilla" on itsellään ihan normaalit rinnat eivätkä he ymmärrä naisia joilta rinnat käytännössä puuttuu. Minäkin ihmettelen niitä naisia jotka laitattavat litrakokoisia implantteja vain miehiä saalistaakseen.
    Onneksi tuo aloittaja jonka viestiin vastasit on ilmeisesti hoitanut rintaongelmansa 5-6 vuotta sitten.

    Nimimerkki turhaa_pelottelua
    Et ilmeisesti ole lukenut USA:n, Kanadan, Britannian, Australian ym. viranomaisten sivustoja? Tai Washington Postia, Heraldia, Timesia, lääkärilehtiä jne.? Nämä ovat aika luotettavia lähteitä enkä usko, että kirurgeillakaan olisi mitään syytä valehdella.

    Lisäksi, jos menet vaikka Mentorin omille sivuille sielläkin kehotetaan vaihtamaan implantit tietyn väliajoin.
    -Leikaavien plastiikkakirurgien sekä konsulttien tulee kertoa vaihdosta. Implantit eivät ole ikuisia. Sen nyt jokainen normaalijärkinen tietää nykypäivänä. Nämä lainsäädännöt vielä tiukentuu vuoteen 2019 mennessä EU maissa.

    Myöskään esim botoxia ei käsittääkseni saisi markkinoida julkisesti.
    Pfizer on ostanut kaikki oikeudet Allergalta markkinointiin ja myyntiin 160 BILJOONALLA vuonna 2015! En ymmärrä miten jotkut välitysfirmat Suomessa markkinoi mm. heidän 4luokan reseptilääkeainetta julkisesti...? Englannissa joku oli laittanut pelkän viittauksen heidän tuotteeseen, ja firma joutui heti oikeuteen. Jos Pfizer ja Allerga saisivat LAIN MUKAAN julkisesti mainostaa näitä, niin mitä luulette - Tekisivätkö nämä jättiyhtiöt itse MITTAVIA MARKKINOINTIKAMPANJOITA JOKAISESSA MAASSA?

    Jos yhtiöt saisivat julkisesti mainostaa näitä tottakai he ITSE laittaisivat mainokset Hesarin kanteen, TV:n, bussien kylkeen jne. Mutta kun lainmukaan EI SAA. Etelä-Koreassa kauneuskirurgiaa saa mainostaa julkisesti kuvilla, mutta ei EU:ssa, USA:ssa, Kanadassa ym. maissa.

    Olen viestittänyt asiasta viranomaisia linkkeineen. En sitten tiedä eroaako meidän lainsäädäntö jotenkin, mutta epäilen. Tuon tason yhtiöt eivät varmasti riko mitään lakeja, mutta joistakin muista en tiedä...

    Äänestä

  • "Lisäksi, jos menet vaikka Mentorin omille sivuille sielläkin kehotetaan vaihtamaan implantit tietyn väliajoin."
    Milloinkahan tuo tieto on lisätty Mentorin sivulle? Silloin kun minulle laitettiin vuosia sitten Mentorin implantit, säännöllisestä vaihtamisesta ei puhuttu. Tällä hetkellä ei ole mitään ongelmia vaikka 10 vuotta lähenee, ei edes pienintäkään kapseloitumista. Uusi leikkaus aiheuttaisi uuden riskin komplikaatioista. Tulee mietittyä hyöty-haitta näkökohtia kun aion kuitenkin pitää implantit.

    Äänestä

  • Kymmentä vuotta pidetään lähes kaikkialla jo riskirajana.
    Outoa ettei sinulle kerrottu vaihdosta. Voi toki olla, ettei tätä tietoa vielä silloin ollut.

    Tuolta Allergan omilta sivuilta voi lukea ja käyttää vaikka Google translatoria, mikäli englannin taito ei ole riittävä. Sivut 9- 54 .

    Käsittääkseni lain mukaan nämä ovat pakollista luettavaa asiakkaille. Aikaa tähän tulee varata minimissään kaksi viikkoa ennen leikkauspäätöksen tekemistä. Muussa tapauksessa tekijä voidaan haastaa oikeuteen.

    http://www.allergan.com/miscellaneous-pages/allergan-pdf-files/l034-03_silicone_dfu

    Kapseloituminen on vain yksi riski muiden joukossa.

