ARVOSTAN URPILAISTA

Vaikka en vielä ole antanut ääntäni demareille, olen kuitenkin pikkuhiljaa alkanut arvostaa Jutta Urpilaista.
Hänellä on ollut hyviä mielipiteitä viimeaikoina, kuten tämä Ylen rahoituksen budjetoinnin myönteisyys ja nyt tämä kannanotto pakolaispolitiikkaan.
Meillä on vallalla sellainen julkinen mielipide, että kaikki ne, jotka jotenkin arvostelevat pakolaispolitiikkaa, ovat automaattisesti rasisteja. Tämä asiahan menee aivan päinvastoin, eli jos saadaan järkeä pakolaispolitiikkaan, se koituu kansalaisten ja myös työperäisten maahanmuuttajien hyödyksi.
Kyllä maahanmuuttoviranomaisten on myös katsottava peiliin eikä aina mennä siitä yli mistä aita on matalin, eli kääntää puhe aina epäolennaiseen ja leimata ihmiset rasisteiksi.
19122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Urpilainen on monin, monin verroin mainettaan parempi ja hän on parantanut esiintymistään ja ajatuksiaan mieleisekseni.
On voi ymmärtää miksi hänen kotisivuilleen on törkyilty, motiivia sellaiseen ei voi olla muilla kuin jollain kokoomuslaisella, koska en usko, että kukaan pakolainen olisi sellaiseen syyllistynyt.
Joka tapauksessa on aivan aiheetonta Urpilaista kohtaan sellainen häirintä.
Kansalaisena kunnioitan myös häntä ja hänen mielipiteitään. Toivon voimia. Ja lopuksi: Kukaan ei ole täydellinen!

Äänestä

ei ikinä demareita...ne on vasemmistoa ja sitä älyttömyyttä ei valtiontalouskaan kestä saatikka sitten minun!

Äänestä
  • sössinyt maan talouden.

    Äänestä

  • Jos nyt välillä mietitään faktoja, niin kyllä ne demarit ovat tätä maata johtaneet ja hienosti luovineet. Oli joskus maailman kuuluisimpia hyvinvointivaltioita. Katujen siisteyttä ja ihmisten hyvinvointia ihmeteltiin ulkomailla kassa auki.

    Nyt oikeisto on ollut vallalla ja miten on käynyt? Suurin lama sitten KANSALAISSODAN! Ihmiset voivat huonosti ja optuksen sekä terveydenhuollon tila on alentunut. Samaan aikaan on tullut pätkätyöt, halpistyöt, ulkomaalaiset halpistyöläiset ja pienyrittäjyys on pienentynyt YLI 50 %.

    Suuryritysten menestys ja veronkierto eivät todellakaan ole mitenkään tavallista kansalaista hyödyttäviä ilmiöitä. Lisäksi on paljastunut suuren suuri oikeiston "rahanpesu" kone, järjestöjä perustetaan ostamaan ylihinnalla tauluja ja lippuja luennoille.

    Miten oli kansalaissodan jälkeisinä vuosikymmeninä, mitä teki oikeisto? Rettelöi ja hakkasi oman maansa kansalaisia. Järjestäytyi ja aseistautui, yrittivät kaikilla keinoilla heikentää parlamentarismia ja demokratiaa. Oikeisto, joka ei antanut mitään arvoa tavalliselle ihmiselle, vaan tuki eri arvoisuutta.

    Sellainen on meidän kokoomus ja keskusta tänäänkin.

    Äänestä

  • Kokoomuksen kanssa kirjoitti:

    sössinyt maan talouden.

    on sössinyt maan talouden, ja kaikkien muiden maiden.

    Äänestä

asialla voisi räksyttää hallitukselle jolla kuitenkin on homma hanskassa. Sosiaalidemokraateilla ei alkuunkaan. Suomi selviäisi tästäkin lamasta hyvin jolleivat satamajätkät sössisi omia hommiaan ja työpaikkojaan. Mutta kun ovat tyhmiä niin ei voi mitään. Ja kuka ottaa entisen ahtaajan töihin paskamahoineen - EI KUKAAN. Siinä sitä on muutosturvaa kun pitää peruspäivärahalla kitkutella pikaiseen infarktiin saakka. Nyt nauretaan!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Joo, no sinun viesteistäsikin käy ilmi, että nautit, kun näet ja kuulet kärsimystä. Tottakai silloin on ymmärrettävää, että haluat pitääkin oikeiston ruorissa. Lakko-oikeudet varmaan antaisin ilomielin pois ja kaikki muutkin oikeutesi, kunhan muilla vaan menisi paljon huonommin kuin sinulla.

    Jollakin tavalla ymmärrän, että jos ei voi yhtään omia tunteita käsitellä ja on paha olo, niin tottakai peilaa oman pahan olon ympäristöön ja ikäänkuin peilaa omat tunteensa muihin. Se on sitä pahinta itsekkyyden lajia, mutta senhän tekee kyvyttömyydestä.

    Niin eihän niillä lakoilla mitään olla saavutettu :) eihän, varmaan olisi se hörhö äärioikeisto porukka (jota muuten omistava luokka vain käytti hyväkseen.) myöntänyt nämä nykyiset työntekijöiden oikeudet ilman lakkojakin :)) Vittu, ilman lakkoja täällä olisi lapsityövoimankin käyttö vielä sallittua. Kesälomista ei olisi tietoakaan.

    Paras temppu näiltä omistajilta on, että ovat saaneet noin paljon hyväksikäytettäviä duunareita heiluttamaan pahvipeukkua. Kai siinä on joku alistumisen halu, että haluaa olla "kiltti" kansalainen.

    Pyyhipä suusi vessapaperilla, heitä paperi pönttöön, muista pestä naamasi ja kätesi sen jälkeen. Koitahan seuraavan kerran ehtiä vessaan asti, niin ei tarvitse täällä palstoilla jätöksiäsi korjailla :))

    Kun talouskasvusta ei ole mitään hyötyä, jos kaikki kasvu menee parille tyypille ja verot kierretään ja lahjontaa harjoitetaan. Sellaisenkin pahan tavan tänne vielä juurruttivat. Siinä se sinun ruiskukkasi on.

    Äänestä

Jutta kun ottaa muutamankerran Putinilta suihin,niin johan loppuu noottien lähetteleminen lasten huostaanotoissa ym.puutulleissa.Onpahan vastakohta noita-akka Haloseselle,joka on kuin hautovan kanan perse.

Äänestä
  • jos Urpilaisesta tulee pääministeri niin paskon hattuun ja heitän sen seinään.


    ps.en pasko omaan hattuuni

    Äänestä

  • Älykäs ja sivistynyt kommennti.
    Ei taida tuo pääpeli oikein toimia.

    Äänestä

  • huh, huh kirjoitti:

    Älykäs ja sivistynyt kommennti.
    Ei taida tuo pääpeli oikein toimia.

    ähähäh. ainakin joku vaivautui vastaamaan. haista muuten vittu!

    Äänestä

ettei valtapuolueiden populistiset ja hyvältä ja jopa järkevältä kuulostavat avaukset ole muuta kuin lähestyvien vaalien pelossa annettuja letkautuksia, joita ei ole tarkoitettukaan muuta kuin puheen tasolle jääviksi. Ei kannata antaa niiden hämätä.

Äänestä

20.03.2010 22:01

Jutta Urpilaisen mielstä maahanmuuttopolitiikassa on epäonnistuttu.

SDP:n puheenjohtajan Jutta Urpilaisen mielestä suomalainen maahanmuuttopolitiikka on epäonnistunut.

Tästä osoituksena on Urpilaisen mukaan se, että monet yli kymmenen vuotta Suomessa asuneet eivät vieläkään osaa suomen kieltä.

SDP valmistelee maahanmuuttopoliittista ohjelmaa, jonka johtoajatus on "maassa maan tavalla".

Urpilaisen mukaan tämä tarkoittaa muun muassa sitä, että maahanmuuttajat opiskelisivat suomen tai ruotsin kielen, jotta he pääsisivät osaksi yhteiskuntaa.

Äänestä
  • lässyttää vaan että saisi pitää paikkansa. Miksi asia otetaan vasta nyt käsittelyyn? Haistakaahan nyt jo vittu idiootit...

    Äänestä

  • SDP kusee kirjoitti:

    lässyttää vaan että saisi pitää paikkansa. Miksi asia otetaan vasta nyt käsittelyyn? Haistakaahan nyt jo vittu idiootit...

    Jutalla on sisua ja sinnikkyyttä ja hyviä mielipiteitä!

    Äänestä

Urpilaiselta on alkanut lipsua Soini-tyypisiä ideoita. Ostaa nyt niillä ääniä, kun huomasi täydellisen katastrofin olevan edessä. No "maassa maan tavalla" on parempi, kuin ei mitään.

Äänestä

Urpilainen vaikuttaisi suht täysjärkiseltä tyypiltä

Äänestä
  • Kyllä se enemmän vaatii.

    Äänestä

Urpilainen on tällä hetkellä ainoa "rasisti" kansanedustajien joukossa joka on uskaltanut
näinkin paljon nostaa kissaa pöydälle.

Hyvä jätkä! jatka samaan malliin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


känäfani 2 kirjoitti:

Vaikka en vielä ole antanut ääntäni demareille, olen kuitenkin pikkuhiljaa alkanut arvostaa Jutta Urpilaista.
Hänellä on ollut hyviä mielipiteitä viimeaikoina, kuten tämä Ylen rahoituksen budjetoinnin myönteisyys ja nyt tämä kannanotto pakolaispolitiikkaan.
Meillä on vallalla sellainen julkinen mielipide, että kaikki ne, jotka jotenkin arvostelevat pakolaispolitiikkaa, ovat automaattisesti rasisteja. Tämä asiahan menee aivan päinvastoin, eli jos saadaan järkeä pakolaispolitiikkaan, se koituu kansalaisten ja myös työperäisten maahanmuuttajien hyödyksi.
Kyllä maahanmuuttoviranomaisten on myös katsottava peiliin eikä aina mennä siitä yli mistä aita on matalin, eli kääntää puhe aina epäolennaiseen ja leimata ihmiset rasisteiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu