Kirkossa toimii kuulemma uhkaavia, vihamielisiä, väkivaltaisia ryhmiä, jotka puolustavat Israelia ja kokoontuvat silti kirkon tiloissa, vaikka kirkon linja on sama kuin SDP:n ja SKP:n (lue: Vasemmistoliiton). Toisin sanoen Israelin ja juutalaisten tuhoamista haluava ja palestiinalaisia 100 %:sesti tukeva linja (ja johan Lutherkin muinoin vihasi juutalaisia). Ilmeisesti Israelia tukevat piirit ovat seuraava joukko, jolta kielletään kokoontuminen kirkon tiloissa ja joka heitetään kadulle.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010031711313859_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010031711313859_uu.shtml
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihan hyvästä syystä siis viikko sitten erosin taas luterilaisesta kirkosta. Kuulun nimittäin kahteen Israelin kannatusyhdistykseen.
Vihasi se Luther muslimeitakin, joten siinä mielessä nykykirkko ei ole ollenkaan luterilainen enää... jos se menee musulmaanien puolelle missään asiassa...
Kirkon ulkomaan apu on nyt loppu. En tue enää sitä, koska se toimii luopiokirkon alaisuudessa.
Eikä vihannut vain juutalaisia ja muslimeita, vaan myös myös muita kristittyjä, erityisesti paavia ja katolilaisia. Sääliä ja armoa saivat vain hänen oma seuraajakuntansa, jonka kanssa hän tosin joutui usein riitoihin.
Lutherin takia luterilaisuudessa sai odottaa armoa vain Jumalalta, muttei paljoakaan lähimmäiseltä. Perusluonteeltaan luterilaisuus on hyvin armoton uskonto.
Luther ei tapattanut vastustajiaan... toisin kuin pari muuta kuuluisaa uskonpuhdistajaa...
Yleensäkin tämä nykyajan tapa tehdä kuolleista ihmisistä jotain uusia tulkintoja on paha. Minun mielestä älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi koskettaa myös kuolleita ihmisiä. Jumala kun ei ole aikaan sidottu.
Uskon vakaasti että aikanaan taivaassa pääsen juttelemaan myös Lutherin kanssa näistä asioista.
taivaaseen. Koko ajatus erään nisäkäslajin, ihmisen, kuolemanjälkeisestä elämästä on täysin järjetön.
Lapsi uskoo hullujakin tarinoita, aikuisen pitäisi olla kriittisempi eikä uskoa soopaa, vaikka häntä kuinka mairittelisi ajatus itsestään iankaikkisuusolentona.
Kyllä hän tietysti yritti tehdä parhaansa, mutta hieman yliarvioi kyvykkyytensä tulkita Raamattua. Kuten hän sanoo kirjeessään 1530: “Osaan tulkita psalmeja ja profeettoja, ja he eivät. Osaan kääntää, ja he eivät. Osaan lukea Raamattua, ja he eivät. Osaan rukoilla, he eivät. Osaan heidän dialektiikkansa ja filosofiansa paremmin kuin he kaikki yhteensä. Sen lisäksi tiedän, ettei yksikään heistä ymmärrä Aristotelesta. Itse asiassa, jos yksikin heistä pystyy ymmärtämään oikein yhdenkin osion tai luvun Aristotelesta, syön hattuni!”
Aika kohtuuttomia Lutherin ajatukset olivat. Meidän on turha häntä alkaa tuomitsemaan, sen kyllä Jeesus tekee aikanaan oikeudenmukaisesti. Yritetään rakastaa lähimmäisiämme. On kuitenkin hyvä tarkastella Lutheria uudessa valossa, nyt kun olemme viimein pääsemässä irti siitä suurmies-myytistä ja lähes henkilöpalvonnasta, jota harjoitettiin Ruotsin valtakunnassa ja Pohjois-Saksassa. Nyt voimme kiihkottomasti tarkastella Lutherin toimia, ja löytää niistä sekä esimerkillisyyttä sekä erehdyksiä.
...nykyaika on todella paha aika, itse olen taatusti 1000 kertaa pahempi syntinen kuin Martti Luther oli... kaikki nämä vuodet pornon vaikutuksen alla, väkivallan teot muita ihmisiä kohtaan... jne... Joten teette todella pahan virheen jos alatte Martti Lutheria pitämään jonain paholaisena muutaman kirjoituksen vuoksi!
Ja mulla on pelastusvarmuus, joten TAATUSTI on Martti Lutherikin Taivaassa mun vierellä aikanaan.
amen.
kaikkea, mikä liikkuu, ja mikä ei liiku.
Tuo on kyllä kohtuuton väite. Oli pakko kommentoida ennen kuin joku tulee ja lukee (tahalleen) tuon käsityksen minun mielipiteekseni.
Hussin Janne ei tappanut. Hänet tapettiin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus
Pöyr.