    Äänestä

  • Mentorin omat 10 vuoden tutkimustulokset, sivu 24. (FDA puolestaan väittää ettei heille ole toimitettu mitään 10 vuoden tutkimuksia. He myös pyysivät laajoja seurantoja.)
    Mentorin voi katsoa samalla tavalla.

    Seurannassa on yhteensä 455 potilasta, joille on laitettu implantit ensimmäisen kerran.
    -Näistä 396 potilasta (eli 87%) laitatti rintansa uusiksi ensimmäisen 18 kuukauden aikana. 41% suurensi proteesia yhdellä koolla ja toiset 45% kahdella.
    -455 seuratusta 279 (eli 61,3%) oli tyytyväinen rintoihinsa 10 vuoden aikana. (Tarkoittaen, että he ovat antaneet arvosanan kiitettävä, hyvä tai tyydyttävä). 86% antoi arvosanaksi kiitettävän.

    En tiedä oliko tästä apua päätöksessäsi. Varmaan kirurgi osaa neuvoa oikeasti.

    Äänestä

  • Turhaa_pelottelua kirjoitti:

    "Lisäksi, jos menet vaikka Mentorin omille sivuille sielläkin kehotetaan vaihtamaan implantit tietyn väliajoin."
    Milloinkahan tuo tieto on lisätty Mentorin sivulle? Silloin kun minulle laitettiin vuosia sitten Mentorin implantit, säännöllisestä vaihtamisesta ei puhuttu. Tällä hetkellä ei ole mitään ongelmia vaikka 10 vuotta lähenee, ei edes pienintäkään kapseloitumista. Uusi leikkaus aiheuttaisi uuden riskin komplikaatioista. Tulee mietittyä hyöty-haitta näkökohtia kun aion kuitenkin pitää implantit.

    Sivu 13/54 PDF tai sivun alalaidasta katsottuna Page 9, Table 4 Rupture
    "Breast implants are not lifetime devices."

    Tässä sanotaan uudestaan, että rinnat eivät ole loppuelämän kestoisia. Jos sinulle on kerrottu paperilla toisin, siitä voi saada korvauksia mikäli ongelmia ilmenisi. (Toivottavasti kuitenkaan ei.)

    -Epäilen siis olisiko tässä nyt käynyt niin, ettet ollut lukenut jokaista riviä?

    Nämä jättiyhtiöt eivät riko yleisiä lakeja. Heillä on armeijan verran lakimiehiä käytössä siihen hommaan. Eri asia on sitten toimijat, jotka ostavat heidän välineitä.
    Tämän takia, jos joku toimisi väärin, yhtiöt haluavat tietää siitä potilailta. Heillä on niin paljon rahaa, etteivät he tarvitse yhtäkään toimijaa, joka ei toimi kuten kuuluu.

    Äänestä

  • Turhaa_pelottelua kirjoitti:

    Sinä se osaat kaivaa kaikki mahdolliset pelottelukertomuksesi ja tuet niitä vielä asioilla joissa ei ole mitään perää. Nykyimplantteja ei tarvitse vaihtaa kuin vasta tarpeen mukaan. Mitään 10 vuoden "vaihtoväliä" ei ole. Implantit ovat nykyisin kestäviä, niitä ei tarvitse kuvata joka toinen vuosi kalliilla magneettikuvauksella. Mammografiassakin ne näkyy summittaisesti ja ainakin isot vuodot paljastuu.
    Implantit on kehitelty vuosien mittaa entistä turvallisemmiksi ja koska muutakaan vaihtoehtoa kohtuuhintaan ei ole tarjolla, niitä käytetään. Yleensä näillä kirkasotsaisilla "valistajilla" on itsellään ihan normaalit rinnat eivätkä he ymmärrä naisia joilta rinnat käytännössä puuttuu. Minäkin ihmettelen niitä naisia jotka laitattavat litrakokoisia implantteja vain miehiä saalistaakseen.
    Onneksi tuo aloittaja jonka viestiin vastasit on ilmeisesti hoitanut rintaongelmansa 5-6 vuotta sitten.

    Nimimerkille Turhaa_pelottelua
    Unohdin vielä vastata, kun kirjoitit "ettei implantteja tarvitse kuva joka toinen vuosi kalliilla magneettikuvauksella".

