Norjalaiset on fiksuja

He eivät kauppaa omia rikkausksiaan ulkolaisille, vaan pitävät voitot omassa maassaan ja koko heidän kansa saa nauttia hyvinvoinnista. Tämä lyhyt toteamus riittää taas tuomaan mieleen, että monet suomalaiset toimivat päinvastoin eli suomalaisia köyhdyttäen.
559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luin juuri omaelämänkerran joka kertoi Norja sota-ajasta sekä ajasta sen jälkeen. Saksalaisethan miehittäessään Norjaa varastivat norjalaisilta kaiken ruoan. Kun sota oli ohi päätettiin maassa että siellä ei enää saa olla kurjuutta, tämän takia maahan rakennettiin toimiva sosiallaijärjestelmä. Ehkäpä tämän takia Norja pitää kiinni omaisuudestaankin kynsin hampain.

Äänestä

Silti Norja on parempi alalla kuin alalla.

Äänestä
  • On itseasiassa kaikkia maita parempi kokonaistilanteessa ja suomikin kuului vielä hiljattain parhaimpiin, mutta erillaiset asiat ja poliittiset suuntautumiset ovat kääntäneet nyt suunnan.

    Suomihan ei ole kohta enää edes suomalaisten, jos ei äänestyskäyttäytyminen muutu. Norjalaiset välittävät omasta kansastaan. Sen näkee jotenkin vaan helposti kun siellä käy.

    Äänestä

  • Folio Mulder kirjoitti:

    On itseasiassa kaikkia maita parempi kokonaistilanteessa ja suomikin kuului vielä hiljattain parhaimpiin, mutta erillaiset asiat ja poliittiset suuntautumiset ovat kääntäneet nyt suunnan.

    Suomihan ei ole kohta enää edes suomalaisten, jos ei äänestyskäyttäytyminen muutu. Norjalaiset välittävät omasta kansastaan. Sen näkee jotenkin vaan helposti kun siellä käy.

    5 vuotta sitten puhuttiin että Suomi on maailman vähiten korruptoitunein maa, todellisuus on todennäköisesti vähän erillainen.
    Sitä samaa lahjuksien antamista on varmasti tapahtunut iät ja ajat.

    Suomi ei ole koskaan ollut sen kummempi kuin muutkaan, se on vain paskapuhetta joka on uponnut Suomen lampaisiin jotka eivät tunnetusti kyseenalaista mitään.

    Äänestä

Miksi Suomalaiset eivät pidä kiinni kansallisomaisuudestaan?
Onko teillä poliisivaltio vai välimatka vai mikä estää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


diipadaapadsuu kirjoitti:

He eivät kauppaa omia rikkausksiaan ulkolaisille, vaan pitävät voitot omassa maassaan ja koko heidän kansa saa nauttia hyvinvoinnista. Tämä lyhyt toteamus riittää taas tuomaan mieleen, että monet suomalaiset toimivat päinvastoin eli suomalaisia köyhdyttäen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu