"Kauhajoella on kaupungin virkojen täytössä ollut lain vastainen hallintosäännön määräys yli viisi vuotta," kirjoittaa Lauri Laurila perjantain Kunnallislehden yleisönosastossa. Hänen ansiostaan laittomuus on viimein kumottu. Mutta se vei yli viisi vuotta!
"Lain vastainen hallintosäännön määräys" kuulostaa kuivalta virkakieleltä, mutta käytännön tasolla siihen vedoten on tehty julmaa vääryttä monelle pätevälle ihmiselle, jotka on syrjäytetty laittomasti. Ihmisen elämä voidaan pilata eri tavoi. Tämä on yksi niistä.
Mikä kummallisinta, tällaisesta laittomuudesta virkamiehiä ei odota mikään sanktio! Ei korppi korpin silmää noki, tiesi jo vanha kansa.
Laurilan kirjoitus kannattaa lukea tarkkaan. Se antaa hyytävän kuvan tavasta noudattaa avoimuutta, jonka kaupunki on nimennyt arvokseen. Kunnallislehti on (tietenkin) kompannut kaupunkia. Lienee vaatinut Laurilalta nyrkin lyömistä pöytään, jotta hän on saanut viestinsä luettavaksemme.
"Lain vastainen hallintosäännön määräys" kuulostaa kuivalta virkakieleltä, mutta käytännön tasolla siihen vedoten on tehty julmaa vääryttä monelle pätevälle ihmiselle, jotka on syrjäytetty laittomasti. Ihmisen elämä voidaan pilata eri tavoi. Tämä on yksi niistä.
Mikä kummallisinta, tällaisesta laittomuudesta virkamiehiä ei odota mikään sanktio! Ei korppi korpin silmää noki, tiesi jo vanha kansa.
Laurilan kirjoitus kannattaa lukea tarkkaan. Se antaa hyytävän kuvan tavasta noudattaa avoimuutta, jonka kaupunki on nimennyt arvokseen. Kunnallislehti on (tietenkin) kompannut kaupunkia. Lienee vaatinut Laurilalta nyrkin lyömistä pöytään, jotta hän on saanut viestinsä luettavaksemme.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Nyt kun tiedän enemmän tapahtuneista laittomuuksista päätösten teossa (mm. koulu- ja sosiaalipuolella Nuuttilan aikaan ja nyt tämä aloittajan esille ottama juttu), osaan arvostaa Lauriloiden työtä asoiden esilletuojina aivan eri pohjalta kuin aikaisemmin. Oli aika kun huusimme kuorossa, että nuo ne jaksavat valittaa turhasta. Se oli aikaa, kun nostimme Nuuttilaa jumalasta seuraavaksi. Siihen mestaukseen menimme suurin joukoin mukaan, koska emme tienneet ja koska valitukset toinen toisensa jälkeen tulivat hylättyinä takaisin. Se on käsittämätöntä, koska nykymenolla on helppo uskoa, että suurin osa valituksista, jos eivät jopa kaikki ovat olleet aiheellisia.
Herääkin kysymys, millaisin saatesanoin ja puheluin ne on lähetetty eteen päin ja onko lähetetty? Kun nyt olemme saaneet lukea jo useistakin hyväksyttyinä tulleista valituksista, niin eikö ole suuri vääryys, jos väärin tehneille ei mitään sanktioita tule. Jos puhumme nimenomaan aloittajan aiheesta (lain vastainen hallintosäännön määräys), on kysyttävä myös, kuinka niiden elämä on jatkunut, jotka eivät osanneet tai jaksaneet valittaa joutuessaan kärsimään? Kyllä hävettää, että olin väärällä puolella.
Näinä tuottavuustavoitteiden kulta-aikoina tehtävien täytössä koetetaan aina keplotella niin, että tehtävät kyetään täyttämään sisäisesti, ilman rehellistä ja avointa hakumenettelyä.
Laissa ja asetuksissa lukee, että julkisella haulla tehtäviin saadaan avoinna olevan tehtävän kannalta kyvykkäimmät henkilöt. Tehtävien vaatimukset voidaan kuitenkin sorvata sekä kunnissa että valtionhallinnossa niin, että tehtäviin voidaan valita se joka siihen halutaan valita. Tämä pätee erityisesti johtajien/päälliköiden kohdalla, joilta ei jostain mystisestä syystä useinkaan edellytetä asianmukaista korkeakoulututkintoa.
Juhlapuheissa puolestaan korostetaan osaamista ja koulutuksen merkitystä, vaikka käytäntö on ihan toinen. Akateeminen työttömyys on kasvava ongelma, mutta korkeaa osaamista ja koulutusta vaativia virkoja täytetään ihan miten sattuu.
Eipä siis ole ihme, että hallinnollinen osaaminen on mitä on ja valitukset hallinto-oikeuteen yleistyvät koko ajan.
Luuletko, että moni noin ajattelee, tyytyväisiä ollaan kun eroon on päästy. Kaikenlaisia tänne eksyykin. Kysykää, mitä mieltä Vammalassa ollaan. Salosta samanlaisia viestejä kantautuu. Karismaattinen, taitava johtaja-aines on harvassa. Ne ymmärtävät kiertää Kauhajoen kaukaa.
Vammalasta kysyä. Onneksi meille jäi johtajien johtaja, joka toimi aikanaan Lauri Laurilan jälkeen sivistystoimejohtajana. Olikohan KN Kukkulan kuninkaan mielestä kaipaamansa KARIsmaattinen johtaja. Jäljet pelottavat ja niitä korjalillaan vieläkin.
