Päivän annos rakkautta
Dramaattiset telenovelat ovat vakiinnuttaneet paikkansa suomalaisillakin televisiokanavilla
Helsinki
Minna Ruotsalainen / STT
Telenovelat luottavat kaavamaisuuteen, rakkauteen, petokseen ja komiodraamojen kiehtovuuteen. Osa viehätyksestä piilee myös säännöllisessä. päivittäisessä esitystahdissa. Latinalaisessa Amerikassa syntynyt tv-sarjagenre perustuu usein sarjan tarinan selkeään alkuun ja loppuun.
Saksalaiselle Lemmen Viemää -sarjalle ei kuitenkaan näy loppua. Sepp Schauer, 60, on Euroopan menestyksekkäimmän telenovelaksi luokitellun sarjan alkuperäistähtiä. Kyllästymistä jatkuvaan lemmekkääseen ja myrskyisään tv-elämään mies ei tunnusta. Herrasmiesmäistä ja miellyttävää hotelli Fürstenhofin portieeria on yhä erittäin antoisaa näytellä-
- Alfonsin rooli on edelleen hyvin hauska ja motivoiva, vaikka työ onkin raskasta. Kuvaustahti on erittäin ripeää ja tekstin opettelua riittää, mutta pitkässä roolissa on kuitenkin aineksia moneen, Schauer toteaa.
Eri-ikäisiä hahmoja
Lemmen viemää -sarjasta kuvattiin hiljattain neljän vuoden huipentumana juhlava tuhannes jakso, eikä huimille juonenkäänteille näy loppua.
Subtv esittää sarjaa parhaillaan kolmatta vuotta ja tutustutti suomalaiset katsojat telenoveloihin viisi vuotta sitten venezuelalaisen Ihmeiden aika -sarjan myötä.
Lemmen viemää -sarjalla on päivittäin noin satatuhatta katsojaa, joita kiinnostavat Fürstenhofin omistajaperheen ja henkilökunnan ympärillä tapahtuvat koukerot. Schauerin näyttelemä Alfons Sonnbichler on esimerkiksi paljastunut vuosien saatossa aikuisen miehen isäksi ja etsinyt vaimolleen jopa uutta aviomiestä pelätessään itse kuolevansa.
- Uskon että on kiinnostavaa ja koukuttavaa, että meillä on eri-ikäisiä rooleja, joilla on jokaisella oma tarinansa kerrottavana. Moni löytää sarjasta itselleen jotain, Schauer arvioi varovaisesti suosion reseptia.
Tällä hetkellä Lemmen viemää näkyy noin seitsemässätoista maassa.
Hyvä yhteishenki
Kolmekymppisenä näyttelemisestä intohimon löytänyt Schauer myöntää saaneensa kummeksuvia katseita kollegoiltaan, kun aloitti uudessa telenovelassa. Nyt hän on kuitenkin tunnettu kasvo monessa maassa ja palkittu sarjan suosituimpana näyttelijänä. Lemmen viemää -katsojat tunnistavatkin Alfons Sonnbichlerin hotellin hyvänä sieluna.
- Molemmat pidämme ainakin moottoripyöristä. Suurin eroavaisuus on varmaan se, että Sonnbichler on ollut yli kolmekymmentä vuotta naimisissa, enkä ole itse vielä ehtinyt vihille, Schauer nauraa.
Näyttelijä kehuu vuolaasti työryhmän yhteishenkeä. Ylistyksiltä ei säästy myöskään televisiovaimo Hildegard, näyttelijä Antje Hagen.
Parhaillaan kuvattavissa jaksoissa Schauerille tuo hänen näyttelemänsä kaksoisrooli. Onneksi hän ei ole helposti stressaavaa sorttia.
- Erityisesti mieleeni ovat jääneet hyvin dramaattiset kohtaukset, kun esimerkiksi poikaani näyttelevä Gregory B. Waldis (Alexander) makasi koomassa, ja toisaalta taas todella koomiset kohtaukset, kun Alfons luuli pian kuolevansa, Schauer nauraa.
Lehtiartikkeli LV:stä / Savon Sanomat 17.3.10
Rhanna
0
623
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823253
- 922945
- 532212
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201645- 191524
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..81487Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein181395Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131351Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351315Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61248