Björn Wahlroos: Kehitysapu rahan heittämistä Kankkulan kaivoon
Talousvaikuttaja Björn Wahlroos esittää kehitysavun lopettamista yhtenä mahdollisena keinona Suomen talouden tasapainottamiseen.
Sampo-konsernin hallituksen puheenjohtaja Wahlroos kuvailee Suomen Kuvalehden haastattelussa kehitysapua rahan heittämiseksi Kankkulan kaivoon. Hänen mukaansa 50 vuoden jälkeen olisi aika myöntää, että avun antaminen ei ole tuottanut toivottua tulosta.
Wahlroos viittasi haastattelussa sambialaissyntyisen ekonomistin Dambisa Moyon kirjaan Dead Aid. Harvardissa ja Oxfordissa kouluttautuneen Moyon näkemys on, että kehitysapu on vain pitkittänyt köyhyysongelmaa ja lisännyt korruptiota sekä kehitysmaiden riippuvuutta teollisuusmaista.
(MTV3 - STT)
Talousvaikuttaja Björn Wahlroos esittää kehitysavun lopettamista yhtenä mahdollisena keinona Suomen talouden tasapainottamiseen.
Sampo-konsernin hallituksen puheenjohtaja Wahlroos kuvailee Suomen Kuvalehden haastattelussa kehitysapua rahan heittämiseksi Kankkulan kaivoon. Hänen mukaansa 50 vuoden jälkeen olisi aika myöntää, että avun antaminen ei ole tuottanut toivottua tulosta.
Wahlroos viittasi haastattelussa sambialaissyntyisen ekonomistin Dambisa Moyon kirjaan Dead Aid. Harvardissa ja Oxfordissa kouluttautuneen Moyon näkemys on, että kehitysapu on vain pitkittänyt köyhyysongelmaa ja lisännyt korruptiota sekä kehitysmaiden riippuvuutta teollisuusmaista.
(MTV3 - STT)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suomen pääkapitalisti on aivan oikeassa ja harvinaista kyllä, että kansan syvät rivit ovat tässä asiassa samaa mieltä. ..mitähän jutun taustalla mahtaa olla ?
kehitysavuksi pitäisi antaa rautalapioita ja muita työkaluja sekä tietenkin kondomeja.
kannettu vesi ei kaivossa pysy mutta jos kehitysmaihin toimitetaan lapioita, niin voivat itse kaivaa sen kaivon.
ei kehitysavulla saa ketään passivoida nykyisellä tavalla kun se pitkän päälle vain pahentaa ongelmia.
Savanniväki nauraisi valkoisenmiehen kortsuille..kun kumi-
ritsoilla ei kansanmurhaa tehdä nykyään. Lapiotkin on turhia, ei maumaumies hautaa uhrejaan !
Ehkäisyvälineiden tarkoitusta ei maumaumies ymmärrä, raiskauksen uhrihan se raskaaksi tulee...jos jää henkiin !
Surullista ja ikävää, että sen totuuden sanominen pitää tulla tuollaiselta taholta, mutta tosiasiahan se kuitenkin on, ettei velkarahalla elävällä valtiolla, joka ei pidä huolta omista kansalaisistaan pidä olla mitään tekemistä koko maailman ongelmien hoitamisessa.
Ensin perusturva ja toimeentulo kuntoon omalla kansalle, eikä yhtään uutta vaaliääntä tänne enää mistään ulkomailta. Suomen on suuruudenhulluuden kauden jälkeen käsitettävä pienuutensa ja rakennettava ensin omaa maa siihen kuntoon, että omalla kansalla on asiat hyvin, sitten vasta voi alkaa pelastamaan maailmaa.
mitäs muut meistä sitten ajattelee??? Gulp!!
menkat.
Björn Wahlroos täräyttää: Lopetetaan kehitysapu
19.03.2010 - 11:12 (10:54) - Kommentit: 43
Kuva: Eero Liesimaa - Iltalehden arkisto
Talousvaikuttaja Björn Wahlroos (kuvassa) esittää kehitysavun lopettamista yhtenä mahdollisena keinona Suomen talouden tasapainottamiseen.
Sampo-konsernin hallituksen puheenjohtaja Wahlroos kuvailee Suomen Kuvalehden haastattelussa kehitysapua rahan heittämiseksi Kankkulan kaivoon.
- Jos olisin poliittisesti oikein epäkorrekti, sanoisin, että suurin yksittäinen leikkauskohde on kehitysapu, Wahlroos sanoo Suomen Kuvalehdessä ja jatkaa:
- Olemme 50 vuotta heittäneet rahaa Kankkulan kaivoon. Ehkä hissukseen voisi alkaa myöntää, että tälläkään keisarilla ei ole vaatteita.
Wahlroos viittaa asiantuntijanäkemyksiin, joiden mukaan apu on vain pitkittänyt köyhyysongelmaa ja lisännyt korruptiota sekä kehitysmaiden riippuvuutta teollisuusmaista.
Leikkaisi ja myisi
Wahlroos ehdottaa myös muita leikkauksia talouden tervehdyttämiseksi: hänen mielestään myös koulutus- ja tutkimusmenot pitäisi käydä tarkasti läpi, löysää löytyy hänen mukaansa esimerkiksi maa- ja metsätalouden tutkimuksesta.
Lisäksi hän lisäisi kannustavuutta siihen, että opiskelijat valmistuisivat yhä nopeammin.
Toisaalta Wahlroos korostaa lehdessä, että Suomen valtion kannattaisi myös myydä omaisuuttaan.
- Tässä tilanteessa on järjetöntä istua säästölippaan päällä, Wahlroos vertaa Suomen Kuvalehdessä.
Jättiomaisuuden kerännyt Wahlroos on Suomen yksi vaikutusvaltaisimmista liikemiehistä. Lukuisten osakeomistustensa lisäksi hän toimii muun muassa Sampo Oyj:n ja UPM-Kymmene Oyj:n hallitusten puheenjohtajana sekä Nordea Bank AB:n hallituksen varapuheenjohtajana.
Aamulehti, STT
Nalle voi laukoa totuuksia lasipalatsistaan ilman pelkoa,että tekee poliittisen itsemurhan !
Mihin sitä tarvitaan ?
Hyi kakkaa hyihyi.
ja puhuu asiaa. Uskomatonta.
Hei taistolainen-Björn - mihin katosi solidaarisuus?
BROUHAHAHHAHAHAHAHAHAAA!
Jos kehitysapu lopetetaan, menee monelta "alan ihmiseltä" paikka tehdä mukavaa tiliä !