http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2049564&pos=hl-ko-1
Valmistautuu vaaleihin eikä ihme, suomihan on kokonaan tuuliajolla pottumasan vetäydyttyä lymyyn rötöstensä pullahdeltua päivänvaloon.
Demareille tosin on se ja sama milloin vaaleja vietetään. Porvarit eivät takinkääntäjiä äänestä ja työväen sekä köyhät demarit ovat pettäneet toistuvasti ja niin monta kertaa, ettei heiltäkään juuri ääniä kerry.
Siksipä kiinnitän lukina huomion lähinnä jutikan muhkeaan muotoon. On siinä ihminen muistanut notkua muonatarjoilun aikaan pöydän ulottuvilla ja malttanut myös ahtaa itseensä maukkaita leivoksia ja makeaa siideriä monen ihmisen edestä.
Tässä toinen muhku-mummu. Mikä lihomisvillitys eduskunnassa on meneillään?
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/lehti-hätäkeskusratkaisua-vaaditaan-uusiksi
Valmistautuu vaaleihin eikä ihme, suomihan on kokonaan tuuliajolla pottumasan vetäydyttyä lymyyn rötöstensä pullahdeltua päivänvaloon.
Demareille tosin on se ja sama milloin vaaleja vietetään. Porvarit eivät takinkääntäjiä äänestä ja työväen sekä köyhät demarit ovat pettäneet toistuvasti ja niin monta kertaa, ettei heiltäkään juuri ääniä kerry.
Siksipä kiinnitän lukina huomion lähinnä jutikan muhkeaan muotoon. On siinä ihminen muistanut notkua muonatarjoilun aikaan pöydän ulottuvilla ja malttanut myös ahtaa itseensä maukkaita leivoksia ja makeaa siideriä monen ihmisen edestä.
Tässä toinen muhku-mummu. Mikä lihomisvillitys eduskunnassa on meneillään?
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/lehti-hätäkeskusratkaisua-vaaditaan-uusiksi
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nähdäkseni demareilla on mahdollisuus torjuntavoittoon eli saavat 2-3 edustajaa läpitte.
Niiden kiihkoilu pakollisen mediamaksun puolesta sai loputkin tukijansa katselemaan muualle riippumatta siitä, että myöhemmin nopeasti muuttivat mieltään asiassa. Niin nopea mielenmuutos ei voi olla sisin ajatus vaan ainoastaan mainostemppu.
SDP tulee saamaan seuraavissa eduskuntavaaleissa 48-55 edustajaa läpi halusitte tai ette.
Jos nykyinen kehitys SDP:n kannatuksen suhteen jatkuu niin eduskuntavaaleissa SDP haastaa kokoomuksen tosissaan taisteluun suurimman puolueen paikasta.
Sitä paitsi kokoomus muutti mieltään mediamaksun kohdalla ennen SDP:tä joten kokoomuksenkin kohdalla on siinä tapauksessa myös kysymys mainostempusta.
1. Päivä. Demarit kirkuu falsetissa ja kuorona mediamaksun pikaista täytäntöönpanoa muistuttaen, että mitään helpotuksia ei varattomille saa antaa maksun suhteen.
2. Päivä. Demarit nyyhkii vaimeassa kuorossa, että mediamaksu on epätasarvoinen ja siksi se olisi syytä siirtää maksettavaksi verovaroista.
Takkeja käänsivät kaikki mutta demarit olivat nopeudessa aivan omaa luokkaansa.
Lisäksi tahdon mainita seuraavaa. Mitään päätöstä mediamaksun suhteen ei ole tehty eikä myöskään tehdä ennen vaaleja. Vaalien jälkeen kotitalouksien mediamaksu runnotaan läpi ennätysvauhtia riippumatta siitä ketkä hallituksessa ovat.
Nyt vaaditaankin äänestäjältä ääretöntä valppautta. On tärkeää ottaa selvää mitä puolue lupailee maksun suhteen. On samantekevää mitä yksittäinen edustaja on asiasta mieltä koska häneltä ei kukaan päätöstä tehtäessä mitään kysy vaan annetaan hänelle vain käsky painaa tiettyä nappia.
Jos puolue ei halua sanoa kantaansa asiaan niin hylkää se kopla välittömästi ja siirry kyselemään seuraavalta ja jatka kunnes löydät sellaisen jonka kanta on sama kuin omasi.
Nykyisten hallituspuolueiden välillä eikä demareilla ole mitään poliittista eroa vaan niiden kaikkien ohjelma on täsmälleen sama, köyhät kyykkyyn ja rikkaille lisää rahaa. Kannattaa katsella pienempiin puolueisiin päin, ne eivät ole vielä vannoneet konsensussopimusta vaan ajoittain ajattelevat itse.
Luulen Jutan olevan aivan vilpittömällä mielellä, kun muutti kantaansa Ylen rahoituksen suhteen.
Eikai Jutan äänestäjäkunta suinkaan ole niin varakasta, ainakaan kaikki,, että heille tulisi mainittavaa hyötyä siitä, että ylemaksu tulisi.
Heidänkin kannalta varmaan budjettirahoitus on tasapuolisempi.
Hyvä Jutta!
Kuitenkin se vielä päivää ennen kirkui kovalla äänellä, että linteenin on vietävä pakkomaksu loppuun saakka ja teroitti vielä, ettei mitään helpotuksia varattomille tule sallia.
Demareilla on kummallinen lapsellinen käsitys rahasta. Rahaa on valtiolla rajattomasti ja taivaasta sitä sataa lisää.
Älä nyt kokkolan poika naurata. Milloin on nähty vilpitön demari tai ylipäätänsä poliitikko? Jotain rajaa sentään siellä puoluetoimistossakin olisi syytä pitää, please. Ei kansa nyt noin h-n tyhmää ole kuin te haluatte kuvitella. Nyt jöötijustiina alkanut epätoivossaan kalastella persujen vesillä esim-maassa maan tavalla-slogani. Liian myöhään demsrit on tässä asiassa liikkeellä, kun ovat mamuttaneet ansiokkaasti tätä maata jo 20 vuoden ajan. Takinkäntäjiä pahimmasta päästä, ou jeeee.
Kyllä se raha aina kansalta otetaan, mutta budjetoimalla Yle, maksu tulee oikeudenmukaiseti jokaiselle veron muodossa.
koko olemuksellaan. Ainoa puoluejohtaja, joka on korrekti puheissaan, eikä heitä lokaa. Kateelliset yrittävät herjata ala-arvoisesti ----> kokoomuslaiset.
Urpilaiselle 6,5 pistettä, kun sanoi sentään tuon verran, tuntuu, että kaikki puoluejohtajat ovat niin vellihousuja, että pelkäävät omaa varjojansakin.
puuttui, kun muutenkin tulee liian kanssa YK:n pakolaiskiintiölliset pitäisi jättää ottamatta. YK on muutenkin liian korruptoitunut järjestö, josta ei enää kukaan ota selvää, mitä se ajaa.
Suomi ei voi ottaa rajattomasti laittomia pakolaisia. Maakohtaiset kiintiöt pitää ottaa käyttöön sekä uskonto kohtaisit.
Ja onhan väärin, että todelliset pakolaiset jäävät ilman turvapaikkaa, kun elintasopakolaiset täyttävät kaikki paikat.
Urpilaiselle 6,5 pistettä, kun sanoi sentään tuon verran, tuntuu, että kaikki puoluejohtajat ovat niin vellihousuja, että pelkäävät omaa varjojansakin.
Jos uskaltaisi vielä paljastaa vääristellyt sähkön kulutus ennusteet ja muun vilpin ydinvoimala vilpit, Pekkarisen kieroilut niin hän olisi seuraava pääkanisteri tulevassa hallituksessa. Jos liputtaisi edes vähän piensähkön tuotannon puolesta ja kotimaisten energiamuotojen ja työpaikkojen puolesta, niin saisi Keskustankin äänet helposti. Sillä kaikki ovat lopen kyllästyneitä Vanhanen - Pekkarisen ydinvoima ja vaalirahasotkuihin, esim. kaikki ydinvoimaa hakevat yhtiöt ovat avokätisesti antaneet vaalirahaa... niin ja eihän se saa vaikuttaa! Kansan ääntä olisi kuultava, kun enemmistö vastustaa lisäydi