    LUE UUDESTAAN.
    MRI = Magneettikuvaus

    Allerga itse kertoo tässä suoraan, että SUURIN OSA VUODOISTA näkyy vain magneetilla. Ja tosiaan suosittelevat kuvaus joka toinen vuosi. (Poikkeuksena ensimmäinen kerta 3vuoden jälkeen laitosta.) Tämäkin tulee kertoa konsultaatiossa, sekä se että kokonaiskustannukset näistä voivat ylittää leikkauksen arvon. (Tämä sanotaan selkeästi alussa.)

    Ennen kuin tekee "tieteellisiä väittämiä", niin väitteille tulisi myös löytyä jokin luotettava lähde.

    http://www.allergan.com/miscellaneous-pages/allergan-pdf-files/l034-03_silicone_dfu

    Äänestä

  • idiootti123 kirjoitti:

    Nimimerkille Turhaa_pelottelua
    Unohdin vielä vastata, kun kirjoitit "ettei implantteja tarvitse kuva joka toinen vuosi kalliilla magneettikuvauksella".

    LUE UUDESTAAN.
    MRI = Magneettikuvaus

    Allerga itse kertoo tässä suoraan, että SUURIN OSA VUODOISTA näkyy vain magneetilla. Ja tosiaan suosittelevat kuvaus joka toinen vuosi. (Poikkeuksena ensimmäinen kerta 3vuoden jälkeen laitosta.) Tämäkin tulee kertoa konsultaatiossa, sekä se että kokonaiskustannukset näistä voivat ylittää leikkauksen arvon. (Tämä sanotaan selkeästi alussa.)

    Ennen kuin tekee "tieteellisiä väittämiä", niin väitteille tulisi myös löytyä jokin luotettava lähde.

    http://www.allergan.com/miscellaneous-pages/allergan-pdf-files/l034-03_silicone_dfu

    Allegran implantteja on pidetty laadultaan huonoina. Ei siis ihme jos "täyttävät" ohjeensa varoituksilla ja tarkkailuvaatimuksilla.
    On jo vuosikymmeniä tiedetty että implanttien kunnon pystyy tarkistamaan varmimmin (leikkauksen lisäksi) magneettikuvauksella. Koska kuvaus on kallis, moni pyrkiin korvamaan se edes auttavasti halvemmilla tutkimustavoilla. Uskoisin että mammografiaa tekevä hoitajakin osaa arvioida kuvasta jos toinen implantti on vuodon takia pienempi tai rajoiltaan epätarkempi (kuori puhjennut).

    Äänestä

  • Allergan implantit ovat niiden kolmen joukossa, jotka ovat FDA:n hyväksymät. (Kaksi vedetty viime vuonna vapaaehtoisesti markkinoilta. Nämä brasilialaiset.)

    -Et ilmeisesti sitten ymmärtänyt tekstistäni tai tuosta Allergan linkistä, että laki edellyttää samaa kaikilta... 1-4 sivulla on tikkukirjaimin merkittynä. Tämän perusteella tuskin olet lukenut EU:n peruslainsäädäntöä koskien kauneuskirurgiaakaan. Suosittelen ihan huvikseen vilkaisemaan.

    Nimenomaan tämä pitää konsultaatiossa huomioida, että ellei ole rahaa käydä magneettissa, taikka uusintaleikkauksessa, niin silikoneja ei silloin pitäisi ottaa.

    Vastauksestasi päätellen, et ilmeisesti tiedä mitä tapahtuu siinä vaiheessa, jos silikonia pääsee valumaan elimistöön isompi määrä?... Sille ei siinä vaiheessa oikeasti voi tehdä mitään. Ja kukaan ei totuudenmukaisesti tiedä mitä kaikkea se voi aiheuttaa. Täytyy vain pitää sormet ristissä ettei hengitys lakkaa.

    Enää en vastaile. Loruile mitä haluat.

    Äänestä

  • Asiakas_harkitsee kirjoitti:

    Allegran implantteja on pidetty laadultaan huonoina. Ei siis ihme jos "täyttävät" ohjeensa varoituksilla ja tarkkailuvaatimuksilla.
    On jo vuosikymmeniä tiedetty että implanttien kunnon pystyy tarkistamaan varmimmin (leikkauksen lisäksi) magneettikuvauksella. Koska kuvaus on kallis, moni pyrkiin korvamaan se edes auttavasti halvemmilla tutkimustavoilla. Uskoisin että mammografiaa tekevä hoitajakin osaa arvioida kuvasta jos toinen implantti on vuodon takia pienempi tai rajoiltaan epätarkempi (kuori puhjennut).