Voi lopeta jo. Ei kukaan jaksa lujkea näitä marinoita!!!!
Kyllä jaksamme "lujkea marinoita", kuten kirjoitat. Kirjoittakaamme niin pitkään, että oikeudenmukaisuus menee hyvävelijärjestelyiden edelle ja on ainoa peruste virkoja täytettäessä. Jos esim. Suupohjan peruspalvelukuntayhtymässä tilikauden 2009 alijäämäksi muodostuu liki kolme miljoonaa euroa (huimaa vielä enemmän, kun mietit 18 000000:aa mummon markkaa) ja jos tuo tulee maksettavaksemme, on pakko myös saada kuulla, mistä moinen johtuu. Tämä keskustelupalsta näyttää olevan ainoa kaupungissa, josta saa edes jotakin oikeaa tietoa. Muistakaa, että me kuntien asukkaat maksamme, jos jotakin puljua johdetaan huonosti ja huonolla osaamisella. Ihme on, ettei kellot soi!
Nimim. ajan henki oli oikeassa kirjoittaessaan: "Juhlapuheissa puolestaan korostetaan osaamista ja koulutuksen merkitystä, vaikka käytäntö on ihan toinen. Akateeminen työttömyys on kasvava ongelma, mutta korkeaa osaamista ja koulutusta vaativia virkoja täytetään ihan miten sattuu."
Soitin Vammalaan ja kuulin ihan myönteisiä kommentteja.
Luinko oikein kunnallislehteä, mutta silmiini on vilahtanut jotakin tuohon suuntaan, olikohan hh:n tekstissä, että EI SE OLE KENENKÄÄN SYY, nim. tuo alijäämä. Niin että onko asia nyt tuolla lauseella selvitetty?
tuon kommentin antoi Johtajien johtaja, joten juuri niin, asia on tuolla lauseella selvitetty!
Pitäisihän kaikkien tietää, että Johtajien johtaja on päättäjien yläpuolella.
Varmistaudutaan vaan maksamaan kiltisti veroissa tai vähenevissä palveluissa tuo kupru.
raiteilla, niin kiitänpä minäkin Lauri Laurilaa vuosia kestäneestä vaikeasta työstä kaupungin kuprujen esille tuonnissa. Toivottavasti jatkoa seuraa.
ja minä en kiitä, eikä moni muukaan
hyviin veljiin, muuten ei moinen kommentti ole ymmärrettävissä, jos vähänkään ymmärtää, missä nyt mennään.
Nyt ei ole kyse siitä, mitä mieltä olemme Lauri Laurilasta henkilönä vaan siitä, että hän on tehnyt kunnioitettavan teon näpäyttämällä laittomuutta harjoittaneita virkamiehiä, lähinnä Kari Nuuttilaa ja Markku Vanhasta.
Lakia rikkovia on Suomessa ollut tapana nimittää rikollisiksi. Eroavatko nämä urpot jontenkin niistä, vaikka selviävätkin rötöksistään huomautuksilla?
LL, KN, R-K, MV, MV2 ym.kaikki omalla tavallaan heikkoja virkamiehiä ovat. Visionäärin ja johtamisen taidot puuttuvat kaikilta ja erityisesti kosketus arkeen ja alaisiin! Taitavat osaajat karttavat nykyään Kauhajokea.
kirjoittaneelle kelpaisi?
Kirjoittaja on katkera ja panee kaikki nimikirjaimet nippuun ja syyttää kaikkia heitä kaikesta kielteisestä. Kirjoittaja ei ole voinut tarkkailla nimikirjainten takana olevia ihmisiä kyllin läheltä ja kauan. Tai sitten hän on sokea.
Kyllähän KN on näistä "syytetyistä" omaa luokkaansa. Hän on saavuttanut kaiken arvostelun yläpuolelle nousseen aseman. Ja kenen ansiosta? Siinäpä se. Jopa tavallinen päntäneläinen viljelijä tietää perunakuoppansa ovella, että KN on ylivertainen. Sääli ettei häntä voi kloonata.
Onneksi johtajien johtaja jaksaa kirjoittaa kissanhännännostokirjoituksia, joita Kummallislehti mielellään julkaisee, olivat ne sitten miten pitkiä ja tyhjiä tahansa.
Joka tapaauksessa, kiitos Lauri Laurila! Ilman sinun siviilirohkeuttasi tätäkään mätäpaisetta ei olisi puhkaistu.
Vääryydet tietysti jatkuvat, mutta ehkä sentään jokin vanhanen lautakasa kaatui.
Voi katkeruuden kalkkikivet! Sitkeästi kun yrittää, niin sentäs yksi sadasta meni läpi. Eikä loppujen lopuksi mitään merkitystä. Meidän veronmaksajien kukkarosta tuo kaikki maksetaan. Valituskuoro esintyy taas Kriuhnaasuus 20.4.tiistaina.Sinne valittajat ovat tervetulleita! Voisivat joskus edes nauraa itsellensä.
Kiitos Lauri Laurila. Olet ollut oikealla asialla mitä ei voi sanoa päntäneläisestä ja ylihärmäläisestä. Mukava että joku tajuaa päätöksenteon tilan kaupungissamme ja sen, mistä todella on aihetta valittaa.
kostea on kevät, hometta pukkaa