    Olet ilmeisesti itse ottanut jotkin toisenmerkkiset silikonit, etkä lukenut mitään riskeistä etkä hoito-ohjeista taikka jälkiseurannasta.

    -Sen jälkeen mainostat täällä, että näin idioottimaisesti kannattaa muidenkin toimia!
    Terveysviranomaiset, lainsäätäjät, valmistajat, ja kirurgit ovat laittaneet yhtenevät ohjeet, mutta mielestäsi nämä kaikki ovat valetta eikä heihin kannata suhtautua vakavasti,. Tiedät asiat heitä paremmin.

    Äänestä

  • Tuollaista nimimerkkiä käyttävän henkilön juttuihin ei oikein luoteta.

    Äänestä

  • Olet_outo kirjoitti:

    Tuollaista nimimerkkiä käyttävän henkilön juttuihin ei oikein luoteta.

    parasta mitä tällä ketjulla on annettavana on Idiootti123, kiitos

    Äänestä

"In spite of the fact that botox is a well-known cosmetic treatment with a clear market in the general public, it remains a prescription only medicine ("POM") subject to very stringent regulations which restrict, among other things, how it can be advertised. Marketinglaw recently reviewed the results of complaints made to the relevant regulatory bodies over the course of the last year."

Samoin implanteissa on hyvin tarkat ohjeet markkinointiin ja siihen mitä asiakkaille tuotteista pitää kertoa. Edellinen sakko USA:ssa oli 160-180 miljoonaa jollekin idiootille, joka oli käyttänyt botox -sanaa julkisessa markkinoinnissaan.

Suomessa FIMEAN mukaan apteekkarit/kirurgit, jotka ovat hyväksytysti suorittaneet erikoiskokeet voivat tietyissä rajoissa ostaa ja markkinoida jotakin. Tämän saavuttaminen vaatii noin 20vuotta työtä ja yliopistotutkinnot. Se, että joku random yrittäjä alkaa leikkimään näillä asioilla, ilman tutkintoja, on aika riskiä.

Äänestä

Jos ihonalainen rasvakudos on ohut, kannattaa implantti laittaa lihaksen alle. Silloin sen reunat eivät näy niin helposti ihon läpi. Samalla implantin vaikutus ulottuu lihaksen paksuuden verran laajemmalle ja implantin kapseloitumis-ongelmat ovat harvinaisempia.
Implantti-leikkauksen odotettavissa oleva lopputulos voidaan nähdä jo vastaanotolla, kun käytetään kolmiulotteista valokuvausta ja suunnitellaan leikkaus sen avulla. Silloin voidaan myös nähdä eri implantti-muotojen vaikutus rinnan lopulliseen muotoon ja kokoon.

Äänestä
  • Vain harvassa paikassa on tällainen 3D tietokoneohjelma suunnittelua varten.

    Äänestä

3D suunnitelma on hyvä keino tukea oikeaa suunnitelmaa. Se ei kuitenkaan korvaa ammattitaitoista näkemystä jonka saa luotettavimmin Suomen Esteettisen Plastiikkakirurgisen Yhdistykseen kuuluvalta plastiikkakirurgilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pienet implantit kirjoitti:

Hei,

olen harkinnut rintojen suurennusleikkausta. Muutaman seikka kuitenkin askarruttaa...

Eli tavoitteena on "tasapainoittaa" hentoa yläkroppaa suhteessa leveähköön lantiooni. En missään nimessä halua isoja rintoja vaan kauniit pienet implantit, mutta kuitenkin RIITTÄVÄN LAAJAT implantit, jotka "täyttävät" rintakehäni.

Kävin konsultaatiossa ja siellä ehdotettiin anatomista moderate plus 255 cc:ä. Katselin mentorin sivuilta kyseisen implanttimallin tietoja ja siellä sanottiin implantin läpimitan/leveyden olevan 11 cm...
Mittailin ja vertasin tuota lukua oman rintakehääni ja sen perusteella impanttien väliin jää useita senttimetrejä tyhjää tilaa....:( Eli tuo 11 cm tuntuu hurjan pieneltä...

Entä te, joilla on pienet implantit (max 250cc), täyttääkö implantti rintakehänne? Painaako rintalihas implanttia "leveämmäksi"?
Entä mikä on rintakehänne leveys ja rinnan halkaisija?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu